Παρασκευή 30 Ιουλίου 2021
Connect with us

Λοιπά Αθλήματα

Στην Εθνική ομάδα για το Πανευρωπαϊκό κολύμβησης η Ν. Δράκου

Δημοσιεύθηκε

στις

Δεκαοκταμελής θα είναι η αποστολή των κολυμβητών / τριών στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ανδρών / Γυναικών της Βουδαπέστης (16-23 Μαϊου τα αγωνίσματα της Κολύμβησης), όπως οριστικοποιήθηκε σήμερα (29/4) από την ΚΟΕ και ανάμεσα τους βρίσκεται και η Πατρινή Νόρα Δράκου η οποία θα διεκδικήσει ένα εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς.

Την αποτελούν οι: Κρίστιαν Γκολομέεβ, Ανδρέας Βαζαίος, Απόστολος Χρήστου, Απόστολος Παπαστάμος, Οδυσσέας Μελαδίνης, Κων/νος Εγγλεζάκης, Δημήτρης Νέγρης, Δημήτρης Μάρκος, Βαγγέλης Μακρυγιάννης, Κώστας Μερετσόλιας, Σάββας Θώμογλου, Αρκάδιος Ασπουγαλής, Στέφανος Δημητριάδης, Δανιήλ Γιουρτζίδης και Νόρα Δράκου, Άννα Ντουντουνάκη, Ιωάννα Σαχά, Θάλεια Δρασίδου.

ΟΛΥΜΠΙΑ ΟΔΟΣ

Η αποστολή της Κολύμβησης, στη Βουδαπέστη, αναχωρεί στις 14 Μαϊου.

Λοιπά Αθλήματα

Το μήνυμα της Πατρινής Νόρας Δράκου από το Τόκιο

Δημοσιεύθηκε

στις

Το δικό της μήνυμα έστειλε πριν λίγο από το Τόκιο η Πατρινή κολυμβήτρια του ΠΑΟ Νόρα Δράκου η οποία αναφέρθηκε στη προσπάθεια που έκανε όλο αυτό το διάστημα και φυσικά τα συναισθήματα της συμμετέχοντας στην 3η  συνεχόμενη ολυμπιάδα της καριέρας του.

Το μήνυμα της Νόρα Δράκου: «Με μια 11η θέση και ένα πανελλήνιο ρεκόρ κλείνει αυτή η Ολυμπιάδα . Περήφανη για αυτή τη ομάδα και την προσπάθεια που κατέβαλε. Πίστεψε στο όνειρο της 8αδας και πάλεψε με όλες της τις δυνάμεις να το πετύχει.

Στο τέλος της ημέρας όμως δεν υπάρχει κερδισμένος και χαμένος… υπάρχει μόνο η χαρά και η τιμή να αγωνίζεσαι για την πατρίδα σου για τους ανθρώπους που είναι δίπλα σου αλλά και για τον αχορταγο εαυτό  σου που πάντα θα διψάει για περισσότερα και καλύτερα αποτελέσματα!

Ευχαριστω παιδιά για αυτές τις στιγμές»!

Περισσότερα

Λοιπά Αθλήματα

Ολυμπιακοί Αγώνες: Οι ελληνικές συμμετοχές της 8ης ημέρας

Δημοσιεύθηκε

στις

Ελπίδες για μετάλλιο έχει η Ελλάδα την Παρασκευή – Μπαίνει και ο στίβος στο αγωιστικό πρόγραμμα των Ολυμπιακών Αγώνων.

Η 8η ημέρα των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο ίσως και να… κρύβει κάποιο μετάλλιο για τα ελληνικά χρώματα.

Στις 03:45 ο Στέφανος Ντούσκος θα λάβει μέρος στον τελικό του μονού σκιφ ανδρών του Ολυμπιακού τουρνουά κωπηλασίας, στοχεύοντας στο μετάλλιο. Στις 03:00 η Άννα Κορακάκη θα συμμετάσχει στον προκριματικό rapid του σπορ πιστολιού γυναικών 25 μέτρων, με στόχο τον μεγάλο τελικό πέντε ώρες αργότερα, ενώ στις 13:18 ο Κριστιάν Γκολομέεβ «πέφτει» στις προκριματικές σειρές των 50μ. ελεύθερο στην κολύμβηση.

Στις 06.05 θα αρχίσουν οι κούρσες στα 470 των ανδρών και στα Λέιζερ Ράνταλ των γυναικών. Την Παρασκευή στο πρόγραμμα των Ολυμπιακών Αγώνων μπαίνει και ο στίβος.

