Πέμπτη 2 Φεβρουαρίου 2023
Connect with us

Αθλητισμός

Απέκτησε Ανδρέου από την Επισκοπή

Δημοσιεύθηκε

στις

 

Ο Γιάννης Ανδρέου είναι η 4η μεταγραφή της Παναχαϊκής αφού υπέγραψε συμβόλαιο με την ΠΑΕ. Ο νεαρός είναι γεννημένος στις 8 Οκτωβρίου του 1997 και έχει ύψος 1.90μ. και κατάγεται από την από την Λάρισα.

Τα ποδοσφαιρικά του βήματα τα ξεκίνησε από την Νίκαια Λάρισας και στην συνέχεια μεταπήδησε στην ομάδα του Τυρνάβου που τότε (2014-15) αγωνιζόταν στη Β’ Εθνική. Το 2015 έκανε το μεγάλο βήμα και πήρε μεταγραφή στην ΠΑΕ Παναθηναϊκός όπου παρέμεινε ως το 2017.

Το καλοκαίρι εκείνης της χρονιάς αποχώρησε στο δεύτερο από τα τρία χρόνια συμβολαίου του και εντάχθηκε στο ρόστερ του Απόλλωνα Λάρισας (Β’ Εθνική). Το 2018 αποφάσισε να αγωνιστεί στον ΠΑΟ Κουφαλίων όπου έμεινε μόλις για 6 μήνες και τον Ιανουάριο του 2019 κατέβηκε νότια, στην Κρήτη για να παίξει στην ομάδα του Ηροδότου (Β’ Εθνική).

Το 2019-20 έπαιξε στον Μακεδονικό (Γ’ Εθνική) και πέρυσι στην ομάδα της Επισκοπής.

Να σημειωθεί ότι ο Ανδρέου έχει φορέσει την φανέλα της εθνικής στις ηλικιακές κατηγορίες Κ17-Κ18.

Η ανακοίνωση της ΠΑΕ αναφέρει:

«Η ΠΑΕ Παναχαϊκή 1891 ανακοινώνει την έναρξη της συνεργασίας της με τον ποδοσφαιριστή Γιάννη Ανδρέου

Ο Γιάννης Ανδρέου είναι 23 ετών (8/10/1997) αγωνίζεται ως κεντρικός αμυντικός και υπέγραψε συμβόλαιο συνεργασίας δύο ετών με την ομάδα μας. Την περσινή αγωνιστική περίοδο φόρεσε τη φανέλα της Επισκοπής στην Football League έχοντας στο ενεργητικό του 17 συμμετοχές και 1 γκολ.

Καλωσορίζουμε τον Γιάννη στην οικογένεια της Παναχαϊκής και του ευχόμαστε να έχει υγεία και πολλές επιτυχίες με την ομάδα μας».

Ερασιτεχνικό

ΕΠΣ ΑΧΑΪΑΣ: Οι ρέφερι των αγώνων του Σαββατοκύριακου

Δημοσιεύθηκε

στις

Η αρμόδια επιτροπή της ΕΠΣ Αχαΐας ανακοίνωσε τους διαιτητές που θα διευθύνουν τις αναμετρήσεις των πρωταθλημάτων το Σαββατοκύριακο (4/5-2).

Αναλυτικά τα προγράμματα με τους ρέφερι έχουν ως εξής:

 

ΣΑΒΒΑΤΟ 4/2

Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Α’ ΟΜΙΛΟΣ (3:30μ.μ.)

Γήπ. Νιφορεΐκων: Δόξα Νιφορεΐκων-Ίκαρος Λακκόπετρας, Γιάννης Πράνταλος

Γήπ. Κ. Ζάρρας: Αχαιός Σαραβαλίου-Αχαϊκή, Γιώργος Μπακόπουλλος

Γήπ. Λακκόπετρας: Λιμνοχώρι-Δίας Σαραβαλίου, Γιώργος Παπαδόπουλος

Γήπ. Ριόλου: Πανμοβριακός Ριόλου-Δόξα Παραλίας, Κώστας Τηλιγάδας

Β΄ ΟΜΙΛΟΣ

Γήπ. ΕΠΣΑ Α. Κάνιστρας, 3:30μ.μ.: Απόλλων Εγλυκάδος-Πανιώνιος/Αχιλλέας, Ελένη Αντωνίου

Γήπ. Ακράτας, 3:30μ.μ.: Αιγείρα/Ακράτα-Νίκη Προαστίου, Αλέξανδρος Γιαννόπουλος

Γήπ. Θ. Χρυσανθόπουλος, 3:30μ.μ.: Κεραυνός Αγ. Βασιλείου-Πήγασος Μπεγουλακίου, Νίκος Χρονάς

Γήπ. ΕΠΣΑ Α. Κάνιστρας, 6μ.μ.: Αετός Πατρών-Άρης Πατρών, Κώστας Οικονόμου

Γήπ. Προσφυγικών, 6μ.μ.: Εθνικός/Πολύτεκνος-Ατρόμητος Πατρών, Νίκος Δανιήλ

Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ (3:30μ.μ.)

