Αρκετοί είναι οι Πατρινοί  αθλητές  που έχουν κληθεί για προπονήσεις   στα κλιμάκιο Νότου για τις προπονήσεις της Εθνικής ομάδας που θα γίνουν την Παρασκευή στην Αθήνα.

Το κλιμάκιο Νότου (Α’ γκρουπ) της Εθνικής Παμπαίδων έχει προγραμματισμένη προπόνηση την Παρασκευή (25/6) στις 18.30 στα βοηθητικά του ΟΑΚΑ.Οι αθλητές που καλούνται είναι: Αβδάλας Νεοκλής (Παναθηναϊκός), Κουστένης Ανδρέας  (Παναθηναϊκός), Νικολαϊδης Απόστολος (Ολυμπιακός), Αμπόσι Βενιαμίν (Ολυμπιακός), Παλληκαράς Βασιλης (Περιστέρι), Αθανασόπουλος Δημήτρης (Παναθηναϊκός), Αδάμης Γιάννης (Παναθηναϊκός), Παπαζώτος Παναγιώτης (Παναθηναϊκός), Ζερβός Δημήτρης (Παναθηναϊκός), Αθανασόπουλος Κωνσταντίνος (Απόλλων Π.), Ροζακέας Αναστάσης (ΕΦΑΟΖ), Σοϊλεμετζίδης Νίκος (Προμηθέας Π.), Αναγνωστόπουλος Γρηγόρης (φωτο)  (Προμηθέας Π.), Μαραγκουδάκης Γιάννης (Περιστέρι).

Το κλιμάκιο Νότου (Β’ γκρουπ) της Εθνικής Παμπαίδων έχει προγραμματισμένη προπόνηση την Παρασκευή (25/6) στις 17.00 στα βοηθητικά του ΟΑΚΑ. Οι αθλητές που καλούνται είναι οι: Λυκόγιαννης Θοδωρής (Πανιώνιος), Ντόρβας Αναστάσης (Κρόνος Αγ. Δημητρίου), Μπίνης Δημήτρης (Δάφνη Δαφνίου), Αλεξίου Απόστολος (Πανιώνιος), Κουτσουμάρης Χρήστος (Πανιώνιος), Πατρικής Στέλιος (Πανελευσινιακός), Παπαδάτος Πάρης (ΑΟ Π. Φαλήρου), Ρημαγμός Διονύσης (Παναθηναϊκός), Χαβούτσας Λευτέρης (ΓΣ Απόλλων), Τζιάνο Τζιοβάνι (Πανερυθραϊκός), Καρατζάς Γεώργιος (Έσπερος ΑΟΠΑ), Αδάμης Γιάννης (Παναθηναϊκός).

Αθλητισμός

Απόλλων-Ν. Βετούλας: «Πληρώσαμε τα λάθη μας με ήττα»

στις

«Πληρώσαμε τα λάθη μας με ήττα». Αυτή ήταν η «ατάκα», που ανέφερε ο προπονητής του Απόλλωνα Νίκος Βετούλας, μετά το τέλος του αγώνα με τον Ιωνικό (76-69) για την 1η φάση του Κυπέλλου Ανδρών μπάσκετ.

Μεταξύ άλλων, ο πατρινός στην καταγωγή τεχνικός ανέφερε: «Ήταν ένα παιχνίδι στο οποίο παρουσιαστήκαμε με δύο πρόσωπα. Κάναμε ένα εξωπραγματικά πολύ καλό α’ μέρος, παίζοντας όπως ακριβώς θέλουμε αλλά στην επανάληψη κάναμε αρκετά λάθη και κάναμε ότι θέλουμε να αποφύγουμε. Το κακό είναι ότι το πληρώσαμε με ήττα. Όμως συνεχίζουμε την προσπάθειά μας για να είμαστε έτοιμοι στο πρωτάθλημα, που είναι ο βασικός μας στόχος».

Περισσότερα

Αθλητισμός

Κύπελλο Ελλάδας-Απόλλων: Ήττα (76-69) και αποκλεισμός από τον Ιωνικό

στις

Ήθελε, αλλά δεν του… βγήκε. Ο λόγος για τον Απόλλωνα, ο οποίος χθες στο δημοτικό κλειστό γυμναστήριο «Ο Πλάτων», μπορεί να… κυριάρχησε καθ΄όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, αλλά και στα μισά του τρίτου δεκαλέπτου, απέναντι στον Ιωνικό –στην πρώτη φάση του Κυπέλλου μπάσκετ Ανδρών-αλλά τελικά έφυγε πικραμένος, καθώς ηττήθηκε με 76-69 και αποχαιρέτησε τον θεσμό της εγχώριας αυτής διοργάνωσης και πλέον στρέφει την προσοχή του, στο ματς πρωταθλήματος (2/10), που θα βρει απέναντί του, τον χθεσινό αντίπαλό του.

