Παρασκευή 19 Απριλίου 2024

Μπάσκετ

Η διαιτησία “φρέναρε” τον Προμηθέα που έχασε από το Λαύριο και έμεινε εκτός τελικών

Με τους διαιτητές (ειδικά οι Καρακατσουνης και Μάνος) να αδικούν  τον Προμηθέα σε ορισμένα σημεία, το Λαύριο κατάφερε να νικήσει με 81-74 στον 5ο ημιτελικό  και με 3-2 νίκες να πάρει το «εισιτήριο» για τους τελικούς του πρωταθλήματος ενώ η Πατρινή ομάδα θα αγωνιστεί στους μικρούς τελικούς κόντρα στην ΑΕΚ.

Ο Καρακατσουνης στις αρχές του β΄ ημίχρονου απέβαλε τον Μακη Γιατρα επειδή μπήκε στο γήπεδο για να διαμαρτυρηθεί για να δοθεί τεχνική ποινή στον Κόζι- κάτι είπε στον Πατρινό τεχνικό- ενώ ο Μάνος απέβαλλε με 5ο ανύπαρκτο φάουλ τον Δ. Αγραβάνη στο 32΄ στερώντας ένα σημαντικό παίκτη από την ομάδα ενώ σε πολλά σημεία σφύριζαν υπερ της Αθηναίικης ομάδας με αποτέλεσμα το Λαύριο να βρεθεί στους τελικούς.

Βέβαια η ήττα και ο αποκλεισμός από τους μεγάλους τελικούς δεν φταίει μόνο η διαιτησία αλλά το γεγονός πως σε ένα πραγματικό “τελικό”, ο Προμηθέας πήρε βοήθειες  πάλι μόνο από τρεις παίκτες  τον Δ. Αγραβάνη που έπαιξε μόνο 32 λεπτά και τους Κλαβέλ (19 π.) και Τζ. Γκραντ (17π.) με τους υπολοίπους να μένουν μακριά από τον καλό τους εαυτό.

Επίσης σημαντικό ρόλο στην ήττα έπαιξε το γεγονός πως η ομάδα έχασε 11 βολές (είχε 17/28 και μόλις 3 στα 17 τρίποντα.

ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΜΕ ΝΤΕΡΜΠΙ

Στο πρώτο 10λεπτο έγινε ντέρμπι από το ξεκίνημα, Προμηθέας και Λαύριο έπαιζαν καλή άμυνα και πηγαίναν χέρι χερι στο σκορ (5-6, 8-9, 12-12)  ωστόσο προς το τέλος της περιόδου οι γηπεδούχοι χάρη στα άστοχα σουτ της Πατρινής ομάδας, πήραν προβάδισμα με 16-12 στο 8΄.

Ο Προμηθέας είχε 4 χαμένες βολές στις τελευταίες επιθέσεις και το Λαύριο πήγε στο τέλος του 1ου δεκάλεπτου με 18-12.

Το Λαύριο προηγήθηκε με 21-12 που ήταν η μεγαλύτερη διαφορά όμως ο Προμηθέας με Δ. Αγραβάνη και Κλαβέλ, έκανε σερί 7-0 και μείωσέ σε 21-19 στο 13΄.

Οι γηπεδούχοι «απάντησαν» με σερί 5-0 που έκαναν το  26-21, οι φιλοξενούμενοι με τον Δ. Αγραβάνη να κάνει καλό ματς, μείωσαν σε 26-22 και 28-27 στο 15΄.

Το ματς έγινε πάλι ντέρμπι το Λαύριο με  τον Κάρτερ να ανεβάζει στροφές, πήρε προβάδισμα με 34-29, η Πατρινή ομάδα  χάρη στην καλή άμυνα και τον Κλαβέλ, έτρεξε σερί 7-0 και πήρε «κεφάλι» στο σκορ με 36-35 όμως  το Λαύριο με σερί 5-0 διαμόρφωσε το 40-36 που ήταν το σκορ του ημιχρόνου.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο β΄ ημίχρονο, το οποίο ξεκίνησε πολύ καλά για το Λαύριο, πήρε προβάδισμα με 46-38  στο 23΄ και σε εκείνο το σημείο ήρθαν οι διαιτητές να αδικήσουν τον Προμηθέα.

