Δημοσιεύθηκε

στις

Η αμερικανική τράπεζα επενδύσεων JP Morgan έχει ήδη ανακοινώσει ότι θα είναι ένας από τους χρηματοδότες της European Super League. Οι 12 «αποσχιστές» αναμένεται να βάλουν το… χέρι σε μια πανάκριβη «τούρτα». H UEFA όμως θέλει να περάσει στην… αντεπίθεση.

Οι 12 κορυφαίοι ευρωπαϊκοί ποδοσφαιρικοί σύλλογοι ανακοίνωσαν τη δημιουργία της European Super League και δημιούργησαν μια πολύ βαθιά «πληγή» στο άθλημα.

Το πλάνο τους προβλέπει τη δημιουργία ενός τουρνουά με μόνιμη εγγυημένη θέση για 15 ελίτ ομάδες από την ήπειρό μας, μαζί με πέντε «προσκεκλημένους» κάθε χρόνο, σε μια de facto αντικατάσταση του τρέχοντος Champions League, το οποίο είναι προσβάσιμο με βάση τα ετήσια αποτελέσματα των εθνικών πρωταθλημάτων.

Η UEFA καταστρώνει τα σχέδιά της για την… επόμενη ημέρα, χωρίς τους 12 «αποσχιστές» και σύμφωνα με ξένα δημοσιεύματα, σχεδιάζει να αντεπιτεθεί στη νέα λίγκα

Το γαλλικό RCM αναφέρει πως η UEFA ήρθε σε συμφωνία με αγγλικό επενδυτικό ταμείο το οποίο θα χρηματοδοτήσει το νέο Champions League (θα τεθεί σε ισχύ από τη σεζόν 2024-25).

Σύμφωνα με πηγές του Bloomberg, πρόκειται για την εταιρεία Centricus Asset Management, η οποία είναι ένας κολοσσός στον χώρο της συμβουλευτικής επιχειρήσεων.

Η νέα συμφωνία φάινεται πως θα αποφέρει στην UEFA έσοδα 4.5 δισ. ετησίως (περισσότερα σε σχέση με αυτά προ κορονοϊού) στην αρχή, ενώ στην πορεία αυτά τα χρήματα μπορεί να φτάσουν τα 7 δισεκατομμύρια.

Αθλητισμός

Οι αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας(27/7)

στις

Στους 5ους Ολυμπιακούς Αγώνες της καριέρας του, ο Παναγιώτης Γκιώνης έκανε το ματς της ζωής του, πέφτοντας, τελικά, ηρωικά!

Πραγματοποιώντας μια συγκλονιστική εμφάνιση απέναντι στο Νο. 13 της παγκόσμιας κατάταξης και εκ των φαβορί για μετάλλιο, τον Νοτιοκορεάτη Τζουνγκ Γιουνγκ-σικ, ο Έλληνας πρωταθλητής έφτασε μια «ανάσα» από την πρόκριση για πρώτη φορά στα 41 του χρόνια στους «16» της μεγαλύτερης διοργάνωσης του πλανήτη, είχε 8 ματς πόιντ(!), αλλά ηττήθηκε 4-3 σετ από έναν εξαιρετικό αθλητή και αποχαιρέτησε το Τόκιο.

Τα πάντα κρίθηκαν, ουσιαστικά, στο 5ο σετ, που ήταν… ακατάλληλο για καρδιακούς, καθώς ο απίστευτος σε άμυνα και επίθεση Γκιώνης έφτασε να προηγείται 10-4, θέλοντας έναν πόντο, για να πάρει τη νίκη! Ο Ασιάτης, όμως, έκανε μία μυθική ανατροπή και κέρδισε με 12-10!

Στο 6ο σετ, και έχοντας το σερβίς και την ψυχολογία με το μέρος του, ο Γιουνγκ έφτασε άνετα στην ισοφάριση (3-3), για να έρθει το 7ο και τελευταίο σετ, όπου είδαμε ένα πραγματικό… θρίλερ, με τον εξαντλημένο Γκιώνη να καταθέτει ψυχή και σώμα, να φτάνει και πάλι κοντά στον θρίαμβο, αλλά να χάνει με 14-12, λέγοντας «αντίο» με ψηλά το κεφάλι.

Τα σετ (4-3): 7-11, 11-7, 8-11, 10-12, 12-10, 11-6, 14-12.

ΠΗΓΗ: sporfm.gr

Περισσότερα

“Αέρας” ο Τσιτσιπάς στο Τόκιο, νίκησε και τον Τιαφοε

στις

Το… αίμα του πίσω πήρε ο Στέφανος Τσιτσιπάς, ο οποίος επικράτησε με 2-0 σετ (6-3 και 6-4) του Αμερικανού Φράνσις Τιαφοέ στον δεύτερο γύρο του Ολυμπιακού Τουρνουά τένις στο Τόκιο και πέρασε στους «16» της διοργάνωσης.

Σε μόλις μία ώρα και 17 λεπτά αγώνα, ο Έλληνας πρωταθλητής κατάφερε να κερδίσει τον αντίπαλό του, ο οποίος τον είχε αποκλείσει πριν από λίγο καιρό στον πρώτο γύρο του Wibleton.

Αντίπαλος του Νο4 του ταμπλό στην φάση των «16» του Ολυμπιακού Τουρνουά θα είναι ο νικητής του ματς ανάμεσα στον Γάλλο Ούγκο Ιμπέρ και τον Σέρβο Μιομίρ Κετσμάνοβιτς.

Ο Τσιτσιπάς κέρδισε με σχετική ευκαιρία τον Τιαφόε, ο οποίος αν και αντέδρασε και μείωσε σε 3-5 στο δεύτερο σετ, ήταν κυρίαρχος στο τελευταίο game και κατάφερε να πάρει τη νίκη που τον έστειλε στον 3ο γύρο της διοργάνωσης στην Ιαπωνία.

Μετά τη συζήτηση που υπήρξε στον πρώτο του αγώνα, ο Στέφανος Τσιτσιπάς παρουσιάστηκε σήμερα στο «Ariake Tennis Park» με μπλουζάκι που είχε τυπωμένο το εθνόσημο.

ΠΗΓΗ: Sporfm.gr