Κυριακή 28 Νοεμβρίου 2021
Connect with us

Ερασιτεχνικό

Τέσσερεις τ’ αφεντικά (Ολα τ’ αποτελέσματα της Β’ Κατηγορίας)

Δημοσιεύθηκε

στις

Γαλήνη, Πείρος (Α΄ όμιλος), Απόλλων Εγλυκάδος και Αχιλλέας Καμαρών διατηρούν το απόλυτων νικών σε Α΄ και Β΄ όμιλο της Β΄ Κατηγορίας

 

Με αμείωτο ενδιαφέρον συνεχίστηκε το πρωτάθλημα της Β΄ Κατηγορίας και στους δύο ομίλους με την 3η αγωνιστική.

Σιγά σιγά τα πράγματα στην κορυφή θα ξεκαθαρίσουν καθώς από την προηγούμενη αγωνιστική το απόλυτο νικών είχαν επτά ομάδες ενώ μετά την ολοκλήρωση της 3ης αγωνιστικής μειώθηκαν στους τέσσερεις.

Γαλλήνη, Πείρος από τον Α΄ όμιλο και Απόλλων Εγλυκάδος, Αχιλλέας Καμαρών από τον Β’ όμιλο διατηρούν το απόλυτο νικών 3Χ3= 9.

Να πάρουμε τα πράγματα με την σειρά τους και να ξεκινήσουμε από τον Α’ όμιλο.

Η Γαλήνη πέρασε το εμπόδιο της Δάφνης καθώς επικράτησε με καθαρό σκορ 2-0 και διατηρήθηκε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα στον Α΄ όμιλο έχοντας 9 βαθμούς. Ο Πείρος που μοιράζεται την κορυφή με την Γαλήνη σημείωσε τεράστια εκτός έδρας νίκη με 1-0 απέναντι στην αξιόμαχη ομάδα του Άτλαντα. Με λευκή ισοπαλία ολοκληρώθηκαν δύο αναμετρήσεις, αυτή του Φαραϊκού με τον Ολυμπιακό και του Αστέρα Μιντιλογλίου με την Αστραπή.

Το Σταροχώρι σημείωσε την δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα με 4-0 επί του Σταροχωρίου ενώ άκοπα τους τρεις βαθμούς πήρε ο Πυρσός από τον Λέοντα Αλισσού που έχει αποσυρθεί από το πρωτάθλημα. Το παιχνίδι των Καμινίων με την Περιβόλα θα διεξαχθεί την Τετάρτη 27/10 ενώ αναβλήθηκε τελικά η αναμέτρηση του Ατρόμητου Λάππα με τον Ίκαρο Λακκόπετρας. Οι φιλοξενούμενοι έχοντας «χτυπηθεί» από τον covid παρουσίασαν στην ΕΠΣ Αχαΐας τα επιβεβαιωμένα κρούσματα που χρειάζονται για να αναβληθεί μια αναμέτρηση βάση του υγειονομικού πρωτοκόλλου και έτσι το παιχνίδι δεν διεξήχθη.

Στον Β΄ όμιλο τώρα ο Απόλλωνας Εγλυκάδος που προπορεύεται στον Βαθμολογικό πίνακα επικράτησε εκτός έδρας με 4-2 των Πετεινών όπως και ο Αχιλλέας Καμαρών που νίκησε με 4-1 τον Αστέρα Τέμενης. Ο Φοίνικας/Ζήριας νίκησε με το ευρύ 3-0 τον Απόλλωνα Αιγίου και παρέμεινε στην 3η θέση με 6 βαθμούς ενώ το παιχνίδι του Ζαβλανίου με την Αργυρά ολοκληρώθηκε με 2-2. Ο Πανιώνιος/Αχιλλέας σημείωσε σημαντική εκτός έδρας νίκη με 3-0 του Δρεπάνου και βελτίωσε την βαθμολογική του θέση ενώ η Φκόγα Ροδιά συνέτριψε με 5-0 την Αυτόνομη. Τέλος, ο ΠΑΟΚ πήρε την πρώτο του βαθμό καθώς ήρθε ισόπαλος εντός έδρας με 1-1 κόντρα στην Άβυθο.

