Μπάσκετ

Σε δύσκολη θέση…- Ο ελλιπής Προμηθέας έχασε (81-80) από την ΑΕΚ και πλέον είναι πίσω στο σκορ με 2-1

ΤΟΥ ΠΡΟΚΟΠΗ Χ. ΚΟΓΚΟΥ

Με πολλές απουσίες αγωνίστηκε χθες η ομάδα του Προμηθέα η οποία πάλεψε όσο μπορούσε αλλά έχασε εντός έδρας στις λεπτομέρειες με 81-80 από την ΑΕΚ στον 3ο μικρό τελικό της basket league. Πλέον είναι πίσω στο σκορ με 2-1 με την επόμενη αναμέτρηση να είναι την Τετάρτη (18.00) στο ΟΑΚΑ.

Η πατρινή ομάδα επί της ουσίας είχε μόνο 7 διαθέσιμους παίκτες καθώς εκτός από την γνωστή απουσία του τιμωρημένου Δ. Αγραβάνη, δεν έπαιξαν οι τραυματίες Τζέριαν Γκραντ-Φορντ και ευτυχώς που έσφιξε τα δόντια και αγωνίστηκε ο Λούντζης.

Κορυφαίος για τους πορτοκαλί ο Κλαβέλ με 22 πόντους (3 τρίποντα) αλλά και ο Γιαννόπουλος με 11 πόντους. Από την ΑΕΚ κορυφαίος ο Μορέιρα με 19 πόντους.

ΝΤΕΡΜΠΙ ΣΤΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ

Το 1ο δεκάλεπτο ήταν ντέρμπι με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ τα πρώτα 2-3 λεπτά, όμως μετά από λίγο ο Προμηθέας χάρη στον Κλαβέλ πήρε προβάδισμα με 13-8 στο 4΄ αλλά και με 17-11 στο 7΄. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν, αρχικά έκλεισαν τους διαδρόμους στη ρακέτα και σε συνδυασμό με τοα καλάθια των Μορέιρα-Κατσίβελη, μείωσαν σε 17-16 με την πατρινή ομάδα να πηγαίνει στο τέλος του δεκαλέπτου με + 3 (19-16).

Στο 2ο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά, με τον Κλαβέλ να βρίσκει στόχο από μέση απόσταση προηγήθηκαν με 24-18 αλλά η ΑΕΚ που είχε περισσότερες επιλογές έτρεξε πιο γρήγορα και με σερί 5-0, μείωσε σε 24-23 και 26-25 στο 13΄.

Παρότι η ομάδα του Γιατρά το πάλεψε με τους Αγκμπελίζ-Γιαννόπουλο και κατάφερε να προηγηθεί με 36-31 στο 17΄ δεν είχε συνέχεια και η Ένωση όχι μόνο ισοφάρισε αλλά στο τέλος του ημιχρόνου ήταν μπροστά με + 2 (42-40).

ΝΤΕΡΜΠΙ ΣΤΟ Β΄ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Στο β΄ ημίχρονο το ντέρμπι συνεχίστηκε, η ΑΕΚ παρέμεινε με μικρή διαφορά μπροστά στο σκορ, πριν ο Γιαννόπουλος ισοφαρίσει με τρίποντο σε 48-48 στο 24΄. Η μάχη συνεχίστηκε στα επόμενα λεπτά, με το προβάδισμα να αλλάζει πλευρά διαδοχικά, πριν οι «κιτρινόμαυροι» προηγηθούν 60-56 ενάμισι λεπτό πριν από τη λήξη της περιόδου.

Τρία λεπτά μετά την έναρξη της τελευταίας περιόδου (33’), η ΑΕΚ κατάφερε να πάρει τη μεγαλύτερη διαφορά του αγώνα, φτάνοντας στο +10 (62-72).

Σε εκείνο το σημείο ο Γιατράς γύρισε τη ζώνη σε άμυνα, κίνηση που απέδωσε καρπούς και ο Κλαβέλ μείωσε με 5 προσωπικούς πόντους σε 67-72, αλλά ο Κατσίβελης με τρίποντο έκανε το 67-75. Οι Πατρινοί έτρεξαν ένα 5-0 για το 72-75 στα 4΄ πριν από το τέλος και το φινάλε έγινε «θρίλερ».

Ο Κλαβέλ έκανε το 78-77 με 41΄΄ για το τέλος και ο Γκίκας απάντησε στα 26΄΄ για το 78-79. Ο Τζεράι Γκραντ έγραψε το 80-79 με 12΄΄ για τη λήξη, αλλά ο Μέικον κέρδισε -σε ένα σφύριγμα που προκάλεσε πολλές διαμαρτυρίες από την πλευρά του Προμηθέα- τρεις βολές σε προσπάθεια του στα 3΄΄ πριν από το τέλος, ευστόχησε στις δύο και έγραψε το τελικό 81-80 υπέρ της ΑΕΚ.

Τα 10λεπτα: 19-16, 40-42 (ημ.), 60-64, 80-81.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Μάκης Γιατράς): Λούντζης 11 (1), Κλαβέλ 22 (3), Γιαννόπουλος 16 (1), Ι. Αγραβάνης 5, Τζεράι Γκραντ 10, Αγκμπελίζ 8, Χριστοδούλου 8, Ν. Μπαζίνας.

ΑΕΚ (Βαγγέλης Αγγέλου): Κατσίβελης 10 (2), Μέικον 6, Γιάνκοβιτς 7, Ματσιούλις 14 (2), Μορέιρα 19, Γκίκας 7, Ζήσης 6, Χρυσικόπουλος 8 (1), Γόντικας 4.