Παρασκευή 19 Απριλίου 2024

H Παναχαϊκή πήρε ισοπαλία με τον Καραϊσκάκη στις καθυστερήσεις, σώθηκε και μαθηματικά

Μια ακόμα μέτρια εμφάνιση, με ορισμένα καλά διαστήματα  είχε η ομάδα της Παναχαϊκής η οποία  με γκολ στις καθυστερήσεις αναδείχθηκε ισόπαλη 3-3 σε ένα τρομερό ματς με δύο ανατροπές για την 2η αγωνιστική των πλει-άουτ της Σούπερ Λιγκ 2.

Η Πατρινή ομάδα με το βαθμό που πήραν, σφράγισαν και μαθηματικά την παραμονή της και πλέον το βάρος πέφτει στο διοικητικό κομμάτι ενώ παράλληλα  κράτησαν την ΑΕ Καραϊσκάκης σε θέση υποβιβασμού και μετά τη νίκη της Δράμας το έργο της γίνεται ακόμα πιο δύσκολο!

Η γηπεδούχος ομάδα μπήκε αρκετά επιθετικά. Απείλησε πρώτη με τον Ρούνεϊ στο 3′ και άνοιξε το σκορ δύο λεπτά μετά, από μακρινό σουτ του Ναζίμ, απόκρουση του Κολοβούρη και νέα προσπάθεια του Λόβριτς που ο Μουστακόπουλος στην προσπάθειά του να διώξει, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Η Παναχαϊκή άργησε να συνέλθει. Έχασε και τον Κόκα με τραυματισμό. Απείλησε με τον Μπάτροβιτς για πρώτη φορά στο 20′. Ενώ ακολούθησαν μία άστοχη κεφαλιά του Λαρέα στο 35′ και ένα επίσης άστοχο σουτ του Γιούση στο 37′. Τελικά η ισοφάριση ήρθε – ουσιαστικά – στη τελευταία φάση του πρώτου 45λεπτου. Ο Γούσης έδωσε για τον Κουσκουνά, αυτός έκανε ωραία προσπάθεια, βρήκε τον χώρο και σούταρε νικώντας τον Μπουργάνη για το 1-1.

Στην επανάληψη η Παναχαϊκή ήταν η ομάδα που πατούσε καλύτερα. Έχοντας πετύχει και το γκολ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, είχε τη ψυχολογία να ψάξει την ανατροπή. Οι μπαλιές των Μασούρα και Ανάκογλου στο 55′ και στο 59′ πέρασαν ανεκμετάλλευτες. Η ανατροπή ήρθε στο 65ο λεπτό. Ο Μπάτροβιτς εκτέλεσε έξυπνα απ’ ευθείας το φαουλ, ο Μπουργάνης έδιωξε, αλλά ο Λαρέα ακολούθησε τη φάση πήρε το ριμπάουντ και έκανε το 1-2 από κοντά! Η ομάδα της Άρτας βρήκε άμεσα την ισοφάριση και πιο συγκεκριμένα στο 72ο λεπτό. Ο Κορέλας που είχε περάσει μόλις στο ματς ως αλλαγή έκανε μία μεγάλη κούρσα, γύρισε και την μπάλα συρτά προς την περιοχή, κανείς αμυντικός δεν έδιωξε και ο Μαύρου ολομόναχος στο δεύτερο δοκάρι την έσπρωξε στα δίχτυα για το 2-2. Η αρτινή ομάδα δεν ήταν ευχαριστημένη ούτε με τον βαθμό βλέποντας και τα υπόλοιπα αποτελέσματα. Έτσι στα τελευταία λεπτά πίεσε για τη νίκη. Αρχικά απείλησε με φάση-καρμπόν με το γκολ του Μαύρου στο 83′ αλλά ο Κολοβούρης έδιωξε. Και στο 87′ δικαιώθηκε με το τρίτο της τέρμα. Ο Ρούνεϊ από δεξιά της περιοχής έπιασε ένα δυνατό σουτ με το αριστερό, η μπάλα κάπου κόντραρε και άλλαξε πορεία ξεγελώντας τον Κολοβούρη για να γίνει το 3-2. Η Παναχαϊκή στα… χασομέρια όμως βρήκε ξανά την ισοφάριση. Μασούρας εκτέλεσε το κόρνερ, ο Αργυρόπουλος πήρε την κεφαλιά και ο Μπάτροβιτς την έσπρωξε στα δίχτυα πάνω από τη γραμμή διαμορφώνοντας το τελικό 3-3.

ΑΕ ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ (Μάγγος): Μπουργάνης, Θεολόγου, Χατζηδίμπας, Ρουμπανγκούκα, Δούμτσιος(91′ Νταλακούρας), Ναζίμ, Τάμπας, Μπρέμπος(70′ Κουρέλας), Ρούνεϊ, Λόβριτς(56′ Μαύρου), Λουίς Φελίπε(70′ Μπεκατώρος)

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Καραπίτσος): Κολουβούρης, Μαρκοπουλιώτης, Πάνος, Λαρέα, Μουστακόπουλος, Κόκας (15′ λ.τ Μπρους), Γιούσης(79′ Tσερούτι), Ανάκογλου (79′ Αργυρόπουλος), Μπάτροβιτς, Κουσκουνάς, Μασούρας.

Tα σημερινά αποτελέσματα:

Καραϊσκάκης – Παναχαϊκή 3-3 (5′ αυτ. Μουστακόπουλος, 72′ Μαύρου, 87′ Ρούνεϊ / 45′ Κουσκουνάς, 65′ Λαρέα, 93′ Μπάτροβιτς)

Απόλλων Λάρισας – Δόξα Δράμας 1-2 (21′ Γιάκος / 27′-31′ Μαυριάς)

ΟΦ Ιεράπετρας – Τρίκαλα 0-0

H Βαθμολογία στα πλέι άουτ

Θέση     Ομάδα Π            Ν            Ι             Η            Γ+          Γ-           +-           Β

1            Παναχαϊκή         2            0            2            0            4            4            0              31

2            Απόλλων Λάρισας          2            0            1            1            2            3              -1           25

3            Τρίκαλα              2            0            1            1            0            1            -1              25

4            Δόξα Δράμας     2            1            0            1            2            4            -2              24

5            ΑΕ Καραϊσκάκης              2            1            1            0            4            3              1            20

6            Ο.Φ. Ιεράπετρας             2            1            1            0            3            0              3            17

Επόμενη αγωνιστική (3η Σάββατο 08/05, ώρα 14.45)