Λοιπά Αθλήματα

Αυλαία με 8η θέση για τους παίδες της ΝΕΠ

Δημοσιεύθηκε

στις

Η ΝΕΠ κατέλαβε την 8η θέση στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα πόλο των Παίδων, καθώς στον αγώνα κατάταξης για τις θέσεις «7-8» ηττήθηκε από τον Ολυμπιακό με σκορ 14-5 όμως και μόνο η συμμετοχή της σε τελική φάση είναι θετική για την Πατρινή ομάδα.

Τα 8λεπτα: 2-3, 1-2, 1-4, 1-5.

Τα γκολ της ΝΕΠ: Αντίοχος 3, Διαμαντόπουλος 1, Τζίνης 1.

Αθλητισμός

Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στίβου: Χρυσό μετάλλιο για την Αντιγόνη Ντρισμπιώτη στα 35 χιλιόμετρα βάδην

στις

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια τερμάτισε σε 2 ώρες 46 λεπτά και 58 δευτερόλεπτα.

Πραγματοποιώντας μιας συγκλονιστική εμφάνιση στον τελικό των 35 χιλιομέτρων βάδην, η 38χρονη Αντιγόνη Ντρισμπιώτη  αναδείχθηκε Πρωταθλήτριας Ευρώπης και χάρισε στην Ελλάδα το πρώτο της χρυσό μετάλλιο στη διοργάνωση.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια του βάδην είχε μείνει στην 4η θέση στο παγκόσμιο πρωτάθλημα του Όρεγκον, αλλά στο Μόναχο ήταν εκπληκτική και με την ελληνική σημαία στα χέρια, τερμάτισε πρώτη στο αγώνισμά της, για το πρώτο χρυσό μετάλλιο της Ελλάδας στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του 2022.

Πηγή: in.gr

Περισσότερα

Έβδομη η Νόρα Δράκου στον τελικό των 50μ. ύπτιο

στις

Την έβδομη θέση των 50μ. ύπτιο κατέλαβε η Νόρα Δράκου, στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα υγρού στίβου της Ρώμης. Η 30χρονη πρωταθλήτρια, στην τρίτη συμμετοχή της σε τελικό του αγωνίσματος, κολύμπησε σε 28.11, που είναι και η καλύτερη επίδοση που σημείωσε στις τρεις κούρσες της στη διοργάνωση (προκριματικό, ημιτελικό, τελικό).

Νικήτρια με χρόνο 27.27 αναδείχθηκε η Αναλιά Πιγκρέ, που χάρισε στη Γαλλία τον πρώτο τίτλο της (και γενικά το πρώτο μετάλλιο) σε Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στα 50μ. ύπτιο.

Δεύτερη τερμάτισε η Ιταλίδα Σίλβια Σκάλια με 27.53 και τρίτη ο Ολλανδή Μάικε Ντε Βάαρντ με 27.54, που άφησε εκτός βάθρου τη συμπατριώτισσά της και κάτοχο του τίτλου, Κίρα Τουσάιντ.

στις

Στα ημιτελικά των 50μ. ύπτιο προκρίθηκε η Νόρα Δράκου, κατά την 3η ημέρα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος κολύμβησης, που διεξάγεται στη Ρώμη.

Η 30χρονη κολυμβήτρια κατετάγη 15η στον προκριματικό με 28.54, αλλά το απόγευμα (19:57 ώρα Ελλάδας) θα χρειαστεί έναν σαφως καλύτερο χρόνο, αν θέλει να διεκδικήσει πρόκριση στον τελικό. Υπενθυμίζεται ότι η Πατρινή πρωταθλήτρια έχει πετύχει φέτος πανελλήνιο ρεκόρ με 27.96. Η Γαλλίδα Αναλιά Πιγκρέ ήταν η ταχύτερη όλων το πρωί με 27.53.

Στα 100μ. πεταλούδα, ο Ανδρέας Βαζαίος βελτίωσε μετά από έξι χρόνια το ατομικό του ρεκόρ και θα πάει σε αγώνα μπαράζ με τον Ισπανό Μάριο Μογιά, διεκδικώντας ένα εισιτήριο για τους απογευματινούς ημιτελικούς. Οι δύο αθλητές ισοβάθμησαν στη 17η θέση με 52.68 και, επειδή στην πρώτη 16άδα υπήρχαν τρεις Ιταλοί (εκ των οποίων προκρίνονται μόνο οι δύο), θα χρειαστεί να κολυμπήσουν ξανά, στο τέλος του πρωινού προγράμματος, με το νικητή της μεταξύ τους μονομαχίας να προκρίνεται.

Στο ίδιο αγώνισμα, ο Κώστας Στάμου έμεινε μακριά από το ρεκόρ του (52.77) και με χρόνο 53.31 κατετάγη 25ος, ενώ ο Θοδωρής Ανδρεόπουλος, στην παρθενική του κούρσα σε μεγάλη διοργάνωση, ήταν 40ος με 54.43. Τον καλύτερο χρόνο σημείωσε ο Ελβετός Νόε Πόντι (51.56), με το απόλυτο φαβορί, τον πρωταθλητή κόσμου Κριστόφ Μίλακ από την Ουγγαρία, να κολυμπάει χαλαρά σε 51.82.