Ο Τζέριαν Γκραντ στην πεντάδα των πασέρ του Προμηθέα

Δημοσιεύθηκε

στις

Μπορεί χθές ο Τζέριαν Γκραντ να μην έφτασε στα επίπεδα απόδοσης των προηγούμενων εμφανίσεών του, όμως έφτασε μέσα από το παιχνίδι σε κάποια αξιοσημείωτα επιτεύγματα…

Με τις τέσσερις ασίστ που μοίρασε, μπήκε στην πρώτη πεντάδα των πασέρ του Προμηθέα στη Basket League. Ο Αμερικανός γκαρντ έφτασε τις 94 ασίστ και ξεπέρασε τον σημερινό αντίπαλο του Λεωνίδα Κασελάκη που είχε 92 στη διετία 2018-20.
-Κλέβοντας μία φορά την μπάλα, μπήκε στην πρώτη 10άδα της ιστορικής λίστας της αχαϊκής ομάδας στην κατηγορία αφού έφτασε στη 10η θέση τον Ρίον Μπράουν με 33.
-Έχοντας 4/6 βολές έγινε ο 12ος παίκτης στην ιστορία του Προμηθέα στο επαγγελματικό Πρωτάθλημα, με 50+ εύστοχες. Ο Αμερικανός έχει 53/70.
-Ο Τζεράι Γκραντ είχε 5/7 δίποντα και ανέβηκε στην 11η θέση της λίστας των παικτών του Προμηθέα με τα περισσότερα εύστοχα σουτ δύο πόντων. Έφτασε τα 82 (82/124), ξεπερνώντας τον ΜακΚένζι Μουρ (77) και τον Ρίον Μπράουν (79).

Αθλητισμός

Προμηθέας-Ηλίας Ζούρος: “Δεν υπήρχαμε στο τρίτο δεκάλεπτο”

στις

Για μια ακόμη φορά ήταν “σκασμένος”  ο προπονητής του Προμηθέα Ηλίας Ζούρος σε ευρωπαικό παιχνίδι της ομάδας του, καθώς δεν λειτούργησε τίποτα σωστά.

Ο ίδιος στην τοποθέτησή του στάθηκε στο καταστροφικό τρίτο δεκάλεπτο του Προμηθέα κόντρα στην Γκραν Κανάρια, το οποίο επέτρεψε στους γηπεδούχους να χτίσουν διαφορά και να φτάσουν εν τέλει στη νίκη.
Ο έμπειρος τεχνικός της ελληνικής ομάδας δήλωσε αναλυτικά: «Πρώτα απ’ όλα συγχαρητήρια στην Γκραν Κανάρια, άξιζε να κερδίσει το παιχνίδι. Είχαμε ένα κάκιστο τρίτο δεκάλεπτο (σ.σ. 24-7 σκορ υπέρ των γηπεδούχων). Δεν υπήρχαμε στο παρκέ. Πνευματικά, αλλά και σωματικά».

Ο 55χρονος κόουτς ολοκλήρωσε λέγοντας πως «δώσαμε την ευκαιρία στην Γκραν Κανάρια να επιστρέψει στο ματς, να δημιουργήσει μεγάλη διαφορά στο σκορ κι εν τέλει να πάρει τη νίκη. Τους εύχομαι καλή συνέχεια, εμείς πρέπει να συνεχίσουμε την δουλειά μας».

Περισσότερα

Αθλητισμός

Euro Cup: Ο Προμηθέας πάλεψε, αλλά έχασε 81-62 από την Γκραν Κανάρια

στις

Την ήττα με 81-62 υπέστη ο Προμηθέας στα Κανάρια Νησιά από την Γκραν Κανάρια για την 11η αγωνιστική του Euro Cup και ύστερα από αυτή την αποτυχία, η πατρινή ομάδα έχασε κάθε ελπίδα περί βάσιμης πρόκρισης στη επόμενη φάση του θεσμού, καθώς έφτασε τις πέντε ήττες (2-8).

