Κύπελλο Ελλάδας: Παναχαϊκή-Παναιτωλικός-Μνήμες από το παρελθόν

Δημοσιεύθηκε

στις

Μνήμες από το παρελθόν ξυπνά η αναμέτρηση του Κυπέλλου Ελλάδας, ανάμεσα στην Παναχαϊκή και τον Παναιτωλικό, καθώς οι δύο σύλλογοι θα βρεθούν αντιμέτωποι στην 5η Φάση της εγχώριας αυτής διοργάνωσης.

Οι δύο ιστορικές ομάδες, έχουν βαρύ παρελθόν ως αντίπαλοι, καθώς συναντήθηκαν για πρώτη φορά στο πρωτάθλημα της Β΄ Εθνικής κατηγορίας την περίοδο 1961-1962 με τον Παναιτωλικό να νικά 3-2, ενώ η τελευταία φορά που συναντήθηκαν ήταν την περίοδο του 2007-2008 στο πρωτάθλημα της Γ΄ Εθνικής κατηγορίας, όταν η Παναχαϊκή πέρασε από το Αγρίνιο με 1-0 (σκόρερ ο Μάριο Γκούρμα, 8/6/2008). Από την άλλη υπάρχει και η ευρεία νίκη της κοκκινόμαυρης ομάδας επί του Παναιτωλικού με 6-0 την περίοδο του 1968-1969 και 8-1 την περίοδο του 1986-1987. Οι δυο ομάδες έχουν συναπαντηθεί και στις τρεις κατηγορίες του επαγγελματικού ποδόσφαιρου  με τα αποτελέσματα σαφώς να είναι υπέρ των γηπεδούχων. Οι γηπεδούχοι  μετρούν 9 νίκες,  υπάρχουν 5 ισοπαλίες ανάμεσα στις δυο ομάδες, ενώ ο Παναιτωλικός έχει κερδίσει  μόλις 3 αγώνες , όλους στην δεκαετία του ΄60 . Τελευταία νίκη των Αγρινιωτών στην Πάτρα είναι στις 13/12/1964. Τα  γκολ είναι 34-15 για την Παναχαϊκή.

Αναλυτικά τα παιγνίδια που έγιναν:

Περίοδος  1961-62   Β΄ Εθνική

Παναχαϊκή –Παναιτωλικός 2-3  4/3/1963

Σκόρερ  Παναιτωλικού –Μήτσου 4΄, Μπάθας Χρ 48΄, Κουτσογιάννης 89΄.

Περίοδος   1962-63   Β΄ Εθνική

Παναχαϊκή – Παναιτωλικός  2-3  18/11/1962

Σκόρερ  Παναιτωλικού – Αυτογκόλ αντίπαλου 56΄, Δρόσος 83΄, Παπαποστόλου 86΄.

Παναχαϊκή –Παναιτωλικός 6-0  23/3/1969

Ο Παναιτωλικός είχε τρεις αποβολές και  ολοκλήρωσε τον αγώνα με 8 ποδοσφαιριστές .

Παναχαϊκή –Παναιτωλικός 2-1 8/1/1984

Σκόρερ  – Δρακόπουλος  25΄, Σπανοσωτηρόπουλος 41΄- Μανδέλλος 34΄.

Περίοδος 1986- 87  Β΄  Εθνική

Παναχαϊκή – Παναιτωλικός 8-1  29/3/1987

Σκόρερ – Δρακοπουλος  32΄, 76΄, Α. Ζήκος 51΄, 64΄, 88΄, Ζερδεβάς 60΄, 78΄,  Σπανοσωτηρόπουλος 80΄- Γιάτσος  89΄.

Η ειρωνεία του αγώνα είναι ότι προπονητής στον αγώνα αυτό για τον Παναιτωλικό όταν ο Θρύλος της Παναχαϊκής Κώστας  Δαβουρλής.

Περίοδος 1998-99 Β΄ Εθνική

Παναχαϊκή –Παναιτωλικός  2-0   1/11/1998

Σκόρερ – Παυλίδης   53΄, Γιοβάνοβιτς  92΄.

στις

Η Παναχαϊκή ολοκλήρωσε την προετοιμασία της για τον εκτός έδρας αγώνα της 1ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής με τον Αχέρωντα Καναλακίου (24/10 – 15:00).

