Μπάσκετ

Σε 70 δευτερόλεπτα ο Προμηθέας νίκησε (80-78) τον ΠΑΟ στο ΟΑΚΑ και έγραψε ιστορία!

ΤΟΥ ΠΡΟΚΟΠΗ Χ. ΚΟΓΚΟΥ
Μια μυθική ανατροπή έκανε χθες βράδυ η ομάδα του Προμηθέα η οποία αν και έχανε με 78-71 στα 70 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη, παίζοντας με ψυχή και πάθος, νίκησε με 80-78 τον ΠΑΟ για την 13η αγωνιστική της basketleague και έγραψε ιστορία αφού ήταν η πρώτη νίκη μέσα στο ΟΑΚΑ.

Μάλιστα η πατρινή ομάδα έγραψε ιστορία χωρίς 2 από τους καλυτέρους σουτέρ, τους Γιαννόπουλο και Μίλερ -έχει ενοχλήσεις στην ωμοπλάτη και έμεινε εκτός της τελευταία στιγμή- που ήταν εκτός λόγω τραυματισμού όμως στηρίχθηκε στους αδελφούς Γκραντ που έκαναν σπουδαίο ματς, στον Τζαούν Έβανς και στον καταπληκτικό Γιάννη Αθηναίου που έβαλε 18 πόντους από εννέα σουτ.
Αυτή η νίκη έχει πολλαπλά οφέλη για τους πορτοκαλί, τους βοηθά όχι μόνο βαθμολογικά αλλά και ψυχολογικά στο καταλληλότερο ίσως χρονικό σημείο αφού σε λίγες μέρες θα κριθεί το Κύπελλο Ελλάδας.
ΝΤΕΡΜΠΙ ΣΤΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ
Στο αγωνιστικό μέρος, μετά τα πρώτα λεπτά που χρειαστήκαν να περάσουν για να μπει πρώτο καλάθι, το παιχνίδι ήταν ντέρμπι (4-6, 9-8) ανάμεσα στις δύο ομάδες. Ο ΠΑΟ χάρη σε Μήτογλου-Παπαγιάννη προηγήθηκε με 13 -9 αλλά χωρίς συνέχεια με το σκορ να μένει χαμηλά.
Ο Μποχωρίδης με τρίποντο έκανε το 16-13 και ο Τζέριαν Γκραντ μείωσε σε 16-14 που ήταν και το σκορ του 1ου δεκάλεπτου καθώς δεν μέτρησε το μακρινό τρίποντο του Λούντζη με την εκπνοή.
Στο 2ο δεκάλεπτο η πατρινή ομάδα ξεκίνησε δυνατά, με καλή άμυνα πάνω σε Παπαγιάννη-Μπεντιλ, κατάφερε να τους κρατήσει μακριά από τη ρακέτα όμως ο ΠΑΟ προηγήθηκε με 24-21 στο 12΄.
Η πατρινή ομάδα αντέδρασε άμεσα με τους αδελφούς Γκραντ να κάνουν εξαιρετική δουλειά σε άμυνα και επίθεση, ισοφάρισε σε 26-26 και στη συνέχεια με καλή άμυνα και σε συνδυασμό με άστοχα σουτ από τους πράσινους, έτρεξε σερί 8-0 και έκανε το 36-28 στο 16΄.
Οι «πράσινοι» έπαιξαν κάτω από το καλάθι και μείωσαν σε 36-33 αλλά μέχρι εκεί, ο Τζέριαν και ο Τζεράι Γκραντ μάζευαν ριμπάουντ φορτώνοντας με πόντους το καλάθι του ΠΑΟ με αποτέλεσμα να φέρουν τη διαφορά πάλι το +8 (33-41) στο 19΄.
Η ομάδα του Γιατρά πήγε στο τέλος του ημιχρόνου με +7 (36-43).
Στο β΄ ημίχρονο, οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά και με τον Παπαπέτρου να είναι εύστοχος έκανε γρήγορο σερί 7-0, ισοφάρισε σε 43-43 στο 22΄ και αυτό έφερε τάιμ-άουτ από τον Γιατρά.
