Ο Ιωνικός το ντέρμπι με ανατροπή, κακό αποτέλεσμα στην Ρόδο για την Παναχαϊκή

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη σημείωσε ο Ιωνικός για την 21η αγωνιστική της Σουπερ Λιγκ και μάλιστα με ανατροπή (1-2) επί του Λεβαδειακού.

Το συγκρότημα του Δημήτρη Σπανού όπως μας έχει συνηθίσει στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης σημείωσε τεράστια νίκη με ανατροπή (81’) χάρης στο γκολ του Μάναλη που πριν λίγο είχε πάρει την θέση του Κάστρο. Ο Λεβαδειακός είχε προηγηθεί με τέρμα του Πολέτο στο 8’ για να φέρει στην επανάληψη το παιχνίδι στα ίσια ο Ματσούκας στο 58’ τη συνάντησης. Ο Ιωνικός με αυτή τη νίκη αύξησε την διαφορά στο +8 από τον δεύτερο Λεβαδειακό και Ξάνθη.

Στο παιχνίδι που ενδιαφέρει και την ομάδα της Παναχαϊκής ο Διαγόρας φάνηκε ότι είχε εύκολο μεσημέρι καθώς νίκησε με καθαρό σκορ 2-0 τα Τρίκαλα. Για τους Ροδίτες σκόραραν οι Σμυρλής στο 29’ και ο Ντοριβάλ στο 63’.

Στο τελευταίο παιχνίδι της ημέρας η Ξάνθη και αυτή με ανατροπή επικράτησε του ΟΦ Ιεράπετρας στην Κρήτη με 2-1. ΟΙ γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 45’ με τον Ντάλα Κόσα για να φέρει το παιχνίδι στα ίσια ο Καπνίδης στο 80’ και με τον Μιλκετατζε (88’)

Η Ξάνθη με αυτή τη νίκη πέρασε στην δεύτερη θέση μαζί με τον Λεβαδειακό.