Ο Ζέλικο Κάλαϊτζιτς ανακοίνωσε αποστολή που αποτελείται από τους εξής ποδοσφαιριστές:

Αθανασόπουλος, Μπαμπούνης, Αγκαράι, Καρακλάιτς, Αλεξόπουλος, Χαντί, Γούλας, Κατσής, Κυβελίδης, Κωνσταντακόπουλος, Λούσκος, Μπελεζάκης, Μπουρλάκης, Παπαχρονόπουλος, Πολίτης, Σελινιωτάκης, Σμίλτος, Στασινόπουλος, Στεργίδης, Τεγούσης.

Η αποστολή της Παναχαϊκής θα αναχωρήσει το μεσημέρι του Σαββάτου (23/10) και θα καταλύσει σε ξενοδοχείο της περιοχής ενόψει της Κυριακάτικης αναμέτρησης.

Περισσότερα

Παναχαϊκή

Να μπει με το δεξί στην πρεμιέρα κόντρα στον Αχέροντα

στις

Ολοκληρώνεται σιγά-σιγά η προετοιμασία της Παναχαϊκής για την πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής αύριο στο Καναλάκι με αντίπαλο τον Αχέροντα.

Πέρα από το ότι οι πρεμιέρες «κρύβουν» κινδύνους και εκπλήξεις οι κοκκινόμαυροι πρέπει να είναι σοβαροί, πειθαρχημένοι για να πάρουν την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα. Όπως πολλές φορές έχουμε αναφέρει ο Αχέρων Καναλακίου είναι μια ομάδα αρκετά δύσκολη έχοντας υψηλούς στόχους οπότε χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή.

Η αποστολή της ομάδας θα ανακοινωθεί σήμερα το πρωί από τον Σέρβο τεχνικό, Ζέλικο Κάλαϊτζιτς και το μεσημέρι οι κοκκινόμαυροι θα αναχωρήσουν για την Πρέβεζα καθώς θα διανυκτερεύσουν σε ξενοδοχείο της περιοχής.

Στο πλευρό των κοκκινόμαυρων θα είναι και αρκετοί φίλοι της ομάδας οι οποίοι θα είναι ο 12ος παίκτης βοηθώντας τους ποδοσφαιριστές στο να ξεκινήσουν με το δεξί τις υποχρεώσεις τους στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής.

ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΣΤΟ ΚΥΠΕΛΛΟ Ο ΛΙΠΟΡΑΤΣΕ

Το νέο απόκτημα της Παναχαϊκής, Ιγνάσιο Λιποράτσε φυσικά δεν θα είναι στην αποστολή των κοκκινόμαυρων στην πρεμιέρα της Γ’ Εθνικής ωστόσο το δελτίο του θα είναι έτοιμο για τον αγώνα Κυπέλλου (27/10) με τον Παναιτωλικό.

ΣΤΟ COSMOTE TV ME ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟ

Τέτοια παιχνίδια είναι δύσκολο να μην βρουν τηλεοπτικό πάροχο και έτσι ο αγώνας Κυπέλλου για την 5η φάση ανάμεσα στην Παναχαϊκή και τον Παναιτωλικό θα μεταδοθεί από το Cosmote tv.

Περισσότερα

Παναχαϊκή

Βράδυ το παιχνίδι με τον Παναιτωλικό

στις

Ορίστηκαν από την αρμόδια επιτροπή της ΕΠΟ οι αναμετρήσεις για την 5η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας με την Παναχαϊκή να επιστρέφει στις ώρες των μεγάλων αναμετρήσεων όπως αυτών του Champions League.

Πιο συγκεκριμένα η Παναχαϊκή την Τετάρτη (27/10) θα αγωνιστεί στις 9:30μ.μ. με τον Παναιτωλικό στο γήπεδο της Αγυιάς. Να θυμίσουμε ότι αυτό θα διεξαχθεί παρουσία των φιλάθλων καθώς η κοκκινόμαυρη ομάδα δεν τιμωρήθηκε από τον αθλητικό δικαστή κεκλεισμένων των θυρών αλλά με χρηματικό πρόστιμο.