Το τάιμ-άουτ βοήθησε, η πατρινή ομάδα βελτιώθηκε με τον Αθηναίου να πετυχαίνει 2 τρίποντα και να φέρνει +5 (45-50) στο 24΄.
Οι πράσινοι τα είχαν βρει σκούρα απέναντι στην καλή άμυνα του Προμηθέα, μάτωναν για να σκοράρουν και μετά από 2 λεπτά μείωσαν σε 49-50 και προσπέρασαν σε 51-50 στο 27΄.
Με έμμεσο τρίποντο από γκολ-φάουλ του Αθηναίου, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 53-53 στα 1.27 με τον ΠΑΟ να απαντά με τον Παπαγιάννη και να κάνει το 56-53 ενώ οι «πράσινοι» πήγαν στο τέλος της γ΄ περιόδου με +3 (58-55).
Στην 4η και τελευταία περίοδο, η ομάδα τους Κάτας μπήκε πιο δυνατά, με τον Μπεντιλ να κάνει ζημιά, πήρε προβάδισμα με 63-59 στο 32΄ την ίδια ώρα που ο Προμηθέας είχε πρόβλημα στο σκοράρισμα.
Οι «πράσινοι» με 7 σερί πόντους από τον Παπαπέτρου, πήραν προβάδισμα με +9 (70-61) στα 5.30 πριν από το τέλος και αυτό έφερε νέο τάιμ από τον Γιατρά.
Η ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΚΑΙ ΤΟ ΣΕΡΙ 10-0
Η πατρινή ομάδα αντέδρασε σε εκείνο το κομβικό σημείο, με ουσιαστικό τον Αθηναίου έκανε σερί 7-0 και μείωσε σε 70-68 και με τρίποντο του Έβανς πήρε προβάδισμα με 71-70 στο 37΄.
Οι γηπεδούχοι όμως με σερί 8-0 χάρη σε Μήτογλου-Παπαπέτρου, έκαναν το 78-71 στο 1.10 αλλά ούτε ο Προμηθέας είχε τη διάθεση και με σερί 5-0 (τρίποντο από Λούντζη και Εβανς) μείωσε σε 78-76 στα 28΄πριν από το φινάλε.
Λάθος από ΠΑΟ, έκλεψε ο Λούντζης και έδωσε ασίστ στον Τ. Γκραντ για να ισοφαρίσει σε 78-78. Στην επόμενη φάση, ο Έβανς έκλεψε του Μποχωρίδη, σκόραρε και έκανε το 78-80 με τον ΠΑΟ να έχει 4 δεύτερα για να εκδηλώσει επίθεση. Ο Μποχωρίδης ήταν άστοχος σε τρίποντο και ο Προμηθέας πανηγύρισε την ιστορική νίκη.
Τα 10λεπτα: 16-14, 36-43 (ημ.), 58-55, 78-80.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Κάτας): Μακ 4, Γουάιτ, Νέντοβιτς 8 (1), Μήτογλου 16, Παπαγιάννης 4, Μποχωρίδης 3 (1), Παπαπέτρου 26 (4), Ογκούστ 3, Μπέντιλ 12 (1), Φόστερ 2, Κασελάκης.
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Εβανς 10 (1), Τζέριαν Γκραντ 18 (1), Λούντζης 3 (1), Δ. Αγραβάνης 6, Τζεράι Γκραντ 15, Αγκμπελίζ 6, Αθηναίου 18 (4), Ι. Αγραβάνης 4.
• Από την Πάτρα πανηγύρισε τη νίκη χθες βράδυ ο πρόεδρος της ΚΑΕ Κώστας Μπακαλάρος ο οποίος επικοινώνησε και έδωσε τα συγχαρητήριά του σε παίκτες και προπονητή.