11:30 COSMOTE SPORT 6 HD ATP 250 2021 Swiss Open Gstaad
13:30 COSMOTE SPORT 6 HD ATP 250 2021 Swiss Open Gstaad
15:30 COSMOTE SPORT 6 HD ATP 250 2021 Swiss Open Gstaad
17:30 COSMOTE SPORT 6 HD ATP 250 2021 Swiss Open Gstaad

Αθλητισμός

Ασημένια η Εθνική εφήβων πόλο-Έχασε 10-6 στον τελικό από τη Σερβία

στις

Στα χνάρια της Εθνικής Ανδρών, βάδισαν οι μικροί της αντίστοιχης ομάδας πόλο των Εφήβων, καθώς μπορεί να ηττήθηκαν σήμερα 10-6 στον τελικό του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος από τη Σερβία, ωστόσο κατέκτησαν την δεύτερη θέση  και το ασημένιο μετάλλιο.

Οι παίκτες του ομοσπονδιακού προπονητή Ηλία Μαχαίρα, ανάμεσα στους οποίους παίκτες βρισκόταν και ο Πατρινός Χρήστος Μπιτσάκος, που και σήμερα ήταν εξαιρετικός, σημειώνοντας δύο γκολ, ηττήθηκαν 10-6 στον τελικό από τη Σερβία και κατέκτησαν το ασημένιο μετάλλιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα πόλο που διεξήχθη στη Μάλτα. Οι Σέρβοι ήταν εκείνοι που μπήκαν καλύτερα στο ματς και κατάφεραν να προηγηθούν 2-0 με τα τέρματα των Κοβάτσεβιτς και Κόγιτς.

Η Εθνική έμεινε για δώδεκα λεπτά χωρίς γκολ, όμως στη συνέχεια ακολούθησε ένα επιμέρους 3-0 των διεθνών για να μπει μπροστά στο σκορ η γαλανόλευκη.

Με γκολ των Εγνατιάδη, Καστρινάκη και Μπιτσάκου η Εθνική κατάφερε να προσπεράσει και να προηγηθεί 2-3 με 1.42 να απομένει για το τέλος του δεύτερου οκταλέπτου. Σε αυτό το σημείο οι Σέρβοι βρήκαν δύο γρήγορα γκολ με τους Στάνιτς και Ντιμιτρίγεβιτς για να κλείσουν το ημίχρονο με το σκορ στο 4-3.

Η έναρξη της τρίτης περιόδου βρήκε την Εθνική να φέρνει το ματς στα ίσα με τον Κανδανολέοντα, αλλά η συνέχεια ανήκε στους Σέρβους. Με τέσσερα αναπάντητα τέρματα έφτασαν να προηγούνται στην έναρξη της τέταρτης περιόδου με 8-4.

Ο Μπιτσάκος μείωσε στην κόντρα σε 8-5, αλλά ο εξαιρετικός Μπρεστσάνσκι με το τρίτο του τέρμα έκανε το 9-5 και ουσιαστικά κλείδωσε το ματς τέσσερα λεπτά πριν από το τέλος.

Τα οκτάλεπτα: 2-0, 2-3, 3-1, 3-2.

Σερβία: Παΐκοβιτς, Γιαούκοβιτς, Ντιμιτρίγεβιτς 1, Μούσικιτς 2, Κόγιτς 1, Γκάγιτς, Μπόζοβιτς 1, Ουρόσεβιτς, Κοβάτσεβιτς 1, Μπρεστσάνσκι 3, Στάνιτς 1, Πάβλοβιτς, Βιρίγεβιτς.

ΕΛΛΑΔΑ (Ηλίας Μαχαίρας): Δαμίγος, Τουρκομένης, Κανδανολέων 1, Νικολαΐδης, Αλμύρας, Καστρινάκης 1, Μπιτσάκος 2, Αμπαζής 1, Μύριλος, Εγνατιάδης 1, Σπάχιτς, Αλειφτίρας.

Περισσότερα

Αθλητισμός

Απόλλων-Ν. Βετούλας: «Πληρώσαμε τα λάθη μας με ήττα»

στις

«Πληρώσαμε τα λάθη μας με ήττα». Αυτή ήταν η «ατάκα», που ανέφερε ο προπονητής του Απόλλωνα Νίκος Βετούλας, μετά το τέλος του αγώνα με τον Ιωνικό (76-69) για την 1η φάση του Κυπέλλου Ανδρών μπάσκετ.

Μεταξύ άλλων, ο πατρινός στην καταγωγή τεχνικός ανέφερε: «Ήταν ένα παιχνίδι στο οποίο παρουσιαστήκαμε με δύο πρόσωπα. Κάναμε ένα εξωπραγματικά πολύ καλό α’ μέρος, παίζοντας όπως ακριβώς θέλουμε αλλά στην επανάληψη κάναμε αρκετά λάθη και κάναμε ότι θέλουμε να αποφύγουμε. Το κακό είναι ότι το πληρώσαμε με ήττα. Όμως συνεχίζουμε την προσπάθειά μας για να είμαστε έτοιμοι στο πρωτάθλημα, που είναι ο βασικός μας στόχος».

Περισσότερα

Αθλητισμός

Κύπελλο Ελλάδας-Απόλλων: Ήττα (76-69) και αποκλεισμός από τον Ιωνικό

στις

Ήθελε, αλλά δεν του… βγήκε. Ο λόγος για τον Απόλλωνα, ο οποίος χθες στο δημοτικό κλειστό γυμναστήριο «Ο Πλάτων», μπορεί να… κυριάρχησε καθ΄όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, αλλά και στα μισά του τρίτου δεκαλέπτου, απέναντι στον Ιωνικό –στην πρώτη φάση του Κυπέλλου μπάσκετ Ανδρών-αλλά τελικά έφυγε πικραμένος, καθώς ηττήθηκε με 76-69 και αποχαιρέτησε τον θεσμό της εγχώριας αυτής διοργάνωσης και πλέον στρέφει την προσοχή του, στο ματς πρωταθλήματος (2/10), που θα βρει απέναντί του, τον χθεσινό αντίπαλό του.

Τα 10λεπτα: 23-25, 41-48 (ημ.), 58-56, 76-69.

ΙΩΝΙΚΟΣ (Σεγκούρα): Μουσταφά 8 (1), Τζέρμαν 24 (1), Κολοβέρος 13 (1), Λιακόπουλος, Αρσενόπουλος, Μούρτος 2, Αθηναίου 7, Γόντικας 5, Γκιουζέλης 5 (1), Χουγκάζ 12.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ (Βετούλας), Κόλεμαν 15 (1), Μπάρφιλντ 10 (2), Τσιακμάς, Τσαλμπουρής 6, Διαμαντάκος 10, Ζούμπος 2, Δίπλαρος 9 (1), Μακ Λάφλιν 2, Ντέιβις 12 (2), Τόμας 3, Μοντγκόμερι.