Μπάσκετ

BΕΘΝΙΚΗ ΜΠΑΣΚΕΤ :Εδω είναι Αχαγιά νίκη με αντροπή επι της Ένωσης Ιλίου

Published

on

Με την δύναμη της έδρας η Αχαγιά ’82 έκανε μια μεγάλη ανατροπή και επικράτησε δίκαια της Ένωσης Ιλίου 60-8 κάνοντας το 2στα 2 με μια επική ανατροπή στο τελευταίο τρίλεπτο του παιχνιδιού. Οι φιλοξενούμενοι είχαν μικρό προβάδισμα στο α΄ δεκάλεπτο 7-9. Στο ημίχρονο οι γηπεδούχοι προσπέρασαν όμως η αθηναϊκή ομάδα κατάφερε να έχει προβάδισμα στο 30-38΄. Τα πάντα κρίθηκαν σο τελευταίο τρίλεπτο με ουσιαστική συμβολή από τους Καφέζα, Κατσόγιαννο και Καλάθι του Δαβάνη προσπέρασαν 58-57 ο Λυμπέρης με 2/2 Βολές έκανε το τελικό και στο τέλος πήραν το πολύτιμο ροζ φύλλο Αγώνα.
Μια ακόμη φορά την παράσταση έκλεψαν οι Φραντής, Καφέζας και Κατσόγιαννος χωρίς να υστερήσουν οι υπόλοιποι.
Διαιτητές οι Κωνσταντινόπουλος, Γεράνιος, Λαζόγκα. Τα 10λεπτα 7-9, 22-20, 38-42, 60-57
Αχαγια΄82 (Μπερδέσης) Οικονομόπουλος 13 (1), Λυμπέρης 5(1), Φρατζής 15 (1), Δαβάνης 6(1), Καφέζας 22(2), Σέρμπος Κοτσαδάμ.
ΕΝΩΣΗ ΙΛΙΟΥ (Πανούλιας): Τσουμπρής 19, Σπυρόπουλος 18(4), Πανμουτσόπουλος 4, Γκαβανόπουλος 5(1),Φουντάς 6(1), Μπέλας 2, Γεοκώστας 4.