Παρασκευή 19 Απριλίου 2024

Μπάσκετ

Ο Προμηθέας πλήρωσε τα λάθη του και έχασε στη Λάρισα

Αν και ήταν μπροστά για περίπου 35 λεπτά,  η ομάδα του Προμηθέα στο τέλος επαθε μπλακ-άουτ επιθετικά,  πλήρωσε  τα λάθη της σε επίθεση και άμυνα και έχασε εκτός έδρας με 85-81 από την Λάρισα σε εξ αναβολής παιχνίδι της 3ης αγωνιστικής με αποτέλεσμα να μην μπορεί να φτάσει στην 3η συνεχόμενη νίκη.

Βέβαια η Πατρινή ομάδα δικαιούται να έχει παράπονα από την διαιτησία η οποία στο τέλος χρέωσε με επιθετικό φάουλ που δεν ήταν τον Τζεριαν Γκραντ και την ίδια ώρα δεν έδωσε 5΄΄ στην επαναφορά της τελευταίας επίθεσης της Λάρισας.

Ο Προμηθέας έκανε εξαιρετικό α΄ ημίχρονο, ήταν εύστοχος και είχε πλουραλισμό στην επίθεση, έπαθε μπλακ-άουτ στα τελευταία λεπτά της τέταρτης περιόδου και ενώ στην τρίτη περίοδο βρέθηκε να προηγείται ακόμα και με +17, επέτρεψε στη γηπεδούχο ομάδα να τον βάλει από κάτω και να χάσει επί της ουσίας ένα δικό του παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 35-44, 54-62, 85-81.
Λάρισα (Παπανικολόπουλος): Μπράουν 8 (2), Ουέμπ 14 (3), Ρας 13 (2), Κώττας 2, Μούρτος 7 (1), Γκόρντον 14, Σμιθ 18 (2), Καμάρας, Καμπερίδης 1, Σπυρόπουλος, Παπαδάκης 9 (1)
Προμηθέας Πάτρας (Γιατράς): Αγκμπελέσε 8, Αγραβάνης 15 (2), Γκραντ Τ. 12 (1), Αθηναίου 7 (1), Γιαννόπουλος 11 (2), Γκραντ 9, Λούντζης 7, Αγραβάνης Γ. 2, Χριστοδούλου, Μίλερ 10 (1), Μπαζίνας, Τανούλης.