Παρασκευή 29 Μαρτίου 2024

Λοιπά Αθλήματα

“Αέρας” ο Τσιτσιπάς στο Τόκιο, νίκησε και τον Τιαφοε

Το… αίμα του πίσω πήρε ο Στέφανος Τσιτσιπάς, ο οποίος επικράτησε με 2-0 σετ (6-3 και 6-4) του Αμερικανού Φράνσις Τιαφοέ στον δεύτερο γύρο του Ολυμπιακού Τουρνουά τένις στο Τόκιο και πέρασε στους «16» της διοργάνωσης.

Σε μόλις μία ώρα και 17 λεπτά αγώνα, ο Έλληνας πρωταθλητής κατάφερε να κερδίσει τον αντίπαλό του, ο οποίος τον είχε αποκλείσει πριν από λίγο καιρό στον πρώτο γύρο του Wibleton.

Αντίπαλος του Νο4 του ταμπλό στην φάση των «16» του Ολυμπιακού Τουρνουά θα είναι ο νικητής του ματς ανάμεσα στον Γάλλο Ούγκο Ιμπέρ και τον Σέρβο Μιομίρ Κετσμάνοβιτς.

Ο Τσιτσιπάς κέρδισε με σχετική ευκαιρία τον Τιαφόε, ο οποίος αν και αντέδρασε και μείωσε σε 3-5 στο δεύτερο σετ, ήταν κυρίαρχος στο τελευταίο game και κατάφερε να πάρει τη νίκη που τον έστειλε στον 3ο γύρο της διοργάνωσης στην Ιαπωνία.

Μετά τη συζήτηση που υπήρξε στον πρώτο του αγώνα, ο Στέφανος Τσιτσιπάς παρουσιάστηκε σήμερα στο «Ariake Tennis Park» με μπλουζάκι που είχε τυπωμένο το εθνόσημο.

ΠΗΓΗ: Sporfm.gr