Παρασκευή 19 Απριλίου 2024

Μπάσκετ

Τα αδέρφια Γκραντ έδωσαν τη νίκη στον Προμηθέα που βάζει πλώρη για την 3η θέση

Σε ένα παιχνίδι με εξαιρετικό ρυθμό και αρκετές συγκινήσεις, αλλά και αυξομειώσεις στο σκορ, ο Προμηθέας άντεξε την πίεση του Περιστερίου και έφυγε με σημαντικό διπλό  καθώς επικράτησε με 73-70, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League.

Οι Πατρινοί, χάρη σε ένα εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο, κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ με διαφορά πάνω των δέκα πόντων και να διατηρήσουν μέχρι τέλους αυτό το προβάδισμα, και έτσι έφτασαν τις τρεις σερί νίκες, ανεβάζοντας το ρεκόρ τους στο 12-5. Μακράν κορυφαίος για την ομάδα του Μάκη Γιατρά, ο Τζέριαν Γκράντ με 20 πόντους, 9 ασίστ και 6 ριμπάουντ (8/10 εντός πεδιάς), ενώ από κοντά ακολούθησε και ο αδελφός του Τζεράι, με 21 πόντους.

Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν το σπουδαίο διάστημά τους από το 22′ μέχρι το 24′ (τότε ήταν που απέκτησαν διψήφιο προβάδισμα), κι εν συνεχεία στηρίχθηκαν στην άμυνα για να φύγουν νικητές από το “Ανδρέας Παπανδρέου” .

Το Περιστέρι έκανε στο τέλος την αντεπίθεση του, μείωσε σε 66-63 και 70-68 στο τελευταίο λεπτό όμως ο Τζεριαν Γκραντ ήταν ψύχραιμος στις βολές και έτσι η Πατρινή ομάδα έφτασε σε μια ακόμα σημαντική νίκη.

Τα 10λεπτα: 16-17, 36-37 (ημ.), 50-57, 70-73.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σωτήρης Μανωλόπουλος): Μάντζαρης, Τζόουνς 17, Μακ Λιν 11 (2), Πέτεγουεϊ 6, Τσαϊρέλης 12, Σαλούστρος 12 (2), Σκορδίλης 4, Γκουτιέρεζ 8 (1). Απουσίαζε ο Βασιλόπουλος.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Μάκης Γιατράς): Εβανς, Τζεριάν Γκραντ 20 (2), Γιαννόπουλος 6 (1), Δ. Αγραβάνης 9 (1), Αγκμπελίζ 8, Τζεράι Γκραντ 21, Ι. Αγραβάνης 3, Χριστοδούλου, Αθηναίου 2, Λούντζης 4 (1), Φορντ.