Η ΑΔΙΚΙΑ ΜΕ ΤΟ ΚΟΖΙ ΚΑΙ Η ΑΠΟΒΟΛΗ ΤΟΥ ΓΙΑΤΡΑ

Ο Κόζι πετύχαινει τρίποντο, κάτι λέει στον πάγκο του Προμηθέα και στον Γιατρά με τον τελευταίο να εκνευρίζεται και να μπαίνει στο γήπεδο για να διαμαρτυρηθείς.

Οι διαιτητές χρεώνουν την 2η τεχνική ποινή στον Γιατρά ο οποίος αποβάλλεται αλλά αντί να δώσουν τεχνική ποινή στον Κόζι, τιμωρούνε μόνο τον Πατρινό τεχνικό.

Παρά την ψυχρολουσία, η Πατρινή ομάδα δεν το βάζει κάτω, με τον Κλαβελ να βοηθά επιθετικά μείωσε σε 52-47 στο 25΄. Με όπλο την άμυνα οι φιλοξενούμενοι και τον Κλαβελ να έχει βρει ρυθμό, ο Προμηθέας  όχι μόνο ισοφάρισε (53-53) αλλά προηγήθηκε με  55-53 στο 28΄.

Το ματς και πάλι στη κόψη του ξυραφιού, το Λαύριο ήταν ψύχραιμο στις βολές  και έτσι πήρε με προβάδισμα 1 πόντου (59-58) στο τέλος του γ΄ δεκάλεπτου.

Στο 4ο και τελευταίο 10λεπτο η μάχη συνεχίστηκε, οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο (59-60, 61-60) με τα πράγματα να γίνονται δύσκολα για τον Προμηθέα καθώς βγήκε με 5 φάουλ  ο Δ. Αγραβάνης.

Οι γηπεδούχοι εκμεταλλευτήκαν ένα μικρό διάστημα του Προμηθέα και με συνεχόμενα τρίποντα  έκαναν το 68-62 στο 35΄ και 72-62 στο 36΄.

Η Πατρινή ομάδα δεν είχε τις λύσεις στην επίθεση, μόνο ο Τζεριαν Γκραντ ήτανε αποτελεσματικός και το Λαύριο με το Κόζι να είναι πολύ εύστοχος και το Λαύριο να κάνει πάλι το + 10 (75-65).

Οι φιλοξενούμενοι έκανα την μεγάλη αντεπίθεση, με πολύ καλή άμυνα και τον Τζεριαν Γκραντ να αποδεικνύεται ψύχραιμος, μείωσαν σε 77-74 στα 49΄πριν το τέλος.

Σε εκείνο το σημείο είχαμε μια μίνι σύρραξη ανάμεσα σε Γ. Αγραβάνη και Κόζι με αποτέλεσμα να έχουμε μικρή διακοπή  με 1 αντιαθλητικό στους δυο παίκτες.

Δυστυχώς ο Προμηθέας δεν είχε άλλη “βενζίνη”, το Λαύριο ήταν ψύχραιμο και με δυο καλάθια από Ντιαλο-κάρτερ, πήρε τη νίκη με 81-74.

Τα 10λεπτα: 18-12, 40-36, 59-58, 81-74.

ΛΑΥΡΙΟ ( Σερέλης): Μουράτος 13 (2), Κάρτερ 14 (1), Ντιαλό 10, Γερομιχαλός 11 (1), Ντέιβις 4 (, Κόζι 21 (4), Σάβατζ 8 (1), Ανοσίκε.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Τζεριάν Γκραντ 17 (1), Κλαβέλ 19 (1), Γιαννόπουλος 4, Δ. Αγραβάνης 19 (1), Τζεράι Γκραντ 6, Λούντζης, Φορντ, Χριστοδούλου 2, Αγκμπελίζ 7, Ι. Αγραβάνης.

• Το Λαύριο έγινε  η πρώτη ομάδα που επιστρέφει από 0-2 σκορ στα playoffs μετά από 19 ολόκληρα χρόνια και την ανατροπή της ΑΕΚ απέναντι στον Ολυμπιακό στους τελικούς του πρωταθλήματος το 2002.