Πέμπτη 28 Μαρτίου 2024

Μπάσκετ

Ο Προμηθέας χωρίς να δυσκολευτεί επικράτησε του Μεσολογγίου και είναι στο κόλπο για την 2η θέση

Δίχως να αντιμετωπίσει ιδιαίτερα προβλήματα η ομάδα του Προμηθέα,  σημείωσε  πριν λίγο την 5η  συνεχόμενη νίκη καθώς   επικράτησε 82-68 του Μεσολογγίου στην Πάτρα για την 21η αγωνιστική της Basket League.

Οι πατρινοί, έκαναν έτσι ένα ακόμα βήμα για ένα καλύτερο πλασάρισμα στην πρώτη τετράδα του πρωταθλήματος, την ώρα που οι φιλοξενούμενοι υποβιβάστηκαν και μαθηματικά, λόγω της νίκης της Λάρισας επί του Ηρακλή στο άλλο ματς της ημέρας.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν για μία ακόμα φορά τα αδέλφια Γκραντ, με τον Τζέριαν να πετυχαίνει 16 μαζί με 11 ριμπάουντ και τον Τζεράι 15 ενώ βοήθησαν οι Αθηναίου- Δ. Αγραβάνης.

Η ομάδα του Γιατρά δυσκολευτηκε μόνο στο πρώτο 10λεπτο, με  τον Προμηθέα να έχει χαμηλά ποσοστά ευστοχίας και να αντιμετωπίζει πρόβλημα κόντρα στην άμυνα ζώνης του Μεσολογγίου με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ (9-12, 13-12).
Στο τέλος του 1ου δεκάλεπτου χάρη στον Τζέριαν Γκραντ, η πατρινή ομάδα έτρεξε ένα σερί 7-0 και έτσι πήρε προβάδισμα με 22-15.
Στο 2ο δεκάλεπτο τα πράγματα ήταν καλύτερα για τους γηπεδούχους, με πρωταγωνιστές τα αδέρφια Γκραντ και τον Αθηναίου που πήρε προβάδισμα με 12 πόντους (38-26 στο 17΄) για να φτάσει στο τέλος του ημιχρόνου με προβάδισμα 9 πόντων (44-35).

Στο β’ ημίχρονο  οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με πρωταγωνιστή τον Γκότσερ μείωσαν στο πόντο (46-45 και 48-47) στο 24΄ όμως μέχρι εκεί.

Η Πατρινή ομάδα με τον Τζεριαν Γκραντ και τον ΑΘηναίου να δίνει σημαντικές βοήθειές,  προηγήθηκε πάλι με 10 (60-50) και έφτασε σχετικά εύκολα στην κατάκτηση της νίκης με 84-68.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ22-15, 44-35, 66-56, 84-68.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Αγκμπελέσε 8 (5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 μπλοκ), Λούντζης 7 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Αγραβάνης Δ. 9 (4/13 σουτ, 5 ριμπάουντ), Τζέριαν Γκραντ 16 (3/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 7/9 βολές, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γιαννόπουλος 8 (1), Τζεράι Γκραντ 15, Αγραβάνης Γ., Φορντ 7 (1), Χριστοδούλου 3 (1), Αθηναίου 9 (2).

ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ (Καλαμπάκος): Λόρενς 15 (3/3 τρίποντα, 5 ασίστ), Γκότσερ 12 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Λάιονς 19 (4/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Λάνγκφορντ 3 (4 λάθη), Σαχπατζίδης 2 (1/8 σουτ), Ντέιβις 6, Ναούμης, Μοτσενίγος, Χατζηνικόλας 3 (1), Γράβας 3 (1), Σταματογιάννης, Όστοϊτς 5 (5 ριμπάουντ).