Παρασκευή 19 Απριλίου 2024

Μπάσκετ

Νίκη μεταλλίου για τους έφηβους του Προμηθέα

Μπορεί πολλοί να… ξέγραψαν τους Εφήβους του Προμηθέα μετά την ήττα από τον Ολυμπιακό, ωστόσο το σύνολο του coach Παπαδόπουλου έβγαλε αντίδραση, έπαιξε με τεράστιο πάθος και αυταπάρνηση και πέτυχε μια τεράστια νίκη επί του Περιστερίου (61-51), μια νίκη που τον κρατάει ζωντανό στη μάχη του τίτλου. Αύριο το επόμενο παιχνίδι απέναντι στα Φανάρια Νάξου (19:00) για τους Πατρινούς.

Στο αγωνιστικό κομμάτι ο Προμηθέας ξεκίνησε το παιχνίδι με Πλώτα, Μπαζίνα, Λάγιο, Βασιλείου και Γοργότση. Οι Πατρινοί μπήκαν με πολύ πάθος στο παιχνίδι, παλεύοντας κυριολεκτικά για κάθε μπάλα, την ώρα που ο σύλλογος της Δυτικής Αττικής προσπαθούσε να φθείρει τη ρακέτα του Προμηθέα, με αιχμή του δόρατος τον θηριώδη center Τζουλιάνο Τόλα, που μάζεψε πολλά rebound και κέρδισε αρκετά φάουλ. Το παιχνίδι πήγαινε πόντο- πόντο, με τον Προμηθέα να προηγείται 2-5 και 8-10 στο ξεκίνημα χάρη σε τρίποντα των Βασιλείου και Γεωργίου. Το Περιστέρι ισοφάρισε με καλάθι του Τόλα (12-12 στο 8’), ωστόσο ένα καλάθι εξ επαφής του Γεωργίου, μετά από εκπληκτική no look πάσα του Νεόφυτου και 2 βολές του Πλώτα στην εκπνοή, διαμόρφωσαν το 12-16, που ήταν και σκορ δεκαλέπτου.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με γκολ- φάουλ του Μπαζίνα που έστειλε την ομάδα στο +7 (12-19 στο 11’), με τους «Προμηθείς» ωστόσο στη συνέχεια να χάνουν 6 διαδοχικές βολές και να δίνουν την ευκαιρία στο Περιστέρι να μειώσει με τρίποντο του Γκάτζο και δίποντο του Μανιά πάνω σε άμυνα (19-21 στο 15’). Παρόλα αυτά η αρμάδα του coach Παπαδόπουλου έτρεξε ένα επιμέρους σερί 10-2 και έφτασε για πρώτη φορά στο +10 (21-31 στο 18’), χάρη σε εκπληκτικές άμυνες και στυλοβάτες επιθετικά τον Μπαζίνα που πέτυχε δύο «αρχοντικά» lay up και τον Λάγιο που ολοκλήρωσε την αντεπίθεση των Πατρινών με μια προσωπική φάση, όπου πήρε το επιθετικό rebound και πέτυχε γκολ- φάουλ. Το σκορ ημιχρόνου (23-31) διαμορφώθηκε με 2/2 βολές του Σταυρακόπουλου για τους Περιστεριώτες.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Προμηθέα να δέχεται ένα γρήγορο τρίποντο, ωστόσο με ένα γρήγορο 6-0 σερί με τους Γοργότση και Μπαζίνα να ηγούνται στο σκοράρισμα, οι «πορτοκαλί» έφτασαν στη μεγαλύτερη διαφορά τους στο ματς (26-37 στο 24’). Από εκείνο το σημείο και έπειτα οι άμυνες «έσφιξαν», τα καλάθια έρχονταν με το σταγονόμετρο και το Περιστέρι βρήκε την ευκαιρία να μειώσει με 2/4 βολές του Τόλα μείωσε στους 8 (31-39 στο 27’). Παρόλα αυτά οι παίκτες του coach Παπαδόπουλου δεν επέτρεψαν στον αντίπαλο να χτίσει μομέντουμ και με 4/4 βολές από Πλώτα και Κολιό, έφτασαν τη διαφορά στους 12 (31-43 στο 28’). Τελικά, το σύνολο του Παπαμάρκου, εκμεταλλευόμενο την ευστοχία του από τη γραμμή των βόλων μείωσε σε 35-44, όπου ήταν και το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου.

Στην τελευταία περίοδο οι παίκτες του Προμηθέα μπήκαν πολύ ψυχωμένα και με τους Κολιό, Βασιλείου να σκοράρουν από μακριά, τον Πλώτα να πετυχαίνει ένα φανταστικό καλάθι εναντίον όλων και τον Μπαζίνα να πετυχαίνει γκολ- φάουλ έφτασαν στο +16 (37-53 στο 33’). Το Περιστέρι επιχείρησε να ανακάμψει και με τον Μανιά να εκτελεί από την περιφέρεια κατέβασε τη διαφορά στους 9 (47-56 στο 37’). Ο Βασιλείου ανέλαβε στο κρίσιμο σημείο και με μεγάλο τρίποντο διαμόρφωσε το 47-59, 2’30’’ πριν το φινάλε, με το Περιστέρι να απαντάει με τον Μανιά και να μειώνει στους 10 (51-61 στο 39’). Οι τελευταίες επιθέσεις ήταν χαμένες εκατέρωθεν και έτσι ο Προμηθέας πέτυχε μια σπουδαία νίκη που τον κρατάει ολοζώντανο ακόμα και για την πρώτη θέση.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-16, 23-31, 35-44, 51-61.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (19/36διπ., 4/21τρ., 11/23β., 31ριμπ., 10ασ., 8κλεψ., 11λάθη): Πλώτας 13 (4/8διπ.), Κουρέπης, Μπαζίνας 14 (4/5β/, 5/8διπ., 0/4τρ., 7ριμπ., 6ασ.), Νεόφυτος 2, Γεωργίου 5 (1), Οικονομίδης, Βασιλείου 8 (2/7τρ.), Καλλιακούδας, Γοργότσης 8, Λάγιος 6 (3/5διπ., 6ριμπ.), Κολιός 5 (1), Καναβός. Για το Περιστέρι πρώτοι σκόρερ ήταν οι Μανιάς 17, Γκάτζο 11.