Μπάσκετ

Τέσσερις παίκτες του Προμηθέα κλήθηκαν στην Εθνική ανδρών

Δημοσιεύθηκε

στις

Τέσσερις παίκτες του Προμηθέα κλήθηκαν την Δευτέρα από τον προπονητή της εθνικής ανδρών Θανάση Σκουρτόπουλο ο οποίος κάλεσε τους Δημ. Αγραβάνη, Μ. Λούντζη, Β. Μάντζαρη και Χ. Γιαννόπουλο οι οποίοι είναι στην 14αδα για τους δύο αγώνες των προκριματικών του Ευρωμπάσκετ 2022 που θα γίνουν στο Σεράγεβο.

Η ανακοίνωση της ΕΟΚ, αναφέρει: «Ο προπονητής της Εθνικής Ανδρών, Θανάσης Σκουρτόπουλος, ανακοίνωσε τους 14 παίκτες που θα έχει στη διάθεσή του για τους δύο αγώνες των προκριματικών του Ευρωμπάσκετ 2022 που θα γίνουν στο Σεράγεβο.
Στην πρωτεύουσα της Βοσνίας θα διεξαχθούν όλοι οι αγώνες του συγκεκριμένου ομίλου για αυτό το «παράθυρο», με το καθεστώς της «φούσκας» και οι υποχρεώσεις της Εθνικής είναι στις 27/11 (19.00) με αντίπαλο τη Λετονία και στις 29/11 (19.00) με τη Βουλγαρία.
Στους δύο πρώτους αγώνες, έχουν επιτευχθεί ισάριθμες νίκες, εντός έδρας επί της Βουλγαρίας με 73-63 και εκτός έδρας επί της Βοσνίας με 70-65.
Οι 14 παίκτες είναι οι εξής: Γιάννης Αγραβάνης (Χαρίλαος Τρικούπης), Δημήτρης Αγραβάνης (Προμηθέας), Γιάννης Αθηναίου (Περιστέρι), Χάρης Γιαννόπουλος (Προμηθέας), Νίκος Γκίκας (ΑΕΚ), Βασίλης Καββαδάς (Ηρακλής), Δημήτρης Κατσίβελης (ΑΕΚ), Μιχάλης Λούντζης (Προμηθέας), Βαγγέλης Μάντζαρης (Προμηθέας), Βαγγέλης Μαργαρίτης (ΠΑΟΚ), Γάιος Σκορδίλης (Περιστέρι), Βασίλης Τολιόπουλος (Ιωνικός Νίκαιας), Μιχάλης Τσαϊρέλης (Ηρακλής), Λίνος Χρυσικόπουλος (ΑΕΚ).

Μπάσκετ

Η Εθνική εφήβων νίκη στην πρεμιέρα με mvp τον Πατρινό Νάσο Μπαζίνα

στις

Η Εθνική Εφήβων βρήκε τον τρόπο να στείλει το παιχνίδι στην παράταση και εκεί να νικήσει την Εσθονία 85-83, ξεκινώντας με το δεξί το FIBA U18 European Challenger του Τελ Αβίβ.

Ο ήρωας της τελευταίας στιγμής ήταν ο Απόστολος Ρούμογλου (23 πόντοι, 6/8 τρίποντα). Ο διεθνής σμολ φόργουορντ σημείωσε το νικητήριο τρίποντο με 6,2’’ να απομένουν στο χρονόμετρο, γράφοντας το τελικό σκορ. Στην επαναφορά ο Μπαζίνας έκανε το τελευταίο από τα τέσσερα κλεψίματα του και η Ελλάδα πανηγύρισε έξαλλα τη νίκη, σε ένα ματς στο οποίο βρισκόταν διαρκώς με την πλάτη στον τοίχο. Έδειξε όμως χαρακτήρα και μέταλλο νικητή. Πολλάκις.

Ο Ρούμογλου ήταν επίσης αυτός που κράτησε ζωντανή την Εθνική στο φινάλε του κανονικού αγώνα. Με το σκορ 71-65 και 44’’ να απομένουν, ο 18χρονος φόργουορντ του ΠΑΟΚ ευστόχησε σε τρίποντο (71-68) και μετά το γκολ-φάουλ του Tassa στα 29,4’’ (73-68), ξαναχτύπησε πίσω από τα 6,75μ., μόλις 9,9’’ πριν από τη λήξη (73-71). Ακολούθησε φάουλ στον Sepp, που έχασε και τις δύο βολές και λέι-απ του Οικονομίδη στα 2,6’’, που έστειλε το παιχνίδι στην παράταση, αφού το τρίποντο του Tassa από τη γωνία… μπήκε και βγήκε.

