Μπάσκετ

Κακή εμφάνιση για Προμηθέα και το Περιστέρι «έσπασε» την έδρα

Δημοσιεύθηκε

στις

«Έσπασε» το πλεονέκτημα έδρας του Προμηθέα το Περιστέρι και πήρε την πρώτη νίκη στη μεταξύ τους σειρά στα πλέι οφ της Basket League. Οι «κυανοκίτρινοι» επικράτησαν με 83-66 στο «Δ. Τόφαλος» της Πάτρας, έκανε το 1-0 και πλέον χρειάζεται μία ακόμα νίκη για να βρεθεί στα ημιτελικά. Επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων την Παρασκευή (14/5, 20:00, ΕΡΤ3) στο «Ανδ. Παπανδρέου» του Περιστερίου.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο στο σκορ σχεδόν σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης. Στο δεύτερο ημίχρονο έχτισαν διψήφιες διαφορές ενώ βρήκαν τις λύσεις όταν ο Παρομηθέας μείωσε σε 66-71 στο 36′ να τρέχουν σερί 12-0 ως το φινάλε και να φτάσουν στην πρώτη νίκη.

Παίκτης κλειδί στην τέταρτη περίοδο αποδείχθηκε ο Βαγγέλης Μάντζαρης καθώς με τρία δικά του τρίποντα το Περιστέρι διατήρησε τη διαφορά ασφαλείας που είχε χτίσει. Οι παίκτες του Σωτήρη Μανωλόπουλου τελείωσαν το παιχνίδι με 635 στα δίποντα (24/38) και 37% στα τρίποντα (9/24) ενώ είχαν έξι παραπάνω ριμπάουντ (36-30) και εννέα περισσότερες ασίστ (20-11). Από την άλλη πλευρά ο Προμηθέας ήταν ιδιαίτερα άστοχος από μακρινή απόσταση καθώς είχε μόλις 3/22 τρίποντα ενώ σούταρε με 55% (20/36) στα δίποντα.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Μάρβιν Τζόουνς με 20 πόντους και ακόμα 7 ριμπάουντ. Ο Τρε ΜακΛίν τελείωσε με 16 πόντους, 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Οι Δημήτρης Αγραβάνης, Τζέριαν και Τζεράι Γκραντ είχαν από 15 πόντους για το σύνολο του Μάκη Γιατρά.

ΠΗΓΗ: ESAKE.GR

Μπάσκετ

Ο Προμηθέας ξέμεινε από δυνάμεις

στις

Ο Προμηθέας γνώρισε την ήττα με 67-77 απέναντι σε μία ποιοτική αγωνιστικά ομάδα τους Λόντον Λάιονς του Κώστα Κουφού, στο “Δ. Τόφαλος” για την 7η αγωνιστική του Eurocup. Το παιχνίδι ξεκίνησε χωρίς τον Γιανγκ, ο οποίος δεν ήταν εφικτό να αγωνισθεί, με όλους στον Προμηθέα να ευελπιστούν τουλάχιστον να τα καταφέρει για τον αγώνα με τον Απόλλωνα για την Basket League.

Στον αγωνιστικό τομέα στην πρώτη περίοδο οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά με τον Κοντιντ να κάνει τρία συνεχόμενα φάουλ περνώντας στον πάγκο, ενώ με δύο συνεχόμενα τρίποντα στα τελευταία λεπτά της περιόδου οι φιλοξενούμενοι αυξήσαν την διαφορά σε 15-23 με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 18-25 υπέρ των Λόντον Λάιονς.

Στη δεύτερη περίοδο οι Προμηθείς μπήκαν πιο αποφασισμένοι και με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Κουλμπόκα μείωσαν σε 24-25, αλλά και πάλι οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα στο τέλος του ημιχρόνου με 36-40.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 43-43 στα τρία πρώτα λεπτά του ημιχρόνου, ενώ στη συνέχεια πέρασαν μπροστά με 46-43 μετά από τρίποντο του Κουλμπόκα, με το παιχνίδι να πηγαίνει με εναλλαγές στο σκορ και το δεκάλεπτο να λήγει με 55-54 υπέρ της πατρινής ομάδας.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ με το φωτεινό πίνακα να δείχνει ισοπαλία (64-64) πέντε λεπτά πριν το τέλος του αγώνα, ενώ  ένα λεπτό αργότερα ο Κόντιν αποβλήθηκε με πέμπτο φάουλ και ο Γιάννης Χριστόπουλος με δεύτερη τεχνική ποινή με το παιχνίδι να παίρνει “φωτιά” (με τους Πατρινούς να διαμαρτύρονται), τους Λόντον Λάιονς προβάδισμα με 64-71 και τον Μαρκόπουλο να δίνει τις οδηγίες στους Προμηθείς. Ωστόσο το 66-77, 50 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε δεν άφηνε περιθώρια για ελπίδες, με την πατρινή ομάδα να γνωρίζει άλλη μία ήττα με 67-77.

