Σεφτέ στις κούπες ο Διαγόρας, 2-1 τον Κεραυνό

Ο Διαγόρας κατέκτησε το πρώτο τρόπαιο της νέας χρονιάς νικώντας με 2-1 τον Κεραυνό Αγίου Βασιλείου για το 12ο Σούπερ Καπ.

Την πρώτη επίσημη «κούπα» εν όψει της νέας αγωνιστικής περιόδου κατέκτησε ο Διαγόρας, αφού επικράτησε χθες το απόγευμα στο Δημοτικό Στάδιο των Καλαβρύτων με 2-1 του Κεραυνού Αγίου Βασιλείου για το 12ο Σούπερ Καπ της ΕΠΣ Αχαΐας.

Μπορεί η διεξαγωγή του αγώνα να πραγματοποιήθηκε στον δήμο των Καλαβρύτων, ωστόσο η γιορτή ήταν εξαιρετική τόσο από πλευράς της διοργανώτριας αρχής με την βοήθεια του δήμου όσο και από πλευράς κόσμου που ξεπέρασε τους 800 φιλάθλους.

Στο αγωνιστικό κομμάτι το παιχνίδι παρά το ότι και οι δύο ομάδες διανύουν την περίοδο της προετοιμασίας τους ήταν αρκετά καλό με τον Κεραυνό να προσπαθεί να πετύχει κάποιο τέρμα δείχνοντας ότι στο πρωτάθλημα της Α’ Κατηγορίας και φέτος θα είναι πολύ δυνατός.

Ο Διαγόρας κατακτάει την πρώτη «κούπα» της περιόδου εκμεταλλευόμενος την ανωτερότητά του στο β' ημίχρονο. Ο Κεραυνός πάλεψε το ματς στο α' ημίχρονο και αν μη τι άλλο έδειξε ότι είναι φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου στην Α' Κατηγορία. Οι τυπικά γηπεδούχοι είχαν καλές ευκαιρίες με Τσάτο, Μπουλούμπαση και Παπαχριστόπουλο όπως και ο Διαγόρας με Κωστή, Τσίγκα και Μπακάλη.

Στην επανάληψη ο Διαγόρας ανέβασε στροφές και κατάφερε στο 63’ να κερδίσει πέναλτι το οποίο και εκτέλεσε εύστοχα ο Γεωργαντόπουλος κάνοντας το 1-0. Η ομάδα του Χρήστου Τσίκα κατάφερε να κλειδώσει το ματς είκοσι λεπτά αργότερα με τον Παπαδόπουλο (2-0). Στις καθυστερήσεις η ομάδα του Κεραυνού κατάφερε να μειώσει το σκορ στο 92’ με απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ του Ζαφειρόπουλου.

Το φιλμ

2' Ο Μπακάλης από αριστερά έσπασε την μπάλα στον Κωστή ο οποίος σούταρε και πέρασε ελάχιστα άουτ από το δοκάρι του Χάχαλη.

8’ Ο Τσάτος επεχείρησε σουτ για λογαριασμό του Κεραυνού, άουτ.

18’ Ο Μποουλούμπασης μετά από ωραία προσωπική ενέργεια πραγματοποιεί το σουτ με την μπάλα να περνάει ελάχιστα από τα δοκάρια του Θωμά.

21’ Εκτέλεση κόρνερ από τον Ν. Τρίγκα και ο Χάχαλης πραγματοποιεί σωτήρια απόκρουση σε κεφαλιά του Α. Τρίγκα κρατώντας ανέπαφη την εστία του.

27’ Ο Παπαχριστόπουλος επιχειρεί δυνατό σουτ με τον Θωμά να αποκρούει και στην επαναφορά ο Τσάτος να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα, όμως ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

37' Έμμεσο φάουλ για τον Διαγόρα, με τον Νίκο Τρίγκα, να μην νικάει τον Χάχαλη που απέκρουσε σε κόρνερ.

45’ Τετ α τετ του Μπακάλη με τον Χάχαλη έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ.

53’ Ωραία κάθετη μπαλιά του Παπαδόπουλου στον Μπακάλη που πραγματοποίησε το σουτ με την μπάλα να περνάει ξυστά από το κάθετο δοκάρι του Χάχαλη.

ΓΚΟΛ: 63’ Ο Γεωργαντόπουλος ανοίγει το σκορ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι.

78’ Εξαιρετική απόκρουση του Χάχαλη σε κεφαλιά του Κυριαζόπουλου.

ΓΚΟΛ: 83’ Εκτέλεση κόρνερ του Γεωργαντόπουλου, ο Παπαδόπουλος με κεφαλιά κάνει το 2-0 για τον Διαγόρα.