 

 

Α΄ ΟΜΙΛΟΣ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Άτλας – Πείρος 0-1

Φαραϊκός – Ολυμπιακός Π. 0-0

Αστέρας Μιντ. – Αστραπή 0-0

Σταροχώρι – Αχαϊκός 4-0

Δάφνη – Γαλήνη 0-2

Ατρόμητος Λ. – Ίκαρος Λακκ. (αναβλήθηκε)

Καμίνια – Περιβόλα (27/10)

Λέων- Πυρσός α.α. 0-3

 

ΕΠΟΜΕΝΗ

4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Ατρόμητος Λ. – Λέων

Πυρσός – Άτλας

Ίκαρος Λακκ. – Καμίνια

Πείρος – Φαραϊκός

Περιβόλα – Αστέρας Μιντ.

Ολυμπιακός Π. – Σταροχώρι

Αστραπή – Γαλήνη

Αχαϊκός -Δάφνη

 

Β΄ ΟΜΙΛΟΣ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

 3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Δρέπανο – Παν./Αχιλλέας 0-3

ΠΑΟΚ – Άβυθος 1-1

Φοίνικας Ζ. – Απόλλων Συν. 3-0

Πετεινοί – Απόλλων Εγλ. 2-4

Αστέρας Τεμ. – Αχιλλέας Καμ. 1-4

Φλόγα Ροδ. – Αυτόνομη 5-0

Ζαβλάνι – Αργυρά 2-2

* Ρεπό η ΑΕ Αιγίου

 

ΕΠΟΜΕΝΗ

4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΠΑΟΚ – Δρέπανο

Παν./Αχιλλέας – Φοίνικας Ζ.

Άβυθος – ΑΕ Αιγίου

Απόλλων Συν. – Πετεινοί

Απόλλων Εγλ. – Φλόγα Ροδ.

Αχιλλέας Καμ. – Αργυρά

Αυτόνομη – Ζαβλάνι

* Ρεπό ο Αστέρας Τεμ.

 

 

Ερασιτεχνικό

ΕΠΣ ΑΧΑΪΑΣ: Αναβλήθηκαν τέσσερα ματς-Νίκες μόνο για δύο

Δημοσιεύθηκε

στις

Η χθεσινή, αλλά και η σημερινή κακοκαιρία που έπληξε την Δυτική Ελλάδα, αλλά και κυρίως την Πάτρα, είχε ως αποτέλεσμα να αναβληθούν τέσσερις αναμετρήσεις στο πρωτάθλημα της Α΄ κατηγορίας της ΕΠΣ Αχαΐας.

Πιο συγκεκριμένα  το παιχνίδι του Α΄ ομίλου ανάμεσα στον Αστέρα Τσουκαλεΐκων και τον Δία Σαραβαλίου ξεκίνησε, αλλά στο 40΄υπήρξε οριστική διακοπή, ενώ δεν υπήρχε σκορ.

Για τον Β΄ όμιλο, ο αγώνας μεταξύ της Θύελλας Πατρών και του Πήγασου Μπεγουλακίου αναβλήθηκε λόγω ακαταλληλότητας του γηπέδου.

Τέλος για τον Γ΄ όμιλο της ίδιας κατηγορίας ο αγώνας Νίκη Προαστίου–Καλάβρυτα άρχισε κανονικά, ενώ  το σκορ ήταν 2-1 υπέρ των φιλοξενούμενων, 1-2, υπήρξε οριστική διακοπή στο ημίχρονο, ενώ το παιχνίδι Αετός Πατρών-Άνω Καστρίτσι ξεκίνησε μεν και επίσης ήταν χωρίς σκορ, τελικά ήρθε οριστική διακοπή στο ημίχρονο.

