Μπάσκετ

Ο Προμηθέας ήταν άστοχος στο φινάλε κι έχασε (85-79) από το Λαύριο που έμεινε ζωντανό

ΤΟΥ ΠΡΟΚΟΠΗ Χ. ΚΟΓΚΟΥ
Μετά από μια νέα επική μάχη που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, ο Προμηθέας χωρίς τον Τζέριαν Γκραντ, έδωσε μεγάλη μάχη αλλά λύγισε στην παράταση με 85-79 από το Λαύριο, το οποίο μείωσε σε 2-1 την σειρά. Πλέον η πατρινή ομάδα θα έχει νέα ευκαιρία για να πάρει το εισιτήριο για τους τελικούς στο παιχνίδι που θα γίνει την Πέμπτη (20.00) στο «Τόφαλος».

Τα πρώτα λεπτά ήταν ντέρμπι, με τις δυο ομάδες να δίνουν βάρος στην άμυνα. Προμηθέας και Λαύριο ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ (5-4, 7-10, 12-12) αλλά αυτό στα πρώτα έξι λεπτά.
Οι γηπεδούχοι με τον Γερομιχαλό να ανεβάζει στροφές έκαναν το 17-14, ο Προμηθέας με σερί 5-0 έκανε το 17-19 όμως το Λαύριο με τον Μουράτο να βρίσκει λύσεις, έκανε το 22-19 και στο τέλος του 1ου δεκάλεπτου προηγούνταν με 24-21.
Το ντέρμπι συνεχίστηκε κα στο 2ο δεκάλεπτο, ο Προμηθέας με καλή άμυνα προηγήθηκε με 27-24 αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν και πήραν προβάδισμα με 32-19 στο 14΄. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 32-32 για να ακολουθήσει νέο ντέρμπι με τον ρυθμό να είναι πολύ γρήγορος. Το Λαύριο ήταν άστοχο από την περιφέρεια, ο Προμηθέας με τον Γκραντ πήρε προβάδισμα με 40-35 στο 17΄ που ήταν η μεγαλύτερη διαφορά. Το Λαύριο αντέδρασε άμεσα, και ισοφάρισε σε 41-41. Στο 19΄ μια τρίποντη «βόμβα» του Γιαννόπουλου έκανε το 41-44 και η πατρινή ομάδα πήγε στο ημίχρονο με +1 (44-43)..
Ο ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΜΠΗΚΕ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΑ ΣΤΟ Β΄ ΗΜΙΧΡΟΝΟ
Η ομάδα του Γιατρά μπήκε πιο δυνατά στο β΄ ημίχρονο, η καλή άμυνα έφερε προβλήματα στους γηπεδούχους και πήρε προβάδισμα με 50-45 στο 23΄ αλλά το Λαύριο με τον Μουράτο ισοφάρισε σε 54-54 στο 27΄ με τον ντέρμπι να συνεχίζεται και τον Προμηθέα να πηγαίνει στο τέλος του 10λεπτου με +2 (57-59). Στην τελευταία περίοδο, η πατρινή ομάδα πήρε προβάδισμα με 8 πόντους (66-58) στο 32΄.
Το Λαύριο παρότι είχε σημειώσει μόνο έναν πόντο τα πρώτα 4 λεπτά στη συνέχεια απάντησε και με σερί 11-0 προηγήθηκε 68-66. Ο Προμηθέας που έχασε με 5 φάουλ τον Αγκμπελίζ, είχε το δικό του κενό διάστημα, έμεινε 4 λεπτά χωρίς πόντο αλλά ισοφάρισε σε 70-70 για να ακολουθήσουν εκατέρωθεν χαμένα σουτ.
ΜΟΙΡΑΙΟΣ Ο ΛΟΥΝΤΖΗΣ
Στα 42΄΄, ο Λούντζης χάνει 2 βολές, ο Σαβατζ έχασε τρίποντα στα 9΄΄ και στην τελευταία επίθεση του αγώνα η μπάλα πήγε στον Κλαβέλ που έδωσε στον Λούντζη ο οποίος όμως αστόχησε από τα 3 μέτρα και έτσι έμεινε το 70-70 με το ματς να οδηγείται στην παράταση.
Στο έξτρα πεντάλεπτο, ο Κόζι με 2 συνεχόμενα τρίποντα έδωσε προβάδισμα με 83-79, οι φιλοξενούμενοι είχαν μείνει από δυνάμεις, ήταν άστοχοι στα δικά τους τρίποντα και έτσι το Λαύριο πήρε τη νίκη με 85-79.
Τα 10λεπτα: 24-21, 43-44, 57-59, 70-70, 85-79.
• Στο γήπεδο βρέθηκε ο ομοσπονδιακός τεχνικός Ρικ Πιτίνο ο οποίος παρακολούθησε το ματς μαζί με τους συνεργάτες του Ηλία Παπαθεοδώρου και Σωτήρη Μανωλόπουλο.