Πέμπτη 28 Οκτωβρίου 2021
Connect with us

Μπάσκετ

Νέος πρόεδρος της ΕΟΚ ο Βαγγέλης Λιόλιος-Ο Πατρινός παράγοντας στην ηγεσία του ελληνικού μπάσκετ

Δημοσιεύθηκε

στις

Σύμφωνα με πληροφορίες ο Βαγγέλης Λιόλιος εξελέγη πρόεδρος της ΕΟΚ, λαμβάνοντας  335 ψήφους(περίπου 55%) . Ο Παναγιώτης Φασούλας πήρε 180 ψήφους, ενώ τρίτος βγήκε ο Άγγελος Παπανικολάου με 90.

Μεγάλη δικαίωση για τον Πατρινό παράγοντα, αλλά και το πατραϊκό μπάσκετ, καθώς στον προεδρικό θώκο της ομοσπονδίας βρίσκεται παρά τις πολλές αναβολές, ένας άνθρωπος που με την παρουσία του έχει συμβάλλει στην ανάπτυξη του αθλήματος τόσο σε τοπικό όσο και σε εθνικό επίπεδο.

Ο Β. Λιόλιος θα είναι και εκπρόσωπος στην Ελληνική Ολυμπιακή Επιτροπή

Με εντυπωσιακό ποσοστό συμμετοχής 97,5%, αφού ψήφισαν 611 από τα 629 σωματεία που είχαν δικαίωμα (από αυτούς οι 626 είχαν δηλώσει αντιπρόσωπο), ολοκληρώθηκε  η διαδικασία της ψηφοφορίας για τον πρόεδρο και τα μέλη του Δ.Σ. της ΕΟΚ.

Η διαδικασία εξελίχθηκε ομαλά και το πρωτόγνωρο σύστημα ηλεκτρονικής διεξαγωγής μέσω του «Ζευς» λειτούργησε χωρίς προβλήματα.

Μπάσκετ

A2 EΣΚΑ-Η : Ανακατάξεις στην κορυφή

Δημοσιεύθηκε

στις

Ανακατατάξεις στην κορυφή της Α2 ΕΣΚΑ-Η μετά την ολοκλήρωση της 3ης Αγωνιστικής. Ο Πανωλενειακός υποχρέωσε στην πρώτη ήττα τον ΑΟ Δύμης 07 68-60 . Την κορυφή με τρείς νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια μοιράζονται οι Φαέθων Γέφυρα που επικράτησε 60-56 του Πυρσού και ο Αστέρας Τέμενης που πήρε το διπλό στον Πύργο από τον Ηρακλή 54-40 .Στα υπόλοιπα παιχνίδια:
Κρόνος – Α.Ε.Αγυιάς 64-86
Σκαγιοπούλειο – Διαγόρας 52-44
ΕΑΠαραλίας – Προφήτης Ηλίας /ΠΑΟΚ 69-71
Ακράτα – Α.Ε.Ροϊτικων 51-46
Ρεπό Πήγασος
Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
(Σε 2 αγώνες)
Φαέθων 6
Αστέρας 6
Α.Ο. Δύμης ΄5
Πανωλενειακός \5\
Πήγασος 4
ΑΕ Αγυιάς \ 5
Προφήτης Ηλίας/ΠΑΟΚ 5
Διαγόρας 4
Ηρακλής4
Ακράτα 4
ΑΕ Ροϊτίκων 4
Σκαγιοπούλειο 4
Κρόνος 3
Πυρσός 2
ΕΑ Παραλίας 2
*Ρεπό έχουν κάνει Πυρσός και Ε.Α. Παραλίας,Πήγασος.

Περισσότερα

Αθλητισμός

Eurocup: Ο Προμηθέας άξιζε το κάτι παραπάνω-Ηττήθηκε 85-81 από τη Γκραν Κανάρια

Δημοσιεύθηκε

στις

Αν και κατέβαλε μεγάλη προσπάθεια σήμερα ο Προμηθέας απέναντι στη Γκραν Κανάρια για τη 2η αγωνιστική του Eurocup, τελικά δεν απέφυγε την ήττα (85-81) μέσα στο «Δ. Τόφαλος» από τα Κανάρια Νήσια, ωστόσο αυτό που έμεινε στους προμηθείς είναι η εμφάνιση, απέναντι σε μια ομάδα, που έχει βλέψεις για να μπει στην κορυφαία διοργάνωση.

Οι διαιτητές: Ρίτζικ – Ντραγκόγεβιτς – Χάτζιτς.

Τα δεκάλεπτα: 25-25, 44-49, 66-66, 81-85.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Λουίς Κασιμίρο): Γκάντι 2, Ρέι 13 (3), Ρογκαβόπουλος 21 (6), Μάιλς 14 (4), Γκραντ 12, Ν. Μπαζίνας, Σβαρτς 3 (1), Χαντ 4, Γκίκας 5 (1), Δ. Αγραβάνης 7 (1).