Από εκεί και έπειτα, η Α.Ε. Αιγείρας/Ακράτας επιβλήθηκε  5-1 του Δαβουρλής K. 92  και ο Κεραυνός Αγίου Βασιλείου κέρδισε 2-1 τον Αετό Ρίου. Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ των αγώνων στην Α΄ και Β΄ κατηγορία έχουν ως εξής:

Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

A’ ΟΜΙΛΟΣ

Αστέρας Τσουκαλεΐκων-Δίας Σαραβαλίου 0-0 (40΄οριστική διακοπή)

Αχαιός Σαραβαλίου-Ίκαρος Πετρωτού 2-2 (25΄, 49΄, Μικελάτος – 65΄Γαβριήλ, 84΄ Λαμπρόπουλος, Χαμένο πέναλτι: 90΄Μικελάτος, απέκρουσε ο Κατσαίτης)

Β’ ΟΜΙΛΟΣ

Θύελλα Πατρών-Πήγασος Μπεγουλακίου (αναβλήθηκε)

AΠΣ Πάτραι-Εθνικός/ Πολύτεκνος (17.30)

Γ’ ΟΜΙΛΟΣ

Α.Ε. Αιγείρας/Ακράτας-Δαβουρλής K. 92 5-1 (39΄, 45΄+2΄, 65΄Σπανός, 73΄αυτ. Πολίτης, 85΄ Ξύδης – 16΄ Κουμπουρλής)

Κεραυνός Αγίου Βασιλείου-Αετός Ρίου 2-1 (22΄, 55΄ Καραχανίδης – 74΄Παπαχριστόπουλος)

Νίκη Προαστίου–Καλάβρυτα 1-2 (14΄Πατρώνης – 17΄ Γ. Τσαβαλάς, 33΄Γκλαβάς – οριστική διακοπή στο ημίχρονο)

Αετός Πατρών-Άνω Καστρίτσι 0-0 (οριστική διακοπή στο ημίχρονο)

Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

Φαραϊκός-Σταροχώρι 0-1 (3΄ Γ. Αντωνακόπουλος – 15΄ οριστική διακοπή)

Β’ ΟΜΙΛΟΣ

Πετεινοί-Φλόγα Ρόδιας 1-2 (14΄ Καλόφωνος – 35΄Κατσαούνης, 37΄Γ. Χριστόπουλος – 38΄οριστική διακοπή)

Α.Ε. Αιγίου-Αργυρά Πατρών 0-0

Περισσότερα

Ερασιτεχνικό

Το τραπέζι του Οδ. Κουνάδη στον Δαβουρλή

Δημοσιεύθηκε

στις

Ο επιχειρηματίας Οδυσσέας Κουνάδης είναι γνωστό ότι στηρίζει τις προσπάθειες του Δαβουρλή Κ. ’92 αφού διατηρεί πολύ καλές σχέσεις με τον Νίκο και τον Ντίνο Παπαγιαννόπουλο.

Ο Κουνάδης λοιπόν το μεσημέρι της προηγούμενης Πέμπτης παρέθεσε γεύμα στον Ιστιοπλοϊκό Όμιλο στη διοίκηση της ομάδας αλλά και σε φίλους του Δαβουρλή.

Στην φωτό από αριστερά διακρίνονται ο δικηγόρος Φαίδων Κουλούρης πατέρας του ποδοσφαιριστή των «κόκκινων διαβόλων» Κώστα, ο Νίκος Παπαγιαννόπουλος ιδιοκτήτης του Δαβουρλή, ο επιχειρηματίας Οδυσσέας Κουνάδης, ο ιδιοκτήτης του Ιστιοπλοϊκού Κώστας Παπαϊωάννου, ο μηχανικός και φίλος της ομάδας Βασίλης Τρίγκας και ο πρώην πρόεδρος του δημοτικού συμβουλίου Κώστας Μπουρδούλης.