Β΄ ΟΜΙΛΟΣ

Γήπ. Πλαστήρα: Θύελλα Αιγίου-Καλάβρυτα, Κώστας Ανδριανός

Γήπ. Καμαρών: Αχιλλέας Καμαρών-Αστέρας Τέμενης, Μιχάλης Ζήκος

Γήπ. Αχιλλέα: Δαβουρλής K. ’92-Αργυρά Πατρών, Γιώργος Ασπρουλόπουλος

 

Γ’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ (3:30μ.μ.)

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

Γήπ. Χαλανδρίτσας: Βασιλικό-Ατρόμητος Ζαρουχλεΐκων, Γιάννης Ζεντέλης

Γήπ. Βραχνεΐκων: Καμίνια-Προοδευτική Πατρών, Γιάννης Κονιδάρης

Γήπ. Ζαρουχλεΐκων: Δάφνη Πατρών-Ωλενιακός, Σπύρος Παλαιολόγος

Β΄ ΟΜΙΛΟΣ

Γήπ. Ροδιάς Απόλλων Συνοικισμού-Φοίνικας Αγυιάς, Γιώργος Αβραμόπουλος

Γήπ. Ρίου: Φλόγα Κάτω Καστριτσίου-Π.Α.Ο.Κ. Πάτρας 2018, (Δεν έχει οριστεί)

 

ΚΥΡΙΑΚΗ 5/2

Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ (3:30μ.μ.)

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

Γήπ. Βραχνεΐκων: Διαγόρας Βραχνεΐκων-Ατρόμητος Λάππα, Νίκος Μέρμηγκας

Γήπ. Μιντιλογλίου: Αστέρας Μιντιλογλίου-Αστέρας Τσουκαλεΐκων, Ελένη Αντωνίου

Β΄ ΟΜΙΛΟΣ

Γήπ. Κ. Ζάρρας: Πάτρα 2005-Αναγέννηση Ψαθόπυργου, Νίκος Χρονάς

Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

Γήπ. ΕΠΣΑ Α. Κάνιστρας, 1μ.μ.: Αχαϊκός-Παναχαϊκός, Κώστας Τηλιγάδας

Γήπ. Κ.Ζάρρας, 1:30μ.μ.: Αστέρας Λεοντίου-Αναγέννηση Πατρών, Μιχάλης Ζήκος

Γήπ. Ροιτίκων, 3:30μ.μ.:ΑΕ Ροϊτίκων –Σταροχώρι, Νίκος Δανιήλ

Γήπ. Χαλανδρίτσας, 3:30μ.μ.: Πείρος Ισώματος-Αρόη Α.Π.Ο., Γιώργος Κουτρουμάνης

Γήπ. ΕΠΣΑ Α. Κάνιστρας, 3:30μ.μ.: Ίκαρος Πετρωτού-Άτλας Α.Σ., Αλέξανδρος Γιαννόπουλος

Γήπ. Νιφορεΐκων, 3:30μ.μ.: Κρίνος-Περιβόλα, Γιάννης Κονιδάρης

Γήπ. ΕΠΣΑ Α. Κάνιστρας, 6μ.μ.: Τριταία –Φαραϊκός, Γιώργος Ασπρουλόπουλος

Β΄ ΟΜΙΛΟΣ

Γήπ. Ρίου, 3:30μ.μ.: Αετός Ρίου-Φοίνικας  Ζήριας, Γεράσιμος Ξουρής

Γήπ. Αχιλλέα, 3:30μ.μ.: Ηρακλής Πατρών-ΑΕ Αιγίου, Σωτήρης Ασημακόπουλος

Γήπ. Ροδιάς, 3:30μ.μ.: Φλόγα Ρόδιας-Άνω Καστρίτσι, Βασίλης Μαρδάς

Γήπ. Προσφυγικών, 6μ.μ.: ΑΕ Αρόης-Ζαβλάνι/Αίας, Παναγιώτης Γκαβός

 

Γ’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

Γήπ. Ζαρουχλεΐκων, 11:30π.μ.: Πυρσός Πατρών-Ολυμπιακός Φίλων, Δημήτρης Τσεντούρος

Γήπ. Προσφυγικών12μ.: Ολυμπιακός Πατρών-Νεάπολη, Χρήστος Αργυρόπουλος

Β΄ ΟΜΙΛΟΣ

Γήπ. Κ. Ζάρρας, 10:30π.μ.: Α.Ε.Κ. Πατρών-Άβυθος Αιγιάλειας, Σωτήρης Παπαχρήστος

Γήπ. ΕΠΣΑ Α. Κάνιστρας, 10:30π.μ.: Πετεινοί-Αυτόνομη

Γήπ. Αχιλλέα, 12:30μ.μ.: Αίας Πατρών-Σκεπαστό, Βασίλης Τσάκης

Περισσότερα

Ερασιτεχνικό

Συλλογική προσπάθεια απ’ όλους

Δημοσιεύθηκε

στις

Η εντολή της ΕΠΟ ήταν αυτό το Σαββατοκύριακο όλες οι ομάδες θα πρέπει να έχουν απινιδωτή έτσι ώστε να διεξαχθεί κάποια αναμέτρηση σε διαφορετική περίπτωση ο αγώνας αναβάλλεται.

