Παρασκευή 29 Μαρτίου 2024

Λοιπά Αθλήματα

Ηττα της Εθνικής πόλο και πάει για το Χάλκινο στην Τιφλίδα

Η Εθνική ομάδα υδατοσφαίρισης των αντρών ηττήθηκε σήμερα από το Μαυροβούνιο με 8-4 στον πρώτο ημιτελικό του world league super final που πραγματοποιείται στην Τιφλίδα της Γεωργίας και θα διεκδικήσει το χάλκινο μετάλλιο στον αυριανό μικρό τελικό απέναντι στην ηττημένη ομάδα του δεύτερου ημιτελικού Ιταλίας – Ηνωμένων Πολιτειών.

Δύο πρόσωπα έδειξε το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα στον ημιτελικό. Ένα σπουδαίο στο πρώτο ημίχρονο όταν παίζοντας πολύ καλή άμυνα προηγήθηκε με 3-2 και ένα αρνητικό στο δεύτερο μισό της συνάντησης όταν δεν μπόρεσε να σκοράρει για 14 λεπτά (!) με αποτέλεσμα οι Μαυροβούνιοι να μετατρέψουν το 3-2 εις βάρος τους σε 8-3 υπέρ τους. Είναι χαρακτηριστικό ότι οι αντίπαλοι είχαν επτά παίκτες που σκόραραν.
Τα οκτάλεπτα: 2-2, 0-1, 4-0, 2-1.
ΕΛΛΑΔΑ (Θοδωρής Βλάχος):Ζερδεβάς, Γεννηδουνιάς 1, Σκουμπάκης, Καπότσης 1, Φουντούλης, Παπαναστασίου, Δερβίσης 1, Αργυρόπουλος, Μουρίκης, Κολόμβος, Γκιουβέτσης 1, Καλογερόπουλος, Γαλανίδης.