Τρίτη 19 Μαρτίου 2024

Ασταμάτητος και επιβλητικός ο Απόλλων-Νίκη επί της Καβάλας 84-64

Με το δεξί μπήκε ο Απόλλωνας και στις εντός έδρας υποχρεώσεις του, επικρατώντας με το ευρύ 84-64 σε εξ αναβολής αγώνα της 1ης αγωνιστικής της Α2 Εθνικής κάνοντας το 2 στα 2.

Οι μελανόλευκοι με την εμφάνισή τους έδειξαν ανεπηρέαστοι από την έλλειψη των φιλάθλων λόγω των μέτρων για την αντιμετώπιση της πανδημίας.

Oι μελανόλευκοι είχαν σε εκπληκτική ημέρα τους Γιώργο Αγγέλου, Τάσο Αντωνάκη και Γιάννη Μολφέτα, επέβαλαν μετά το πρώτο πεντάλεπτο τον ρυθμό τους, πήραν στο δεκάλεπτο σημαντικό προβάδισμα 27-22 και στο ημίχρονο 50-38. Στην τρίτη περίοδο πάτησαν γκάζι και προηγήθηκαν στο 30΄ 72-54 οπότε η διαφορά έφθασε στο +26 (84-58) για να διαμορφωθεί το τελικό +20 84-64.

ΕΣΠΑΣΑΝ ΤΑ ΚΟΝΤΕΡ

Οι μελανόλευκοι έσπασαν τα κοντερ στα στατιστικά και συγκεκριμένα ο Γιώργος Αγγέλου, είχε 22 πόντους με 6/6 τρίποντα και 4/4 βολές, ενώ σε double-double έφτασε ο Τάσος Αντωνάκης (19 π., 2/2 διπ., 4/7 τριπ., 10 ριμπ., 2 ασίστ, 3 κλεψ., 1 κοψ., 28 αξιολόγηση). Σταθερός και ο Γιάννης Μολφέτας με 16 πόντους (5/5 διπ., 1/3 τριπ., 8 ριμπ., 4 ασίστ, 25 αξιολόγηση). Από την άλλη η Καβάλα είχε τον Νεκτάριο Μάρουσιτς στους 15 πόντους (14 είχε στο ημίχρονο) με 3/9 διπ., 2/4 τριπ.

Διαιτητές: Καλογερόπουλος Φ.-Μηλαπίδης-Τηγάνης.

Δεκάλεπτα: 27-22, 50-38, 72-54, 84-65.

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Βετούλας): Τσιακμάς 8, Νιφόρας 1, Αγγέλου 22 (6), Διαμαντάκος 13 (1), Παπαφωτίου, Μολφέτας 16 (1), Πουλιανίτης 4, Μπαζίνας 1, Κογιώνης, Κανελλάκης, Αντωνάκης 19 (4).

ΚΑΒΑΛΑ (Πενταζίδης): Ζαραϊδώνης 5, Σαββίδης 4, Αμπατζάς 4, Βακουφτσής 3, Καρκατσέλης, Πρασίνης, Μάρουσιτς 15 (2), Χείλαρης 13, Πάτρας 3, Καρακεχαγιάς 13 (3), Κασιούμης 4, Μπανάσας 1.

Ν. ΒΕΤΟΥΛΑΣ: «ΠΙΟ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΟΙ ΣΤΟ Β΄ ΗΜΙΧΡΟΝΟ»

«Πήραμε μια πολύ σημαντική νίκη. Στο ξεκίνημα ήμασταν καλοί στην επίθεση αλλά όχι και στην άμυνα. Στην επανάληψη επιβάλαμε πλήρως τον ρυθμό μας. Στόχος μας είναι να παίζουμε καλά σε όλο το 40λεπτο» δήλωσε μετά το τέλος ο Νίκος Βετούλας.

• Χθες η ΕΟΚ ανακοίνωσε το πρόγραμμα και τους διαιτητές της 4ης αγωνιστικής και το σαββατιάτικο παιχνίδι Απόλλων-Οίακας Ναυπλίου ορίστηκαν να σφυρίξουν οι Αναστόπουλος Π.-Ασημακάκη-Μαρτινάκος (Κοκορδάτος).