Πέμπτη 29 Ιουλίου 2021
Connect with us

Λοιπά Αθλήματα

Ο Προμηθέας με την πλάτη στο τοίχο, αντιμετωπίζει σήμερα (20.00) εκτός το Περιστέρι με στόχο την ισοφάριση

Δημοσιεύθηκε

στις

ΤΟΥ ΠΡΟΚΟΠΗ Χ. ΚΟΓΚΟΥ
Με την πλάτη στον τοίχο η ομάδα του Προμηθέα θα αντιμετωπίσει σήμερα το βράδυ (20.00- ΕΡΤ-3) το Περιστέρι για το 2ο παιχνίδι της α΄ φάσης της πλέι-οφ της basketleague και μοναδικός στόχος της είναι η νίκη για να ισοφαρίσει τη σειρά.

Η πατρινή ομάδα μετά την ήττα στο 1ο παιχνίδι που έγινε στην Πάτρα είναι πίσω με 1-0 και θέλει πάση θυσία να πάρει τη νίκη, ειδάλλως θα αποκλειστεί από την συνέχεια και θα αποχαιρετήσει πρόωρα τη σεζόν.
Όπως δήλωσε και ο προπονητής της ομάδας στη συνέντευξη τύπου, ο Προμηθέας ήταν ανέτοιμος κυρίως πνευματικά και σε αυτό το κομμάτι δούλεψε χθες ο Πατρινός τεχνικός ώστε να μεταμορφώσει τους παίκτες του.
Η αλήθεια είναι πως οι πορτοκαλί βρέθηκαν στην πλειοψηφία τους σε κακή μέρα όμως αυτό δεν είναι τόσο εύκολο να ξανασυμβεί σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα. Αν ο Προμηθέας δείξει το πραγματικό του πρόσωπο μπορεί να πάρει τη νίκη και όλα να κριθούν στην Πάτρα και έτσι το σημαντικότερο είναι η εμφάνιση των παικτών του Μάκη Γιατρά.
Βέβαια από την άλλη υπάρχει και το Περιστέρι που πραγματικά προχθές έκανε εξαιρετική εμφάνιση και θα τα δώσει όλα προκειμένου να προκριθεί στην επόμενη φάση των πλέι-οφ.
«Η ομάδα ήταν ανέτοιμη πνευματικά και αυτό έχουμε προσπαθήσει να αλλάξουμε» είπε ο Μάκης Γιατράς και πρόσθεσε: «Αν πραγματικά θέλουμε να κερδίσουμε και να προχωρήσουμε θα το δείξουμε την Παρασκευή το βράδυ».
Στο αγωνιστικό μέρος η προετοιμασία της ομάδας ξεκίνησε και ολοκληρώθηκε χθες με μεσημεριανή προπόνηση στο «Τόφαλος» και τον Μάκη Γιατρά να δουλεύει με τους παίκτες του σε όλους τους τομείς.
Μετά το τέλος της προπόνησης, η αποστολή αναχώρησε για την Αθήνα όπου και διανυκτέρευσε σε ξενοδοχείο της πρωτεύουσας. Τα μέλη της αποστολής αποτελούν οι εξής: Τζιάν Κλαβέλ, Τζεριάν και Τζεράι Γκραντ, Λούντζης, Ν. Μπαζίνας, Τανούλης, Βασιλείου, Κουρουπάκης, Γιαννόπουλος, Χριστοδούλου, Φορντ, Αγκμπελίζ, Δ. Αγραβάνης και Γ. Αγραβάνης.
• Το σημερινό παιχνίδι έχουν οριστεί να σφυρίξουν οι Αναστόπουλος Π.-Ανδρικόπουλος-Παντελίδης (Τεφτίκης).
• Στο άλλο σημερινό παιχνίδι: 17.00 Ιωνικός Ν.-Παναθηναϊκός Παναγιώτου-Αναστόπουλος Α.-Τσολάκος. Οι «πράσινοι» νίκησαν προχθές τον Ιωνικό, προηγούνται με 1-0 στη σειρά και αν κερδίσουν και σήμερα, θα πάρουν το «εισιτήριο» για την επόμενη φάση.