Φυσικά ο Οδυσσέας Κουνάδης αναμένεται να παραθέσει γεύμα και στους ποδοσφαιριστές της ομάδας το επόμενο διάστημα.

ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ - ΑΧΑΪΑ - ΑΙΓΙΑΛΙΑ

Περισσότερα

Ερασιτεχνικό

Ο Παπαδόπουλος σφυρίζει το ντέρμπι της Δ. Αχαΐας

Δημοσιεύθηκε

στις

Ο Γιώργος Παπαδόπουλος θα διευθύνει το μεγάλο ντέρμπι της 10ης αγωνιστικής στον Α’ όμιλο της Α’ Κατηγορίας ανάμεσα στην Αχαϊκή και τον Παναμοβριακό.

Επίσης στην Δυτική Αχαΐα ξεχωρίζει ακόμα ένα ντέρμπι αυτό ανάμεσα στην Δόξα Νιφορεϊκων και το Λιμνοχώρι με την αρμόδια επιτροπή της ΕΠΣ Αχαΐας να ορίζει τον Γιάννης Πράνταλο

Στο β’ όμιλο το παιχνίδι που ξεχωρίζει είναι αυτό ανάμεσα στον Αρη και τον Ατρόμητο το οποίο θα διευθύνει ο Παναγιώτης Καδδάς ενώ στο Πάτραι-Εθνικός/Πολύτεκνος ορίστηκε ο Βαγγέλης Σαφαρίκας

Αναλυτικά τα προγράμματα με τους διαιτητές έχουν ως εξής:

ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ - ΑΧΑΪΑ - ΑΙΓΙΑΛΙΑ

ΣΑΒΒΑΤΟ 20/11

Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

A’ ΟΜΙΛΟΣ (3μ.μ.)

Γήπ. Βραχνεΐκων: Αστέρας Τσουκαλεΐκων-Δίας Σαραβαλίου, Αλέξανδρος Φωκάς

Γήπ. ΕΠΣΑ Α. Κάνιστρας: Αχαιός Σαραβαλίου-Ικαρος Πετρωτού, Δημήτρης Ρουμπάνης

 

Β’ ΟΜΙΛΟΣ  

Γήπ. Θύελλας, 3μ.μ.: Θύελλα Πατρών-Πήγασος Μπεγουλακίου, Νίκος Χρονάς

Γήπ. ΕΠΣΑ Α. Κάνιστρας, 5:30μ.μ.: Πάτραι Α.Π.Σ.-Εθνικός/ Πολύτεκνος, Βαγγέλης Σαφαρίκας

 

Γ’ ΟΜΙΛΟΣ (3μ.μ.)

Γήπ. Ακράτας: Αιγείρα/Ακράτα-Δαβουρλής K. 92, Γιάννης Πράνταλος

Γήπ. Θ.Χρυσανθόπουλος: Κεραυνός Αγίου Βασιλείου-Αετός Ρίου, Γιώργος Μπακόπουλος

Γήπ. Προαστίου: Νίκη Προαστίου –Καλάβρυτα, Κώστας Βαβαρούτας

Γήπ. Αχιλλέας: Αετός Πατρών-Άνω Καστρίτσι, Νίκος Μέρμηγκας

 

Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Α’ ΟΜΙΛΟΣ (3μ.μ.)

Γήπ. Ντα Λουζ: Φαραικός-Σταροχώρι, Παναγιώτης Καδδάς

 

Β’ ΟΜΙΛΟΣ

Γήπ. Πετρωτού, 3μ.μ.: Πετεινοί-Φλόγα Ρόδιας, Γιώργος Ασπρουλόπουλος

Γήπ. Πλαστήρα, 3:15μ.μ.: Αιγίου ΑΕ-Αργυρά Πατρών, Γιώργος Αγγελόπουλος

 

ΚΥΡΙΑΚΗ 21/11

Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Α’ ΟΜΙΛΟΣ (3μ.μ.)