Στην παράταση το θρίλερ συνεχίστηκε. Η Ελλάδα προηγήθηκε 73-75 στο 41’ για πρώτη φορά μετά το 13ο λεπτό (20-23) και 1’20’’ πριν από τη λήξη έκανε το σκορ 78-82 με διαδοχικά τρίποντα των Μπαζίνα-Ρούμογλου. Η Εσθονία απάντησε όμως με τρίποντο του Roos αμέσως μετά το τάιμ άουτ και έπειτα από τη χαμένη ελληνική επίθεση, ο Veessar έκανε το σκορ 83-82 με φόλοου 18,7’’ πριν από το τέλος. Ο Γιώργος Βλασσόπουλος κάλεσε τάιμ άουτ και το play που σχεδίασε, βγήκε στην εντέλεια. Ο Μπαζίνας δημιούργησε, ο Ρούμογλου εκτέλεσε και η Ελλάδα πήρε τη νίκη…

Ο ALL-AROUND ΜΠΑΖΙΝΑΣ ΚΑΙ ΤΟ “ΚΛΕΙΔΙ” ΤΗΣ ΝΙΚΗΣ

Πέρα από τον… Απόστολο Ρούμογλου, εξαιρετικός ήταν και ο Νάσος   Μπαζίνας, που ναι μεν έκανε 8 λάθη και δεν σούταρε καλά (8/22 σουτ), είχε όμως 20 πόντους, 14 ασίστ και 4 κλεψίματα, οργάνωσε όλο το παιχνίδι της Εθνικής και έβρισκε διαρκώς τον Ρούμογλου ακροβολισμένο στο γήπεδο. Διψήφιο αριθμό πόντων σημείωσε και ο Αλέξανδρος Γιαννόπουλος (14) για την Εθνική, που είδε πάντως τον Μανώλη Δήμου να αποχωρεί τραυματίας 3,1’’ πριν από τη λήξη της 3ης περιόδου.

Η Ελλάδα δεν είχε ψηλά ποσοστά συνολικά (μόνο 41,9%), έχασε τα ριμπάουντ (39-51) και αντιμετώπισε πολλά προβλήματα μέσα στη ρακέτα απέναντι στους ψηλότερους Εσθονούς και ιδιαίτερα τον ασταμάτητο Henri Veesaar (23 πόντοι, 13 ριμπάουντ, 5 τάπες), εντούτοις ευστόχησε σε 16 από τα 35 τρίποντα που επιχείρησε. Παραδόξως (για εθνική ομάδα), το μακρινό σουτ ήταν το “κλειδί” της νίκης για την Ελλάδα, η οποία αιφνιδιάστηκε από το ξεκίνημα (0-7 στο 2’) και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 27-35 στο 18’ και με 33-43 στο 21’, πριν επιστρέψει σταδιακά στο παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 39-33, 58-53, 73-73 (κ.α.), 83-85

Ελλάδα (Βλασσόπουλος): Φύτρος, Οικονομίδης 4, Δήμου 7 (2), Γιαννόπουλος 14 (4/6 τρίποντα), Μερμίγκης 5 (0/9 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Τσολάκης 4, Ευσταθίου 2, Ρούμογλου 21 (6/8 τρίποντα, 4 κλεψίματα), Ζούγρης 8, Μπαζίνας 20 (5/9 δίποντα, 3/13 τρίποντα, 1/1 βολή, 14 ασίστ, 4 κλεψίματα, 8 λάθη).

στις

Αντίο εν μέσω αποθέωσης είπε στην εθνική Αργεντινής ο Λούις Σκόλα, μετά τον αποκλεισμό από την συνέχεια των Ολυμπιακών Αγώνων.

Ο 41χρονος φόργουορντ είδε όρθιους συμπαίκτες και αντιπάλους να τον χειροκροτούν όταν ο προπονητής της «αλμπισελέστε», Σέρτζιο Ερνάντες τον τράβηξε στον πάγκο στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης και δεν μπόρεσε να συγκρατήσει τα δάκρυά του.

Ο Σκόλα αποχαιρέτισε την εθνική Αργεντινής, έχοντας στη συλλογή του, ένα χρυσό (Αθήνα 2004) και ένα χάλκινο (Πεκίνο 2008) ολυμπιακό μετάλλιο, δύο ασημένια (2002, 2019) σε παγκόσμιο πρωτάθλημα, 2 χρυσά, 4 ασημένια και 3 χάλκινα, στο FIBA AmeriCup κι ένα χρυσό το 2019 στους Παναμερικανικούς Αγώνες.