Σάββατο 20 Απριλίου 2024

Λοιπά Αθλήματα

Απίστευτη Μαρία Σάκκαρη, προκρίθηκε στα προημιτελικά του Roland Garros

Η Μαρία Σάκκαρη ισοπέδωσε τη Σοφία Κένιν με 6-1, 6-3 και προκρίθηκε με περίπατο στα προημιτελικά του Roland Garros για πρώτη φορά στην καριέρα της.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια, η οποία γράφει ιστορία στο γαλλικό όπεν, βρίσκεται σε τρομερή κατάσταση, “καθαρίζοντας” με συνοπτικές διαδικασίες την Αμερικανίδα, Νο 5 στον κόσμο, η οποία δεν μπόρεσε να σηκώσει… κεφάλι ούτε σ’ ένα σημείο του αγώνα.

Με τέτοιες εμφανίσεις, η Μαρία Σάκκαρη μπορεί να φτάσει ακόμα πιο ψηλά στη διοργάνωση, δείχνοντας ότι “πετάει” στη χωμάτινη επιφάνεια.

Η αντίπαλος της στα προημιτελικά θα προκύψει από το ζευγάρι Κόστιουκ – Σβιάτεκ. Το παιχνίδι θα γίνει το βράδυ (22:00).

Ο αγώνας:

Όσον αφορά την εξέλιξη του αγώνα, η Μαρία Σάκκαρη δεν άφησε κανένα περιθώριο στην Σοφία Κένιν. Μπήκε με το μαχαίρι στα δόντια και στα δύο σετ, κάνοντας “μπρέικ” με το “καλημέρα”, με αποτέλεσμα να φτάσει πολύ εύκολα στη νίκη.

Στο πρώτο σετ προηγήθηκε με 4-0. “χάρισε” ένα γκέιμ στην αντίπαλο της, για να πάρει το σετ με το επιβλητικό 6-1!

Ανάλογη ήταν η εικόνα και στο δεύτερο σετ, με τη Μαρία Σάκκαρη να κάνει… πλάκα και στο σερβίς της Κένιν.

Το σκορ ανέβηκε γρήγορα στο 3-0 και στο 5-1, με τη Κένιν να παίρνει δύο σερί γκέιμ της… τιμής και τη Σάκκαρη να γράφει στη συνέχεια το 6-3 και να παίρνει τη νίκη με 2-0 σετ.