GOODYS

 

Λοιπά Αθλήματα

Το μήνυμα της Πατρινής Νόρας Δράκου από το Τόκιο

Δημοσιεύθηκε

στις

Το δικό της μήνυμα έστειλε πριν λίγο από το Τόκιο η Πατρινή κολυμβήτρια του ΠΑΟ Νόρα Δράκου η οποία αναφέρθηκε στη προσπάθεια που έκανε όλο αυτό το διάστημα και φυσικά τα συναισθήματα της συμμετέχοντας στην 3η  συνεχόμενη ολυμπιάδα της καριέρας του.

Το μήνυμα της Νόρα Δράκου: «Με μια 11η θέση και ένα πανελλήνιο ρεκόρ κλείνει αυτή η Ολυμπιάδα . Περήφανη για αυτή τη ομάδα και την προσπάθεια που κατέβαλε. Πίστεψε στο όνειρο της 8αδας και πάλεψε με όλες της τις δυνάμεις να το πετύχει.

Στο τέλος της ημέρας όμως δεν υπάρχει κερδισμένος και χαμένος… υπάρχει μόνο η χαρά και η τιμή να αγωνίζεσαι για την πατρίδα σου για τους ανθρώπους που είναι δίπλα σου αλλά και για τον αχορταγο εαυτό  σου που πάντα θα διψάει για περισσότερα και καλύτερα αποτελέσματα!

Ευχαριστω παιδιά για αυτές τις στιγμές»!

Περισσότερα

Λοιπά Αθλήματα

Ολυμπιακοί Αγώνες: Οι ελληνικές συμμετοχές της 8ης ημέρας

Δημοσιεύθηκε

στις

Ελπίδες για μετάλλιο έχει η Ελλάδα την Παρασκευή – Μπαίνει και ο στίβος στο αγωιστικό πρόγραμμα των Ολυμπιακών Αγώνων.

Η 8η ημέρα των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο ίσως και να… κρύβει κάποιο μετάλλιο για τα ελληνικά χρώματα.

ΟΛΥΜΠΙΑ ΟΔΟΣ

Στις 03:45 ο Στέφανος Ντούσκος θα λάβει μέρος στον τελικό του μονού σκιφ ανδρών του Ολυμπιακού τουρνουά κωπηλασίας, στοχεύοντας στο μετάλλιο. Στις 03:00 η Άννα Κορακάκη θα συμμετάσχει στον προκριματικό rapid του σπορ πιστολιού γυναικών 25 μέτρων, με στόχο τον μεγάλο τελικό πέντε ώρες αργότερα, ενώ στις 13:18 ο Κριστιάν Γκολομέεβ «πέφτει» στις προκριματικές σειρές των 50μ. ελεύθερο στην κολύμβηση.

Στις 06.05 θα αρχίσουν οι κούρσες στα 470 των ανδρών και στα Λέιζερ Ράνταλ των γυναικών. Την Παρασκευή στο πρόγραμμα των Ολυμπιακών Αγώνων μπαίνει και ο στίβος.

ΟΙ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ ΤΗΣ 8ης ΗΜΕΡΑΣ
ΣΤΙΒΟΣ

Olympic Stadium – Track -100μ. γυναικών: Πρώτος προκριματικός γύρος (06:15): Ραφαέλα Σπανουδάκη

Olympic Stadium-Triple Jump B -Τριπλούν γυναικών: Προκριματικός γύρος (13:05): Βούλα Παπαχρήστου

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Tokyo Aquatics Centre

-50μ. ελεύθερο ανδρών: Προκριματικές σειρές (13:18): Κριστιάν Γκολομέεβ (9η σειρά)

-4X100μ. μεικτή ομαδική: Προκριματική σειρά (15:15): Ελλάδα (2η σειρά)

ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ

Asaka Shooting – 25m Range

-Σπορ πιστόλι γυναικών 25m: Προκριματικός (03:00): Άννα Κορακάκη

-Σπορ πιστόλι γυναικών 25m: Τελικός (08:00): Άννα Κορακάκη (εφόσον προκριθεί)

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ

Enoshima

-Laser Radial Γυναικών: Ιστιοδρομίες 9-10 (06:05): Βασιλεία Καραχάλιου

Zushi

-470 Ανδρών: Ιστιοδρομίες 5-6 (06:05): Παναγιώτης Μάντης – Παύλος Καγιαλής

-470 Γυναικών: Ιστιοδρομίες 5-6 (06:15): Αιμιλία Τσουλφά – Αριάδνη Σπανάκη

ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ

Sea Forest Waterway

-Μονό σκιφ γυναικών (03:05): Τελικός B (Θέσεις κατάταξης 7-12): Αννέτα Κυρίδου

-Μονό σκιφ ανδρών (03:45): Τελικός Α (Θέσεις κατάταξης 1-6): Στέφανος Ντούσκος

 

Περισσότερα

Λοιπά Αθλήματα

Οι νέες γυναίκες έτοιμες της ΝΕΠ στη τελική φάση στο Πανελλήνιο

Δημοσιεύθηκε

στις

Με στόχο να τερματίσει όσο πιο ψηλά μπορεί θα αγωνιστεί η ΝΕΠ στην τελική φάση του Πανελληνίου πρωταθλήματος πόλο των Νέων Γυναικών.

Οι αγώνες θα διεξαχθούν στο δημοτικό κολυμβητήριο Περιστερίου και η ομάδα του Κώστα Σακκαλή συμπεριλήφθηκε σε πρώτη φάση στον Α΄ Ομιλο των τελικών, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τους ΝΟ Ρεθύμνου, ΝΟ Βουλιαγμένης και ΠΑΟΚ. Αντίστοιχα στον Β΄ Ομιλο (οι αγώνες σε Γλυφάδα και περιστέρι) συμπεριλήφθηκαν οι Νηρέας Χαλανδρίου, Ολυμπιακός, ΑΝΟ Γλυφάδας και Πανιώνιος.

Ο προπονητής της ΝΕΠ, Κώστας Σακκαλής θα έχει στη διάθεσή του τις εξής πολίστριες: Ευφροσύνη Τσιμάρα, Ευδοκία Τσιμάρα, Διονυσία Κουρέτα, Γεωργία Ζαφειράκη, Αναστασία Μπεκρή, Μαριάννα Γκαντή, Μαρία Κεπενού, Ελενα Μαυροειδή, Ελενα Γιαννακοπούλου, Ελεάννα Γεωργίου, Γεωργία Σινέμογλου, Κατερίνα Μοίραλη, Αλεξάνδρα Κρινα, Δήμητρα Κοντάκου, Μελίνα Καρδόνα, Βασιλική Παπανικολάου.

Τα «δελφίνια» θα συνοδεύσουν και οι Δημήτρης Σινέμογλου και Λεωνίδας Κοντάκος.

Το πρόγραμμα έχει ως εξής:

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 30/7: ΝΕΠ-ΝΟ Βουλιαγμένης (4μ.μ.), ΝΟ Ρεθύμνου-ΠΑΟΚ (5.30μ.μ.).

ΣΑΒΒΑΤΟ 31/7: ΝΕΠ-ΠΑΟΚ (9π.μ.), ΝΟ Ρεθύμνου-ΝΟ Βουλιαγμένης (10.30π.μ.), ΝΟ Ρεθύμνου-ΝΕΠ (4μ.μ.), ΝΟ Βουλιαγμένης-ΠΑΟΚ (5.30μ.μ.).

Περισσότερα
GOODYS
ΟΛΥΜΠΙΑ ΟΔΟΣ
Advertisement

Ροή ειδήσεων

Advertisement

Αυτή την εβδομάδα