Κύπελλο Ελλάδας: Παναχαϊκή-Παναιτωλικός-Μνήμες από το παρελθόν

Μνήμες από το παρελθόν ξυπνά η αναμέτρηση του Κυπέλλου Ελλάδας, ανάμεσα στην Παναχαϊκή και τον Παναιτωλικό, καθώς οι δύο σύλλογοι θα βρεθούν αντιμέτωποι στην 5η Φάση της εγχώριας αυτής διοργάνωσης.

Οι δύο ιστορικές ομάδες, έχουν βαρύ παρελθόν ως αντίπαλοι, καθώς συναντήθηκαν για πρώτη φορά στο πρωτάθλημα της Β΄ Εθνικής κατηγορίας την περίοδο 1961-1962 με τον Παναιτωλικό να νικά 3-2, ενώ η τελευταία φορά που συναντήθηκαν ήταν την περίοδο του 2007-2008 στο πρωτάθλημα της Γ΄ Εθνικής κατηγορίας, όταν η Παναχαϊκή πέρασε από το Αγρίνιο με 1-0 (σκόρερ ο Μάριο Γκούρμα, 8/6/2008). Από την άλλη υπάρχει και η ευρεία νίκη της κοκκινόμαυρης ομάδας επί του Παναιτωλικού με 6-0 την περίοδο του 1968-1969 και 8-1 την περίοδο του 1986-1987. Οι δυο ομάδες έχουν συναπαντηθεί και στις τρεις κατηγορίες του επαγγελματικού ποδόσφαιρου  με τα αποτελέσματα σαφώς να είναι υπέρ των γηπεδούχων. Οι γηπεδούχοι  μετρούν 9 νίκες,  υπάρχουν 5 ισοπαλίες ανάμεσα στις δυο ομάδες, ενώ ο Παναιτωλικός έχει κερδίσει  μόλις 3 αγώνες , όλους στην δεκαετία του ΄60 . Τελευταία νίκη των Αγρινιωτών στην Πάτρα είναι στις 13/12/1964. Τα  γκολ είναι 34-15 για την Παναχαϊκή.

Αναλυτικά τα παιγνίδια που έγιναν:

Περίοδος  1961-62   Β΄ Εθνική

Παναχαϊκή –Παναιτωλικός 2-3  4/3/1963

Σκόρερ  Παναιτωλικού –Μήτσου 4΄, Μπάθας Χρ 48΄, Κουτσογιάννης 89΄.

Περίοδος   1962-63   Β΄ Εθνική

Παναχαϊκή – Παναιτωλικός  2-3  18/11/1962

Σκόρερ  Παναιτωλικού – Αυτογκόλ αντίπαλου 56΄, Δρόσος 83΄, Παπαποστόλου 86΄.

Παναχαϊκή –Παναιτωλικός 6-0  23/3/1969

Ο Παναιτωλικός είχε τρεις αποβολές και  ολοκλήρωσε τον αγώνα με 8 ποδοσφαιριστές .

Παναχαϊκή –Παναιτωλικός 2-1 8/1/1984

Σκόρερ  – Δρακόπουλος  25΄, Σπανοσωτηρόπουλος 41΄- Μανδέλλος 34΄.

Περίοδος 1986- 87  Β΄  Εθνική

Παναχαϊκή – Παναιτωλικός 8-1  29/3/1987

Σκόρερ – Δρακοπουλος  32΄, 76΄, Α. Ζήκος 51΄, 64΄, 88΄, Ζερδεβάς 60΄, 78΄,  Σπανοσωτηρόπουλος 80΄- Γιάτσος  89΄.

Η ειρωνεία του αγώνα είναι ότι προπονητής στον αγώνα αυτό για τον Παναιτωλικό όταν ο Θρύλος της Παναχαϊκής Κώστας  Δαβουρλής.