ΟΙ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ ΤΗΣ 8ης ΗΜΕΡΑΣ
ΣΤΙΒΟΣ

Olympic Stadium – Track -100μ. γυναικών: Πρώτος προκριματικός γύρος (06:15): Ραφαέλα Σπανουδάκη

Olympic Stadium-Triple Jump B -Τριπλούν γυναικών: Προκριματικός γύρος (13:05): Βούλα Παπαχρήστου

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Tokyo Aquatics Centre

-50μ. ελεύθερο ανδρών: Προκριματικές σειρές (13:18): Κριστιάν Γκολομέεβ (9η σειρά)

-4X100μ. μεικτή ομαδική: Προκριματική σειρά (15:15): Ελλάδα (2η σειρά)

ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ

Asaka Shooting – 25m Range

-Σπορ πιστόλι γυναικών 25m: Προκριματικός (03:00): Άννα Κορακάκη

-Σπορ πιστόλι γυναικών 25m: Τελικός (08:00): Άννα Κορακάκη (εφόσον προκριθεί)

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ

Enoshima

-Laser Radial Γυναικών: Ιστιοδρομίες 9-10 (06:05): Βασιλεία Καραχάλιου

Zushi

-470 Ανδρών: Ιστιοδρομίες 5-6 (06:05): Παναγιώτης Μάντης – Παύλος Καγιαλής

-470 Γυναικών: Ιστιοδρομίες 5-6 (06:15): Αιμιλία Τσουλφά – Αριάδνη Σπανάκη

ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ

Sea Forest Waterway

-Μονό σκιφ γυναικών (03:05): Τελικός B (Θέσεις κατάταξης 7-12): Αννέτα Κυρίδου

-Μονό σκιφ ανδρών (03:45): Τελικός Α (Θέσεις κατάταξης 1-6): Στέφανος Ντούσκος

 

Περισσότερα

Λοιπά Αθλήματα

Οι νέες γυναίκες έτοιμες της ΝΕΠ στη τελική φάση στο Πανελλήνιο

Δημοσιεύθηκε

στις

Με στόχο να τερματίσει όσο πιο ψηλά μπορεί θα αγωνιστεί η ΝΕΠ στην τελική φάση του Πανελληνίου πρωταθλήματος πόλο των Νέων Γυναικών.

Οι αγώνες θα διεξαχθούν στο δημοτικό κολυμβητήριο Περιστερίου και η ομάδα του Κώστα Σακκαλή συμπεριλήφθηκε σε πρώτη φάση στον Α΄ Ομιλο των τελικών, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τους ΝΟ Ρεθύμνου, ΝΟ Βουλιαγμένης και ΠΑΟΚ. Αντίστοιχα στον Β΄ Ομιλο (οι αγώνες σε Γλυφάδα και περιστέρι) συμπεριλήφθηκαν οι Νηρέας Χαλανδρίου, Ολυμπιακός, ΑΝΟ Γλυφάδας και Πανιώνιος.

GOODYS

Ο προπονητής της ΝΕΠ, Κώστας Σακκαλής θα έχει στη διάθεσή του τις εξής πολίστριες: Ευφροσύνη Τσιμάρα, Ευδοκία Τσιμάρα, Διονυσία Κουρέτα, Γεωργία Ζαφειράκη, Αναστασία Μπεκρή, Μαριάννα Γκαντή, Μαρία Κεπενού, Ελενα Μαυροειδή, Ελενα Γιαννακοπούλου, Ελεάννα Γεωργίου, Γεωργία Σινέμογλου, Κατερίνα Μοίραλη, Αλεξάνδρα Κρινα, Δήμητρα Κοντάκου, Μελίνα Καρδόνα, Βασιλική Παπανικολάου.

Τα «δελφίνια» θα συνοδεύσουν και οι Δημήτρης Σινέμογλου και Λεωνίδας Κοντάκος.

Το πρόγραμμα έχει ως εξής:

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 30/7: ΝΕΠ-ΝΟ Βουλιαγμένης (4μ.μ.), ΝΟ Ρεθύμνου-ΠΑΟΚ (5.30μ.μ.).

ΣΑΒΒΑΤΟ 31/7: ΝΕΠ-ΠΑΟΚ (9π.μ.), ΝΟ Ρεθύμνου-ΝΟ Βουλιαγμένης (10.30π.μ.), ΝΟ Ρεθύμνου-ΝΕΠ (4μ.μ.), ΝΟ Βουλιαγμένης-ΠΑΟΚ (5.30μ.μ.).

Περισσότερα
GOODYS
ΟΛΥΜΠΙΑ ΟΔΟΣ
Advertisement

Ροή ειδήσεων

Advertisement

Αυτή την εβδομάδα