Σάββατο 8 Μαΐου 2021

Μπάσκετ

Ο Προμηθέας με νέα καλή εμφάνιση, νίκησε στη Ρόδο τον Κολοσσό και φουλάρει για την 3η θέση

Δημοσιεύθηκε

στις

ΤΟΥ ΠΡΟΚΟΠΗ Χ. ΚΟΓΚΟΥ

Τον πλουραλισμό που έχει ως ομάδα έδειξε χθες ο Προμηθέας ο οποίος νίκησε εκτός έδρας τον Κολοσσό Ρόδου σε εξ αναβολής παιχνίδι της 18ης αγωνιστικής και πλέον ανέβηκε στην 4η θέση της βαθμολογίας και κλείδωσε την 4αδα, σημειώνοντας την 13η φετινή νίκη.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές, ο Χάρης Γιαννόπουλος, ο οποίος ολοκλήρωσε το ματς έχοντας 16 πόντους, από 2/4 δίποντα, 4/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ είχε άξιους συμπαραστάτες τους Δημήτρη Αγραβάνη και Τζεράι Γκραντ, που έβαλαν από 15 ο καθένας.

Από εκεί και πέρα το παιχνίδι κρίθηκε εκτός από τους παίκτες, στο γεγονός ότι οι φιλοξενούμενοι μάζεψαν 34 ριμπάουντ έναντι μόλις 24 που είχαν οι Ροδίτες και ήταν πιο εύστοχοι σε όλους τους τομείς.

ΔΥΝΑΤΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΜΕ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΥ

Στο αγωνιστικό μέρος ο Προμηθέας μπήκε πιο δυνατά, με καλή άμυνα έκλεισε τον αντίπαλο. Οι σωστές επιλογές στην επίθεση από τον Γιαννόπουλο  του έδωσαν προβάδισμα με 7-0 στο 2΄και 9-5 στο 5΄. Ο Κολοσσός αντέδρασε και με τον Καντέρ ισοφάρισε σε 9-9 όμως μέχρι εκεί αφού η πατρινή ομάδα με τους Γιαννόπουλο-Γκραντ έκανε σερί 8-0 και έδωσε προβάδισμα με 19-7 στο 8΄.

Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 19-14 όμως οι παίκτες του Γιατρά πάτησαν πάλι το «γκάζι» και πήγαν στο τέλος του 1ου δεκαλέπτου με 23-14 και κορυφαίο τον Γιαννόπουλο που είχε 11 πόντους.

Στο 2ο δεκάλεπτο οι παίκτες του Κολοσσού έτρεξαν αλλά χωρίς να καταφέρουν κάτι ιδιαίτερο. Ο Προμηθέας έλεγχε τα ριμπάουντ και με πρωταγωνιστή τον Τζέριαν Γκραντ είχε καλές επιλογές στην επίθεση και κρατούσε προβάδισμα (26-19 και 28-21 στο 14΄).

Οι γηπεδούχοι με μπροστάρη τον Άντριτς  μείωσαν σε 30-26 στο 16΄ αλλά δεν υπήρξε συνέχεια, εγκλωβίστηκαν στην καλή άμυνα της πατρινής ομάδας η οποία με πολλές λύσεις στην επίθεση, προηγήθηκε με 36-28.

Ο Κολοσσός Ρόδου στα δύο λεπτά που απέμεναν μείωσε σε 38-32, με τρίποντη βόμβα του Γιαννόπουλου διαμορφώθηκε το 41-32 και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 41-33 με τις ½ βολές του Άντριτς.

Ο ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΜΠΗΚΕ ΔΥΝΑΤΑ ΣΤΟ Β΄ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Η πατρινή ομάδα μπήκε ορεξάτη στο β΄ ημίχρονο και έτρεξε σερί 7-0 χάρη στους Δ. Αγραβάνη-Τζ. Γκραντ με αποτέλεσμα η διαφορά να πάει στο +15 (48-33) για πρώτη φορά στον αγώνα.

Η άμυνα ζώνης από τους γηπεδούχους άλλαξε την εικόνα του αγώνα και πήγε τη διαφορά στους 10 (50-40) στο 24΄ και στους 5 (49-54) στο 26΄ χάρη στην καλή δουλειά από τους Καντέρ-Άντριτς .

Οι οδηγίες του Γιατρά βοήθησαν τον Προμηθέα, με τον Αγκμπελίζ να δίνει λύσεις στην επίθεση. Προηγήθηκε πάλι με 8 (59-51), ο Κολοσσός δεν το παράτησε, κράτησε την άμυνα ζώνης και μείωσε σε 59-56 στο 28΄.

Οι φιλοξενούμενοι με τον Αγκμπελίζ να έχει βρει χώρο, προηγήθηκαν με 65-56 και στο τέλος του γ΄ δεκάλεπτου πήγαν με +9 (67-58).

Στο δ΄ δεκάλεπτο, ο Κολοσσός μπήκε πιο αποφασισμένος, με την άμυνα να προβληματίζει τον Προμηθέα κα με τον Καντέρ να κάνει σπουδαίο ματς, μείωσε σε 67-72 στο 32΄ και 73-68 στο 34΄.