Γήπ. Νιφορεΐκων: Δόξα Νιφορεΐκων-Λιμνοχώρι, Γιάννης Πράνταλος

Γήπ. Δημοτικό Κ. Αχαΐας: Αχαϊκή-Πανμοβριακός Ριόλου, Γιώργος Παπαδόπουλος

 

Β’ ΟΜΙΛΟΣ

Γήπ. ΕΠΣΑ Α. Κάνιστρας, 3μ.μ.: Πάτρα 2005 -Α.Π.Ο. Αρόη, Κώστας Ταξιάρχης

Γήπ. ΕΠΣΑ Α. Κάνιστρας, 5:30μ.μ.:Άρης Πατρών-Ατρόμητος Πατρών, Παναγιώτης Καδδάς

 

Γ’ ΟΜΙΛΟΣ (3μ.μ.)

Γήπ. Ρίου: Αναγέννηση Ψαθόπυργου-Θύελλα Αιγίου, Στέφανος Μαχαίρας

 

Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Α’ ΟΜΙΛΟΣ (3μ.μ.)

Γήπ. Χαλανδρίτσας: Πείρος Ισώματος-Περιβόλα, Δημήτρης Πολυγένης

Γήπ. Λακκόπετρας: Ικαρος Λακκόπετρας-Ολυμπιακός Πατρών, Βαγγέλης Σαφαρίκας

Γήπ. Ζαρουχλεΐκων: Πυρσός Πατρών-Αστραπή Ψαροφαΐου, Κώστας Βαβαρούτας

Γήπ. Πετρωτού: Άτλας Α.Σ.-Δάφνη Πατρών, Δημήτρης Σπυρόπουλος

Γήπ. Βραχνεΐκων: Καμίνια-Γαλήνη, Ανδρέας Καραβασίλης

 

Β’ ΟΜΙΛΟΣ

Γήπ. ΕΠΣΑ Α. Κάνιστρας , 12:30μ.μ.: Π.Α.Ο.Κ. Πάτρας-Αυτόνομη, Σπύρος Παλαιολόγος

Γήπ. Τέμενης, 3μ.μ.: Αστέρας Τέμενης-A.E. Δρέπανου, Γιάννης Κονιδάρης

Γήπ. Αβύθου, 3μ.μ.: Άβυθος Αιγιάλειας-Απόλλων Εγλυκάδος, Γιώργος Μπακόπουλος

Γήπ. Αχιλλέα, 3μ.μ.: Πανιώνιος/ Αχιλλέας -Αχιλλέας Καμαρών, Αλέξης Καμζόλας

Γήπ. Ζήριας, 3μ.μ.: Φοίνικας/ Ζήριας-Ζαβλάνι/Αίας, Κώστας Τηλιγάδας

 

Γ’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ (3μ.μ.)

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

Γήπ. Μετοχίου: Μετόχι-Ωλενιακός, Γιώργος Ασπρουλόπουλος

Β’ ΟΜΙΛΟΣ

Γήπ. ΕΠΣΑ Α. Κάνιστρας  , 10π.μ.: Αστέρας Λεοντίου-Ολυμπιακός Καμαρών, Χρήστος Αργυρόπουλος

Γήπ. Αχιλλέας, 11:30μ.μ.: Αίας Πατρών-Α.Ε.Κ. Πατρών, Πέτρος Γεντεκάκης

Γήπ. Πετρωτού, 11:30π.μ.: Παναχαϊκός-Α.Ε. Αρόης, Νίκος Δανιήλ

 

 

 

 

 

 

 

 

Περισσότερα
ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ - ΑΧΑΪΑ - ΑΙΓΙΑΛΙΑ
Advertisement

Ροή ειδήσεων

Advertisement

Αυτή την εβδομάδα