Παρασκευή 19 Απριλίου 2024

Μπόκα Τζούνιορς – Ρίβερ Πλέιτ: “Το πνεύμα του Μαραντόνα γλίτωσε το γκολ”(ΔΕΙΤΕ ΒΙΝΤΕΟ)

Πάντα αυτό το ντέρμπι τραβάει τα βλέμματα όλου του ποδοσφαιρικού πλανήτη. Το Μπόκα Τζούνιορς – Ρίβερ Πλέιτ είναι ένα από τα κορυφαία (αν όχι το κορυφαίο του κόσμου) ντέρμπι στη Γη και πάντα προσφέρει συγκινήσεις. Οι δύο ομάδες αγωνίστηκαν μεταξύ τους για μία ακόμη φορά χθες βράδυ, με το σπουδαίο ματς να λήγει 1-1.

Ένα αποτέλεσμα που πάντως αφήνει και τις δύο ομάδες δυσαρεστημένες. Ίσως λίγο περισσότερο, τον σύλλογο των «εκατομμυριούχων», ο οποίος στο δεύτερο ημίχρονο ειδικά είχε εξαιρετικές ευκαιρίες για να πάρει κάτι περισσότερο, στο άδειο, από φιλάθλους «Μπομπονέρα».

Η ομάδα του Μιγκέλ Ρούσο κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια για το πρώτο ημίχρονο με πλεονέκτημα χάρη στο γκολ-πέναλτι του Βίγια (41 ‘). 1-0 για την Μπόκα.