ΑΝΤΕΠΙΘΕΣΗ Ο ΚΟΛΟΣΣΟΣ, «ΑΠΑΝΤΗΣΕ» Ο Δ. ΑΓΡΑΒΑΝΗΣ

Η πατρινή ομάδα πήρε ανάσα με τρίποντο του Δ. Αγραβάνη που διαμόρφωσε το 76-68 στο 35΄ όμως οι γηπεδούχοι δεν το έβαλαν κάτω, με τρίποντο του Άντριτς, μείωσαν σε 78-75 στο 37΄.

Οι φιλοξενούμενοι όμως κράτησαν την ψυχραιμία τους με 4 συνεχόμενους πόντους από τον Δ. Αγραβάνη. Οι παίκτες του Κολοσσού Ρόδου έκαναν την τελευταία τους αντεπίθεση αλλά ήταν άστοχοι στις επόμενες επιθέσεις. Ο Προμηθέας με καλή άμυνα κράτησε την διαφορά (84-77) και έφτασε στη νίκη με το τελικό 84-79.

Τα δεκάλεπτα: 14-23, 33-41, 58-67, 79-84

Κολοσσος (Καντζούρης): Καμαριανός 2, Γουότσον 2, Άρτις 8, Άντριτς 24 Καντέρ 25, Ντράγκοβιτς, Ξανθόπουλος 2, Λιάπης, Μπιλής 9, Ζάρας 6, Σπάισερ 1, Αγγελάκος.

Προμηθεας (Γιατράς): Αγκμπελίζ 14 (7/9 δίποντα,), Λούντζης 11, Αγραβάνης 15 (6 ασίστ, 5 ριμπάουντ), Γκραντ 9, Γιαννόπουλος 16 ( 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τζεράι Γκραντ 15 (5 ριμπάουντ), Έβανς, Γ. Αγραβάνης 2, Φορντ 2, Χριστοδούλου, Αθηναίου, Μπαζίνας.

Μπάσκετ

Ο Προμηθέας πάτησε ΟΑΚΑ ενόψει του μεγάλου τελικού

στις

Το παρκέ του ΟΑΚΑ “πάτησε” η ομάδα του Προμηθέα το απόγευμα του Σαββάτου καθώς προπονήθηκε στο γήπεδο που το βράδυ (20.00) της Κυριακής θα γίνει ο μεγάλος τελικός Κυπέλλου.

Η Πατρινή ομάδα ολοκλήρωσε πριν από λίγη ώρα την πρώτη της προπόνηση στο κλειστό γυμναστήριο των Ολυμπιακών εγκαταστάσεων  με τον Μάκη Γιατρά να κάνει τις τελευταίες δοκιμές με τους παίκτες του ενώ το σημαντικό είναι πως δεν υπάρχουν αγωνιστικά προβλήματα.

Στην αποστολή της ομάδας, βρίσκονται οι εξής: Τζεράι Γκραντ, Τζέριαν Γκραντ, Ντ. Αγκμπελίζ, Κ. Φορντ, Τζ. Κλαβέλ, Δημήτρης Αγραβάνης, Γιάννης Αγραβάνης, Χ. Γιαννόπουλος, Μ. Λούντζης, Αν. Χριστοδούλου, Γ. Τανούλης, Π. Κουρουπάκης, Ν. Μπαζίνας και Ν. Βασιλείου.

Περισσότερα

Μπάσκετ

Γιατράς στη συνέντευξη τύπου: «Θα είμαστε και του χρόνου εδώ»

στις

Είναι γνωστό πως ο προπονητής του Προμηθέα Μάκης Γιατράς,  έχει υψηλό αίσθημα χιούμορ και το έχει αποδείξει σε πολλές περιπτώσεις.

Σήμερα κατά την διάρκεια των φωτογραφήσεων της συνέντευξης τύπου  ενόψει του αυριανού τελικού κυπέλλου , ο αντιπρόεδρος της ΕΟΚ Αρ. Γολέμης ζήτησε από τους αρχηγούς των ομάδων να βγάλει μια αναμνηστική φωτογραφία μαζί τους γιατί θα είναι η τελευταία του χρονιά-λόγω των επικείμενων εκλογών της ΕΟΚ- και σε εκείνο το σημείο πετάχτηκε ο προπονητής του Προμηθέα, λέγοντας:«Μην ανησυχείτε και του χρόνου εδώ θα είμαστε».

Μετά το σχόλιο του Πατρινού τεχνικού, κανείς δεν είπε κάτι…

Π.Κ.

Περισσότερα

Μπάσκετ

Νέα νίκη του Απόλλωνα που πέρασε και από το Ψυχικό(77-60)

στις

Μια ακόμα σπουδαία νίκη, σημείωσε η ομάδα του Απόλλωνα, που πέρασε νικηφόρα και από την έδρα του Ψυχικού επικρατώντας με 77-60.

Την προσεχή Τετάρτη οι “μελανόλευκοι” υποδέχονται το Μαρούσι του Γιάννη Γκαγκαλούδη.

Α2 – 11η αγωνιστική

Φίλιππος Βέροιας – Οίακας Ναυπλίου 73-72

Α’ 21-22 Β’ 51-45 Γ’ 63-62

Παγκράτι – Ελευθερούπολη 56-63

Α’ 9-14 Β’ 23-34 Γ’ 44-45

Πανερυθραϊκός – Τρίτωνας 98-74

Α’ 26-15 Β’ 48-34 Γ’ 72-55

Ψυχικό – Απόλλωνας Πάτρας 60-77