Ο αγώνας
Ο Προμηθέας ξεκίνησε το παιχνίδι με ενέργεια, άνοιξε το σκορ (0-2) και παρά τις ευκαιρίες που δεν εκμεταλλεύτηκε στην αρχή, βρέθηκε μπροστά με 5-6 στο 4ο λεπτό με τον Αγραβάνη. Οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό και έφτασαν στο 12-8 με τρίποντο του Μπρουσίνο, ενώ το δεκάλεπτο έκλεισε στο 14-12. Οι δύο ομάδες σε εκείνο το σημείο είχαν αρκετά λάθη και οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν στόχο από την περιφέρεια (0/5 τρίποντα).

Το 18-14 στις αρχές της δεύτερης περιόδου μετατράπηκε σε 18-17 από γκολ-φάουλ του Χαντ, με την συνέχεια να ανήκει στους γηπεδούχους που έκαναν το 22-17 με τον Ένις. Ένα γρήγορο επιμέρους 12-2 του Προμηθέα, όμως, που έκλεισε με τον Ρέι από την περιφέρεια, έδωσε ανάσα 5 πόντων 4’57’’ πριν το ημίχρονο. Οι παίκτες του Ηλία Ζούρου συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο με το 29-35, αλλά η Γκραν Κανάρια οδηγήθησε στα αποδυτήρια με το 36-38.

Το οποίο με την επιστροφή από την ανάπαυλα έγινε 38-38 και το προβάδισμα άλλαξε χέρια από τον Μπρουσίνο που έκανε το 43-38 στο 22’. Το υπόλοιπο του τρίτου δεκαλέπτου κύλισε με την Γκραν Κανάρια να βγαίνει συχνά στον αιφνιδιασμό υποχρεώνοντας σε 7(!) λάθη τον Προμηθέα. Η ομάδα της Πάτρας σκόραρε μόλις 7 πόντους και βρέθηκε να κυνηγά διαφορά 15 πόντων στο ξεκίνημα του καθοριστικού δεκαλέπτου (60-45).

Εκεί, οι εμπνεύσεις των Χαντ, Γκάντι και Ρογκαβόπουλου έφεραν το ματς ξανά σε μονοψήφιους αριθμούς (60-52), ωστόσο οι γηπεδούχοι είχαν απάντηση σε κάθε ένα από αυτά και η ψαλίδα άνοιξε ξανά στους 13 (67-54) 5’18”, πριν τη λήξη. Στα 3’45” ο Ένις εκτέλεσε και ευστόχησε από το τρίποντο για το 71-56 και κάπου εκεί φάνηκε να τελειώνει τις ελπίδες του Προμηθέα. Η εικόνα δεν άλλαξε και το τελικό σκορ (81-62) βρήκε τα Κανάρια με το ροζ φύλλο αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 14-12, 36-38 (ημ.), 60-45, 81-62.

ΓΚΡΑΝ ΚΑΝΑΡΙΑ (Φίζακ): Κρέιμερ 10 (2/3 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Ιλμάνε Ντιοπ 2, Αλμπισί 4 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σαλβό 7 (5 ριμπάουντ), Σλότερ 7 (1), Μπρουσίνο 10 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Λόπεθ, Πούστοβι 4, Καλίφα Ντιοπ 11 (3/5 δίποντα, 5/6 βολές, 5 ριμπάουντ), Μουτάφ 3 (1), Ένις 18 (3/7 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Στέβιτς 5

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Ζούρος): Ρέι 17 (5/7 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γκραντ 7 (3/10 δίποντα, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Γκάντι 4 (4 ασίστ), Χαντ 15 (5/5 δίποντα, 5/6 βολές, 4 ριμπάουντ), Αγραβάνης 9 (3/8 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ), Γκίκας, Ρογκαβόπουλος 8 (2/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Άντριτς 2, Μπαζίνας, Τανούλης