Πέμπτη 28 Μαρτίου 2024

Μπάσκετ

Ο Προμηθέας νίκη γοήτρου με Ηρακλή και στα πλει-οφ με Περιστέρι

Μετά από μεγάλο ντέρμπι, η ομάδα του Προμηθέα με κορυφαίους τους Γιαννόπουλο (23π.) και τα αδέρφια Γκραντ -αμφότεροι απο 13 πόντους-, νίκησε πριν λίγο εκτός έδρας με 90-85 τον Ηρακλή για την 22η και τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου και τερμάτισε στην 3η θέση με αποτέλεσμα στα πλέι-οφ να παίζει με το Περιστέρι με το νικητή να κρίνεται στις 2 νίκες και την πατρινή ομάδα να έχει πλεονέκτημα έδρας.

Η Πατρινή ομάδα έπαιξε χωρίς τους Λούνζτη-Δ. Αγραβάνη που έμειναν εκτός για προληπτικούς λόγους και με τη νίκη  άφησε τον Γηραιό  εκτός οκτάδας και κατά συνέπεια εκτός playoffs.

Στο 7-15 ολοκλήρωσε τη regular season ο Ηρακλής, στο 16-6 ο Προμηθέας που θα αντιμετωπίσει το Περιστέρι με πλεονέκτημα έδρας στον α’ γύρο των playoffs.

Χέρι-χέρι από νωρίς πήγαιναν οι δύο ομάδες, με τον Ενετσιόνια να δίνει σπουδαίες λύσεις στο σκοράρισμα ερχόμενος από τον πάγκο αλλά τον Προμηθέα να έχει το προβάδισμα στο φινάλε της πρώτης περιόδου (22-21) χάρη στους 13 πόντους που είχαν πετύχει οι Φορντ – Αγκμπελέσε. Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Ηρακλής στηρίχθηκε στην ένταση και την αθλητικότητα του Ενετσιόνια, την ίδια ώρα οι Πατρινοί δεν είχαν άγχος, δεν πιέζονταν και ακολουθούσαν με τον Χριστοδούλου να σκοράρει τρίποντο για το 43-43 του ημιχρόνου που βρήκε τις δύο ομάδες στα 6/23 σουτ από την περιφέρεια.

Στο γ΄ δεκάλεπτο η  Πατρινή ομάδα προηγήθηκε  με 61-53 στο 24 αλλά ο  γηραιός αντέδρασε και με τον Μπανς μείωσε σε 63-62 και διατηρήθηκε το ντέρμπι.

Η Πατρινή ομάδα στη τελευταία περίοδο προηγήθηκε με 72-67 αλλά πάλι ο γηραίος έκανε εκεί την αντεπίθεση του, πέρασε μπροστά με τέσσερις (76-72) αλλά εκεί δέχθηκε ένα 0-7 από τους Πατρινούς που γύρισαν και πάλι το ματς. Ο Τζεράι Γκραντ έγραψε το 83-86 στα 23″, ο Γιαννόπουλος είχε 2/2 βολές για το 83-88 και εκεί το ματς κρίθηκε οριστικά.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-22, 43-43, 64-67, 85-90.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Σκουρτόπουλος): Ίμπανκς 19 (5/12 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/5 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σχίζας, Καββαδάς 13 (5/6 δίποντα, 3/6 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χάνλαν 7, Χάγκινς 9 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Ενετσιόνια 14 (4/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Σαγκς 12 91 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Φίλλιος 2, Βεργίνης 9 (3/4 τρίποντα), Χάτσερ

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Αγκμπελέσε 9 (3/4 δίποντα, 3/4 βολές), Φορντ 8 (8 ριμπάουντ), Τζέριαν Γκραντ 13 (3/5 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 4/7 βολές, 4 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 5 λάθη), Γιαννόπουλος 23 (6/9 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 8/8 βολές), Μπαζίνας 6 92), Τζεράι Γκραντ 13 (5/5 δίποντα, 3/5 βολές, 9 ριμπάουντ), Γιάννης Αγραβάνης 8 (2), Χριστοδούλου 10 (3/4 τρίποντα).