ΓΚΡΑΝ ΚΑΝΑΡΙΑ (Πόρφι Φισακ): Κράμερ 4, Σούρνα 16 (2), Μπρουσίνο 3 (1), Πουστοβόι 10, Σλότερ 9 (1), Σάλβο 5 (1), Ενις 20 (4), Κ. Ντιόπ, Ιλ. Ντιόπ 7 (1), Αλμπισί 10 (2).

ΤΟ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΚΑΙ ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Το αγωνιστικό και τηλεοπτικό πρόγραμμα της 5ης αγωνιστικής του Προμηθέα μετά τις αλλαγές που έγιναν και έως την 11η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Basket League έχει ως εξής: (6η αγωνιστική, 13/11): 20:00: Προμηθέας-Άρης (ΕΡΤ3), (7η αγωνιστική, 13/11): 17:00: Ιωνικός-Προμηθέας (ΕΡΤ3), (8η αγωνιστική, 20/11): 17:00: Προμηθέας-Κολοσσός (Ert sports), (9η αγωνιστική, 5/12): 20:00: ΑΕΚ-Προμηθέας (ΕΡΤ3), (10η αγωνιστική, 11/12): 17:00: Προμηθέας-Λαύριο (Ert sports),  (11η αγωνιστική, 18/12): 17:00: Παναθηναϊκός-Προμηθέας (ΕΡΤ3).

ΣΠΥΡΟΣ Γ. ΝΤΙΝΟΣ

Περισσότερα

Μπάσκετ

A2 ΕΣΚΑ-Η :Δοκιμασίες στην Ηλεία

Δημοσιεύθηκε

στις

Συνέχεια την Τετάρτη  στο πρωτάθλημα της Α2 Κατηγορίας ΕΣΚΑ-Η με τα βλέμματα να συγκεντρώνονται στην Ηλεία. Ο Ηρακλής Πύργου θα υποδεχθεί τον Αστέρα Τεμένης, ενώ ο Πανωλενιακός θα αντιμετωπίσει τον επίσης αήττητο Α.Ο. Δύμης ΄07. Σημαντικό παιχνίδι θα διεξαχθεί στο Αντίρριο όπου ο Φαέθωνας θα υποδεχθεί τον Πυρσό, ενώ η Ακράτα, που είχε αρνητικό ξεκίνημα θα υποδεχθεί την μαχητική Α.Ε. Ροϊτίκων. Εντός των τειχών ξεχωρίζουν τα παιχνίδια Σκαγιοπούλειο-Διαγόρας και η μάχη της ΕΑ Παραλίας με τον Προφήτη Ηλία. Αναλυτικά το πρόγραμμα:

Κλειστό γυμναστήριο Πύργου, 6.30μ.μ.: Ηρακλής Πύργου-Αστέρας Τέμενης (Καρακάσης-Τσακιράκη). Κλειστό γυμναστήριο Αλεξιώτισσας, 8μ.μ.: Σκαγιοπούλειο-Διαγόρας Βραχνεΐκων (Λογοθέτης-Φωτόπουλος). Κλειστό γυμναστήριο Ακράτας, 8.30μ.μ.: Ακράτα-ΑΕ Ροϊτίκων (Καμήτσος-Διαμαντή). Κλειστό γυμναστήριο Ροϊτίκων, 6μ.μ.: Κρόνος-ΑΕ Αγυιάς (Κανελλόπουλος-Κουτσαντώνης). Κλειστό γυμναστήριο Ροϊτίκων, 8μ.μ.: ΕΑ Παραλίας-Προφήτης Ηλίας/ΠΑΟΚ (Κωστής-Πλέγας). Κλειστό γυμναστήριο Καράτουλα, 8.30μ.μ.: Πανωλενειακός-Α.Ο. Δύμης ΄07 (Καρακάσης-Τσακιράκη). Κλειστό γυμναστήριο Αντιρρίου, 8μ.μ.: Φαέθων/Γέφυρα Αντιρρίου-Πυρσός (Λιόνας-Θεοδοσόπουλος). Ρεπό Πήγασος.
Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
(Σε 2 αγώνες)
Α.Ο. Δύμης ΄07 151-117 4
Φαέθων 138-112 4
Πήγασος 128-111 4
Αστέρας 139-97 4
Πανωλενειακός 100-124 3
Διαγόρας 119-119 3
Ηρακλής 111-122 3
Προφήτης Ηλίας/ΠΑΟΚ 129-109 3
ΑΕ Αγυιάς 117-115 3
ΑΕ Ροϊτίκων 119-133 3
Ακράτα 123-138 2
Κρόνος 95-127 2
Σκαγιοπούλειο 116-149 2
Πυρσός 54-58 1
ΕΑ Παραλίας 64-72 1
*Ρεπό έχουν κάνει Πυρσός και Ε.Α. Παραλίας.

Περισσότερα
Advertisement

Ροή ειδήσεων

Advertisement

Αυτή την εβδομάδα