Τέλος όπως ήταν λογικό οι άνθρωποι του Προμηθέας είχαν μεγάλα παράπονα για τη διαιτησία του αγώνα.

Τα 10λεπτα: 18-25, 36-40, 55-54, 67-77.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Χριστόπουλος): Κάουαν 7, Ντάνγκουμπιτς 4, Κοντίτ 1, Τσαϊρέλης , Μουράτος 8, Γκίκας 9, Κακλαμανάκης 4, Σίμπσον 16, Τανούλης , Κουλμπόκα 18.

ΛΟΝΤΟΝ ΛΑΪΟΝΣ (Σμιντ): Σόκο 9, Ζούμπτσιτς, Μπεστ 13, Σολουάντε 2, Ντέκερ 20, Σάρμα 6, Κουφός 10 , Χρούμπαν 14.

Περισσότερα

Μπάσκετ

Ο Προμηθέας υποδέχεται τους Λόντον Λάιονς

στις

Ο Προμηθέας υποδέχεται σήμερα στις 7.30 στο “Δ. Τόφαλος” τους Λόντον Λάιονς για την 7η αγωνιστική του Eurocup. Οι Προμηθείς είχαν ηττηθεί την προηγούμενη εβδομάδα στην Πάτρα από την Τουρκ Τέλεκομ σε ένα συναισθηματικά φορτισμένο παιχνίδι με την αποχώρηση του Μάκη Γιατρά και πλέον με τον Γιάννη Χριστόπουλο στο τιμόνι τους θέλουν να πάρουν τη νίκη κόντρα στην αντίπαλη ομάδα.

Στην ευρωπαϊκή διοργάνωση η πατρινή ομάδα μετράει στις έξι πρώτες αγωνιστικές τέσσερις νίκες και δύο ήττες ευελπιστώντας σήμερα να κάνει το 5-2.

Ωστόσο αξίζει να σημειωθεί ότι οι δύο ομάδες που έχει χάσει ο Προμηθέας δηλαδή η τουρκική και η Μπουντούτσνοστ είναι οι ομάδες που φιγουράρουν πιο πάνω από αυτόν στη βαθμολογία.
Από εκεί και πέρα όμως θετικά και αρνητικά αποτελέσματα, οι αθλητές του Χριστόπουλου τα αφήνουν πίσω τους, με τον έμπειρο τεχνικό να θέλει να φέρει έναν αέρα ανανέωσης στην ομάδα.

“Είναι ένα παιχνίδι με υψηλό δείκτη επικινδυνότητας όπως όλα τα ευρωπαϊκά, απέναντι σε μια ομάδα με ποιοτικούς παίκτες” δήλωσε χαρακτηριστικά ο Πατρινός προπονητής.
Στο στρατόπεδο του Προμηθέα θέλουν διακαώς τη νίκη γιατί εκτός από την βαθμολογική ανάσα που θα πάρουν, θα μπορέσουν να πάνε με ανεβασμένη ψυχολογία και στον αγώνα με τον Απόλλωνα για το ελληνικό πρωτάθλημα.

Από την πλευρά των παικτών ο Νεμάνια Ντάνγκουμπιτς δήλωσε: “Το σημερινό είναι ένα ακόμη δυνατό παιχνίδι στην έδρα μας, στο οποίο θέλουμε τη νίκη”.

Περισσότερα

Αθλητισμός

Απόλλων Πατρών: Τέλος ο Ράιαν Τέιλορ-Μετακομίζει στην Ιταλία

στις

Παρελθόν αποτελεί από σήμερα 6 Δεκεμβρίου 2022 από τον ιστορικό Απόλλων Πάτρων, ο Αμερικανός Ράιαν Τέιλορ, ο οποίος μετακομίζει οριστικά στην Ιταλία όπου και θα συνεχίσει την μπασκετική του καριέρα.

Σύμφωνα με ασφαλείς πληροφορίες της “Γ” και του gnomip.gr ύστερα από τις πολύ καλές εμφανίσεις του με τη φανέλα του Απόλλωνα, ο Αμερικανός έκανε χρήση του buy out κι έκλεισε οριστικά στην Ιταλική Μπρέσια, που παίρνει μέρος στο Euro Cup.

Πλέον μένει να δούμε εάν θα αγωνιστεί κόντρα στον Προμηθέα το προσεχές Σάββατο.

Για την ιστορία, ο πρώην μελανόλευκος με τη φανέλα του  Απόλλωνα στις επτά αγωνιστικές που έπαιξε στη Basket League είχε μ.ο. 15,71 πόντους και 5,86 ριμπάουντ με 93,33% στις βολές, 54,55% δίποντα και το απίθανο 51,61% στα τρίποντα (!), ενώ τελείωσε τον αγώνα με τον Κολοσσό Ρόδου, με 20 πόντους κι έγινε ο 99ος παίκτης στην ιστορία της αχαϊκής ομάδας στην Basket League που έφτασε τους 100.

Παράλληλα, έβαλε το όνομα του στη λίστα με τις 13 επιδόσεις 20+ πόντων των παικτών που το έκαναν μένοντας χωρίς στατιστικό λάθος.