ΓΚΟΛ: 92’ Ο Ζαφειρόπουλος με ωραία εκτέλεση φάουλ μείωσε σε 2-1.

ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΑΓ.ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ (Γ. Ζερδεβάς): Χάχαλης, Ασημακόπουλος, Κασιώνης (80’ Μπίρης), Καραχάλιος, Φραγκουλάκης, Μπερτσιάς (85’ Χρυσανθόπουλος), Παπαχριστόπουλος (70’ Δερβίσης), Δεληγιαννάκης (61’ Μπαμπαλιούτας), Τσάτο (75’ Παλαιολογόπουλος), Μπουλούμπασης, Ζαφειρόπουλος.

ΔΙΑΓΟΡΑΣ WEST ENERGY (Χ. Τσίκας): Θωμάς, Παναγόπουλος, Κωστής (80’ Αθανασόπουλος), Πετρόπουλος, Τριανταφυλλόπουλος (52’ Παπαδόπουλος), Τρίγκας Α., Μπακάλης (71’ Χριστόπουλος), Τρίγκας Ν., Λαμπρόπουλος (89’ Αρβανίτης), Γεωργαντόπουλος (88’ Μούτσα), Κυριαζόπουλος (87’ Βάρρας).

Διαιτητής: Καλύβας Γιάννης

ΒΟΗΘΟΙ: Βασιλόπουλος Γιώργος, Ασημακόπουλος Σωτήρης.

4ος: Πετρόπουλος Χαράλαμπος.

ΠΑΡΑΛΕΙΠΟΜΕΝΑ

*Για πρώτη φορά στην ιστορία του θεσμού το Σούπερ Καπ διεξήχθη στα Καλάβρυτα.

*Πέρσι τον θεσμό κατέκτησε η ομάδα της Αχαϊκής (1-0) με αντίπαλο ξανά τον Κεραυνό.

*Η τελευταία φορά που αναμετρήθηκαν Κεραυνός και Διαγόρας ήταν στις 11 Μαρτίου 2017 για το πρωτάθλημα της Α' Κατηγορίας, οπότε ο Κεραυνός επικράτησε «εκτός» του Διαγόρα με 1-0 χάρη στο γκολ του Παπαχριστόπουλου.

*Ο Διαγόρας συμμετέχει για 4η φορά στο Σούπερ Καπ, ενώ ο Κεραυνός Αγίου Βασιλείου είναι η μοναδική ομάδα που έχει συμμετάσχει σε τρεις συνεχόμενους τελικούς Σούπερ Καπ.

*Περισσότεροι από 800 φίλαθλοι βρέθηκαν στο Δημοτικό Στάδιο των Καλαβρύτων.

Ο ΜVP

O νεοαποκτηθείς παίκτης του Διαγόρα Φώτης Γεωργαντόπουλος ψηφίστηκε ως MVP της αναμέτρησης τόσο για το γκολ που σημείωσε από την άσπρη «βούλα» όσο και γενικότερα για την πολύ καλή εμφάνιση που είχε στο Σούπερ Καπ.

ΒΡΑΒΕΥΣΕΙΣ

Ο Σύνδεσμος Ερασιτεχνών Ποδοσφαιριστών Αχαΐας βράβευσε για την μέχρι τώρα προσφορά του στο ερασιτεχνικό ποδόσφαιρο αλλά και το Beach Soccer τους τερματοφύλακες Άρη Θωμά (Διαγόρας) και Θανάση Χάχαλη (Κεραυνός). Στη φωτό διακρίνονται από αριστερά οι Νίκος Ορφανίδης, Άρης Θωμάς, Άγγελος Βαρνακιώτης και Θανάσης Χάχαλης

Ο αντιπρόεδρος της ΕΠΣ Αχαΐας, Νίκος Θεοδωρόπουλος, απένειμε τιμητική πλακέτα στον ποδοσφαιριστή του Κεραυνού, Χρήστο Νάτση για την προσφορά του στο ερασιτεχνικό ποδόσφαιρο, ενώ έχει πετύχει το 6 στα 6 στις κούπες

Ακόμα βραβεύτηκαν τα Καλάβρυτα από τον γενικό γραμματέα Κώστα Αγγελόπουλο, το Σκεπαστό από τον β’ αντιπρόεδρο Νίκο Θεοδωρόπουλο, ενώ τιμήθηκε και ο δήμαρχος των Καλαβρύτων Γιώργος Λαζουράς από τον πρόεδρο του Διαγόρα Σπύρο Δήμου.