Πέμπτη 28 Μαρτίου 2024

Μπάσκετ

Ο Προμηθέας έδειξε ψυχραιμία, νίκησε στη Ρόδο τον Κολοσσό και “βλέπει” την 3η θέση

Τον πλουραλισμό που έχει ως ομάδα έδειξε  σήμερα  η ομάδα του Προμηθέα η οποία με κορυφαίους τους Γιαννόπουλο-Δ. Αγραβάνη, νίκησε εκτός έδρας τον Κολοσσό Ρόδου σε εξ αναβολής παιχνίδι της 18ης αγωνιστικής και πλέον ανέβηκε στην 4η θέση της βαθμολογίας ενώ είναι πλέον φαβορί για την 3η θέση στη κανονική δειάρκεια.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές, ο Χάρης Γιαννόπουλος, ο οποίος ολοκλήρωσε το ματς έχοντας 16 πόντους, από 2/4 δίποντα, 4/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ είχε άξιους συμπαραστάτες τους Δημήτρη Αγραβάνη και Τζεράι Γκραντ, που έβαλαν από 15 ο καθένας.

Η Πατρινή ομάδα είχε χτίσει μια διαφορά 8-9 από το 2ο δεκάλεπτο χάρη στους Γιαννόπουλο και Τζεραι Γκραντ με τον Κολοσσό Ρόδου να κάνει αντεπίθεση στο β΄ ημίχρονο.

Οι γηπεδούχοι μείωσαν στους 5 (49-54) στο 26΄ και   σε  78-75 στο 37΄ όμως ο Προμηθέας με καλή άμυνα αλλά και τον Δ. Αγραβάνη να πετυχαίνει σημαντικούς πόντους, πήρε την 13η φετινή νίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-23, 33-41, 58-67, 79-84

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Καντζούρης): Καμαριανός 2, Γουότσον 2, Άρτις 8, Άντριτς 24 (2/7 δίποντα, 6/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Καντέρ 25 (6/11 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Ντράγκοβιτς, Ξανθόπουλος 2, Λιάπης, Μπιλής 9, Ζάρας 6, Σπάισερ 1, Αγγελάκος

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Αγκμπελέσε 14 (7/9 δίποντα, 3 λάθη), Λούντζης 11, Αγραβάνης 15 (3/7 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 6 ασίστ, 5 ριμπάουντ), Γκραντ 9, Γιαννόπουλος 16 (3/4 δίποντα, 4/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τζεράι Γκραντ 15 (6/7 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Έβανς, Γ. Αγραβάνης 2, Φορντ 2, Χριστοδούλου, Αθηναίου, Μπαζίνας