Αθλητισμός

Θετικά έκλεισαν τα φιλικά πριν τα επίσημα για τον Προμηθέα!

Δημοσιεύθηκε

στις

Tο τελευταίο τεστ για τον Προμηθέα πριν από το τζάμπολ του «Super Cup» στις 25 Σεπτεμβρίου με αντίπαλο στον πρώτο ημιτελικό την ΑΕΚ συνοδεύτηκε με νίκη σε ένα συναρπαστικό ματς που ήταν ντέρμπι μέχρι τα τελευταία λεπτά.

Στο γήπεδο βρέθηκε και ο νέος πρόεδρος της Ελληνικής Ομοσπονδίας Καλαθοσφαίρισης, Βαγγέλης Λιόλιος ενώ περίπου 500 θεατές παρακολούθησαν την αναμέτρηση. Αξίζει να αναφέρουμε πως το ματς είχε ιδιαίτερη ένταση αφού δόθηκαν και τεχνικές ποινές στην τελευταία περίοδο στην ομάδα του Λαυρίου.

Οι ομάδες μπήκαν κάπως μουδιασμένες στην πρώτη περίοδο και έδωσαν μεγάλη έμφαση στην άμυνα τους ενώ στην επίθεση ήταν νευρικές και το σκορ ήταν 16-14. Στη δεύτερη περίοδο, οι παίκτες του Λουίς Κασιμίρο ξέφυγαν με 6 πόντους αλλά η ομάδα του Χρήστου Σερέλη μάζεψε το σκορ και το ημίχρονο έκλεισε στο 34-33. Μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου, το Λαύριο ξεκίνησε πολύ δυνατά και εκμεταλλεύτηκε τη νωθρότητα των παικτών του Ισπανού τεχνικού με αποτέλεσμα η λήξη της 3η περιόδου να τους βρει μπροστά με 52-56.

Βέβαια, οι Προμηθείς στην τελευταία περίοδο έβγαλαν εγωισμό και πήραν μια νίκη ψυχολογίας με ανατροπή στα τελευταία λεπτά και το τελικό 86-77 άφησε ικανοποιημένους τόσο το τεχνικό επιτελείο της ομάδας όσο και τους φιλάθλους.

Διαιτητές: Τσαρούχα, Παναγιώτου και Μαγκλογιάννης.

Τα 10λεπτα: 16-14, 34-33, 52-56, 86-77.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Κασιμίρο): Μαιλς 14 (2), Ρογκαβόπουλος 5 (1), Γκάντι 15 (1) Χαντ 7, Ρει 7, (αρχικό σχήμα), (Γκραντ 12, Αγραβάνης 9 (1), Γκίκας 3 (1), Σβαρτς 8 (2), Γιαννόπουλος 7,

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Μουράτος 11 (2), Κάρτερ 16 (2), Λιούις 16 (1), Κακλαμανάκης 5, Αμινού 3 (1),  Γκόινς 8 (2), Νικολαϊδης 6 (1), Σμιθ 2, Γερομιχαλός 3 (1), Μπλερ 5 (1), Περσίδης 2.

ΣΠ. ΝΤΙΝΟΣ

Ποδόσφαιρο

«Ράκος» ο Μάουρο Ικάρντι λόγω του χωρισμού με την Γουάντα Νάρα – Δεν πήγε στην προπόνηση της Παρί

στις

Ο Μάουρο Ικάρντι είναι πολύ κακή ψυχολογική κατάσταση λόγω του χωρισμού του με την Γουάντα Νάρα με αποτέλεσμα να απουσιάσει από την σημερινή (17/10) προπόνηση της Παρί Σεν Ζερμέν.

Οριστικό φαίνεται πως είναι το τέλος του γάμου του Μάουρο Ικάρντι με την Γουάντα Νάρα, αφού η σύζυγος και ατζέντης του άσσου της Παρί Σεν Ζερμέν έχει ήδη αποχωρήσει από την γαλλική πρωτεύουσα μαζί με τα δύο παιδιά που έχει το ζευγάρι μαζί. Όλο αυτό φαίνεται πως έπεσε πολύ… βαρύ στον Ικάρντι, ο οποίος δεν παρευρέθηκε σήμερα (17/10) στην προπόνηση της ομάδας του, όπως μετέδωσαν γαλλικά Μέσα.

newsit.gr

Περισσότερα

Ερασιτεχνικό

Μεγάλα «διπλά» για Ανω Καστρίτσι, Αρη Πατρών και Ατρόμητο- Ισοπαλία ο Δαβουρλής στην Τέμενη

στις

Ολοκληρώθηκε η 4η αγωνιστική στο πρωτάθλημα της Α’ Κατηγορίας με τον Ανω Καστρίτσι και τον Ατρόμητο Πατρών να παίρνουν μεγάλα «διπλά» απέναντι στον Αετό Ρίου (0-1) και την Αρόη (1-2).

Ο Δαβουρλής αν και βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ κατάφερε να ισοφαρίσει και να πάρει έναν πολύτιμο βαθμό στην Τέμενη απέναντι στην Θύελλα Αιγίου ενώ ο Αχαιός επικράτησε με 3-0 της Δόξας Νιφορεϊκων.

Τέλος σεφτέ στις νίκες έκανε ο Αρης Πατρών που συνέτριψε εκτός έδρας με 4-1 τον Εθνικό/Πολύτεκνο

Αναλυτικά τα παιχνίδια έχουν ως εξής:

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

Αχαιός Σαραβαλίου – Δόξα Νιφορεΐκων 3-0 (5΄, 52΄Μούτσα, 84΄ πεν. Μικελάτος)

Β’ ΟΜΙΛΟΣ

ΑΠΟ Αρόη – Ατρόμητος Πατρών 1-2 (79΄ Δριβήλας – 56΄ Μπακόπουλος, 74΄ πεν. Αναγνώστου)

Εθνικός/Πολύτεκνος – Άρης Πατρών 1-4 (90’ Τασσιόπουλος -3′ Αγγελής, 63′, 84′ Κωστής, 89′ Κούρτης)

Γ’ ΟΜΙΛΟΣ

Αετός Ρίου – Άνω Καστρίτσι 0-1 (45΄δοκάρι Λάγιος)- (75′ Ραυτόπουλος)

Θύελλα Αιγίου – Δαβουρλής Κ΄92 2-2 (36΄ Καραΐνδρος, 55΄Μουρτίκας– 40΄Γαλαριώτης, 66΄ πεν. Πρέμτος,)- Κόκκινη: Μανέτας (70′)

Περισσότερα

Γ’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Κληρώνει… για τους «μικρούς»

στις

Αύριο έχει οριστεί να πραγματοποιηθεί η κλήρωση του πρωταθλήματος της Γ’ Κατηγορίας από την αρμόδια επιτροπή της ΕΠΣ Αχαϊας.

Αυτή θα ξεκινήσει στις 11π.μ. στα γραφεία της Ενωσης ενώ η σέντρα θα γίνει στις 31 Οκτωβρίου. Να θυμίσουμε ότι στην κλήρωση δεν θα παραβρεθούν οι παράγοντες των ομάδων λόγω covid19