Τα αντανακλαστικά της ΕΠΣ Αχαΐας λειτούργησαν άψογα και οφείλουμε να το αναφέρουμε καθώς όλη την ημέρα η διοίκηση ήταν με ένα τηλέφωνο στο χέρι και έχοντας άψογη συνεργασία με τον Αντιδήμαρχο παιδείας και αθλητισμού Τάκη Πετρόπουλο έλυσαν τα όποια προβλήματα μπορεί να υπήρχαν με τον απινιδωτή.

Σε αυτό φυσικά συνέβαλλαν και οι ομάδες όπως για παράδειγμα στην αναμέτρηση του Κεραυνού με τον Πήγασο ο πρώτος δεν διέθετε απινιδωτή. Άμεσα η ομάδα του Μπεγουλακίου θα μεταφέρει τον δικό της απινιδωτή έτσι ώστε να μην υπάρξει πρόβλημα στην διεξαγωγή.

Από την άλλη ο Aντιπεριφερειάρχης Αχαΐας Χαράλαμπος Μπονάνος θα χορηγήσει  έναν απινιδωτή στην ομάδα των Βραχνεϊκων και ούτω καθεξής.

Εδώ όμως αξίζει να αναφέρουμε ότι αν όλοι μαζί δεν είχαν φροντίσει να υπάρχουν σε αρκετά μεγάλο ποσοστό απινιδωτές στα σωματεία αυτή την στιγμή όσο και να έτρεχε η ΕΠΣ Αχαϊας δεν θα μπορούσε να καλύψει τόσους απινιδωτές.

Φυσικά αυτό δεν το είχαν φροντίσει όλες οι ενώσεις όπως για παράδειγμα η γειτονική ΕΠΣ Ηλείας η οποία ανέβαλε όλη την αγωνιστική δράση του Σαββατοκύριακου.

Περισσότερα

Αθλητισμός

Golden Tennis Club: Με αισιοδοξία και δυναμική η νέα χρονιά!

Δημοσιεύθηκε

στις

Αφιερωμένη στους αθλητές του Golden Tennis Club που κατάφεραν να ξεχωρίσουν με τις αγωνιστικές τους επιδόσεις κι αποτελούν το μέλλον του πατραϊκού τένις ήταν η εκδήλωση κοπής της πρωτοχρονιάτικης πίτας του Ομίλου που πραγματοποιήθηκε παρουσία αθλητών, προπονητών, μελών, γονέων και πολλών φίλων.

Στην εκδήλωση έγινε η βράβευση των καλύτερων αθλητών του Ομίλου, στην κατηγορία κορίτσια και αγόρια U10 και U12. Συγκεκριμένα, τιμήθηκαν η Αδαμαντία Χειλαδάκη, ο Φίλιππος Σπανός και ο Χρήστος Μπατζάκας.

Τη βράβευση έκανε η πρόεδρος του Ομίλου, Ζέττα Αποστολοπούλου, η οποία ανέφερε πως «η βράβευση των αθλητών μας είναι η ελάχιστη ηθική τους επιβράβευση και μια οφειλόμενη αναγνώριση των προσπαθειών τους. Εύχομαι να μην σταματήσουν να κυνηγάνε το όνειρό τους και να κατακτήσουν στη ζωή τους πολλές κορυφές έχοντας πάνω απ’ όλα πίστη στον εαυτό τους και στις ικανότητές τους».

Από την πλευρά του, ο  head coach, Κώστας Σπανός αφού ευχαρίστησε όλους όσοι ανταποκρίθηκαν στην πρόσκληση και παρευρέθηκαν στην εκδήλωση ευχήθηκε καλή χρονιά, με αισιοδοξία, υγεία και πολλές αθλητικές επιτυχίες.

Να σημειωθεί, πως τα βλέμματα «έκλεψαν» για ακόμη μία φορά τα χειροποίητα έπαθλα που απονεμήθηκαν στους αθλητές, που εμπνεύστηκαν και δημιούργησαν οι,  Ζέττα Αποστολοπούλου και Κωνσταντίνος Ράλλης.

Όσο για το φλουρί το οποίο προσέφερε το κοσμηματοπωλείο ΜΕΝΤΗΣ, το κέρδισε η κα Ζυγομαλλά από τους ενήλικους, ενώ φλουρί έτυχε και στη Λουίζα Λαμτζη από την ομάδα των προπονητών και στον Φίλιππο Σπανό από τους μικρούς.

Περισσότερα
Advertisement

Ροή ειδήσεων

Advertisement

Αυτή την εβδομάδα