Τα 10λεπτα: 23-25, 41-48 (ημ.), 58-56, 76-69.

ΙΩΝΙΚΟΣ (Σεγκούρα): Μουσταφά 8 (1), Τζέρμαν 24 (1), Κολοβέρος 13 (1), Λιακόπουλος, Αρσενόπουλος, Μούρτος 2, Αθηναίου 7, Γόντικας 5, Γκιουζέλης 5 (1), Χουγκάζ 12.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ (Βετούλας), Κόλεμαν 15 (1), Μπάρφιλντ 10 (2), Τσιακμάς, Τσαλμπουρής 6, Διαμαντάκος 10, Ζούμπος 2, Δίπλαρος 9 (1), Μακ Λάφλιν 2, Ντέιβις 12 (2), Τόμας 3, Μοντγκόμερι.

Περισσότερα

Αθλητισμός

Θετικά έκλεισαν τα φιλικά πριν τα επίσημα για τον Προμηθέα!

στις

Tο τελευταίο τεστ για τον Προμηθέα πριν από το τζάμπολ του «Super Cup» στις 25 Σεπτεμβρίου με αντίπαλο στον πρώτο ημιτελικό την ΑΕΚ συνοδεύτηκε με νίκη σε ένα συναρπαστικό ματς που ήταν ντέρμπι μέχρι τα τελευταία λεπτά.

Στο γήπεδο βρέθηκε και ο νέος πρόεδρος της Ελληνικής Ομοσπονδίας Καλαθοσφαίρισης, Βαγγέλης Λιόλιος ενώ περίπου 500 θεατές παρακολούθησαν την αναμέτρηση. Αξίζει να αναφέρουμε πως το ματς είχε ιδιαίτερη ένταση αφού δόθηκαν και τεχνικές ποινές στην τελευταία περίοδο στην ομάδα του Λαυρίου.

Οι ομάδες μπήκαν κάπως μουδιασμένες στην πρώτη περίοδο και έδωσαν μεγάλη έμφαση στην άμυνα τους ενώ στην επίθεση ήταν νευρικές και το σκορ ήταν 16-14. Στη δεύτερη περίοδο, οι παίκτες του Λουίς Κασιμίρο ξέφυγαν με 6 πόντους αλλά η ομάδα του Χρήστου Σερέλη μάζεψε το σκορ και το ημίχρονο έκλεισε στο 34-33. Μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου, το Λαύριο ξεκίνησε πολύ δυνατά και εκμεταλλεύτηκε τη νωθρότητα των παικτών του Ισπανού τεχνικού με αποτέλεσμα η λήξη της 3η περιόδου να τους βρει μπροστά με 52-56.

Βέβαια, οι Προμηθείς στην τελευταία περίοδο έβγαλαν εγωισμό και πήραν μια νίκη ψυχολογίας με ανατροπή στα τελευταία λεπτά και το τελικό 86-77 άφησε ικανοποιημένους τόσο το τεχνικό επιτελείο της ομάδας όσο και τους φιλάθλους.

Διαιτητές: Τσαρούχα, Παναγιώτου και Μαγκλογιάννης.

Τα 10λεπτα: 16-14, 34-33, 52-56, 86-77.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Κασιμίρο): Μαιλς 14 (2), Ρογκαβόπουλος 5 (1), Γκάντι 15 (1) Χαντ 7, Ρει 7, (αρχικό σχήμα), (Γκραντ 12, Αγραβάνης 9 (1), Γκίκας 3 (1), Σβαρτς 8 (2), Γιαννόπουλος 7,

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Μουράτος 11 (2), Κάρτερ 16 (2), Λιούις 16 (1), Κακλαμανάκης 5, Αμινού 3 (1),  Γκόινς 8 (2), Νικολαϊδης 6 (1), Σμιθ 2, Γερομιχαλός 3 (1), Μπλερ 5 (1), Περσίδης 2.