Μπάσκετ

Γ ΕΘΝΙΚΗ ΜΠΑΣΚΕΤ:Νίκησαν στην πρεμιέρα Αίολος Αγυιάς ,Α.Σ.Σ.Αμαλιάδας

Δημοσιεύθηκε

στις

Με μεγάλους κερδισμένους τους Αίολο Αγυιάς και Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας ξεκίνησε ο Α΄ Όμιλος του Πρωταθλήματος της Γ΄ Εθνικής. Ο Αίολος Αγυιάς νίκησε στην Κυπαρισσία τον Δίωνα 57-75. Ο Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας πέρασε από την «Απόθήκη» κερδίζοντας τον Γλαύκο 71-76 με ανατροπή. Μεγάλη χαμένη ήταν η Παναχαϊκή που ηττήθηκε στην Αγυιά από την Καλαμάτα 57-74. Ο Ήφαιστος /Αχιλλέας ξεκίνησε με βαριά ήττα στην Ρόδο από τον Διαγόρα 711-44.

ΔΙΩΝ ΚΥΠΑΡΙΣΣΙΑΣ – ΑΙΟΛΟΣ ΑΓΥΙΑΣ 57-75
Πανάξιο διπλό για τον Αίολο Αγυιάς στην Κυπαρίσσια με 57-75. Η ομάδα του Ανδρέα Παπαδημητρίου μπήκε από νωρίς σε θέση οδηγού και πήρε πανάξια τη νίκη. Στο ημίχρονο είχαν προηγηθεί 26-38 και στο 30΄ 45-58 φθάνοντας στο τελικό 57-75.
Διαιτητές: Μπούκας-Δημουλάς Τα 10λεπτα: 12-18, 26-38, 45-58, 57-75

ΔΙΩΝ ΚΥΠΑΡΙΣΣΙΑΣ (Ρουστέμης): Κωνσταντινόπουλος 6, Γιαννόπουλος 10 (1), Α. Κλεφτάκης, Μπουσιούτας, Λαμπίρης, Καμαρινός 7 (1), Τζαγισβίλι 5, Καραγιαννίδης 14 (1), Μίχος 1, Γ. Κλεφτάκης, Γιαννόπουλος 2, Ευαγγελούσης 13.
ΑΙΟΛΟΣ ΑΓΥΑΣ (Παπαδημητρίου): Χατζόπουλος 1, Βουρνάς 5 (1), Βαλαής, Γιαννικόπουλος 1, Κωνσταντούλας 3 (1), Θανόπουλος 12 (2), Παπαβασιλόπουλος 14 (2), Μαναβόπουλος 21 (1), Κάλλης 6, Αγγελακόπουλος 10 (3), Θεοδωρόπουλος, Γοργότσης 2.
ΓΛΑΥΚΟΣ – Α.Σ.Σ.Α71-76
Μεγάλη νίκη στην σκληρή έδρα του Γλαύκου μετά από ένα εμψυχωμένο τελευταίο δεκάλεπτο πήρε η Αμαλιάδα στον Γλαύκο. Οι γηπεδούχοι είχαν προηγηθεί στο ημίχρονο 41-34. Με ένα επιμέρους 13-23 κάλυψαν την διαφορά και πέρασαν μπροστά από το 33΄ 54-57 ´ και μετά και δεν ξανά κοίταξαν πίσω.
Διαιτητές: Μακλογιάννης – Τσιμπούρης: Τα δεκάλεπτα 22-22, 41-36, 58-53, 71-76
ΓΛΑΥΚΟΣ : Διαμαντόπουλος 19 (1), Χουλιάρας 10, Σταθόπουλος 3, Ροκανάς, Σπύρου, Παρασκευόπουλος 3, Καραγγελής 4,Λαμπρόπουλος 13 (2), Παλλαδινός 13 (1), Σιδάς 6 (2).
ΑΜΑΛΙΑΔΑ: Συνετός 16 (2), Δασκαλόπουλος 2, Νοέας 17 (1), Μπεκρής 12 (2), Τζίμης 21(3)Μπουγάς, Πελίγκος 8 (1).

ΔΙΑΓΟΡΑΣ – ΗΦΑΙΣΤΟΣ /ΑΧΙΛΛΕΑΣ 71-44
Ως μη γενόμενο θα πρέπει να χαρακτηρισθεί το εναρκτήριο παιχνίδι του Ήφαιστου / Αχιλλέα στην Ρόδο με αντίπαλο τον Διαγόρα. Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με το ξεκίνημα 21-2 και 43-12 στο ημίχρονο. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν στο τέλος να κλείσουν την ψαλίδα.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 25-6, 43-12 (ημ.), 62-25, 71-44
Διαιτητές: Καψιώχας- Αδαμόπουλος
Γ.Σ. ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Καλαϊτζίδης): Καταβαίνης Κ., Κουρμαδιάς, Καράβας 5 (1), Μαρουλλάκης 7 (1), Χατζηδημητρίου 4, Καταβαίνης Χ. 9, Μητσού 12 (1), Δερμιτζάκης 13 (2), Κανύχης 4, Σκλήβας 15, Γιακάι, Καταβαινης Σ. 2.
ΗΦΑΙΣΤΟΣ/ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΑΙΓΙΟΥ (Γιούπης): Γιαννούτσος 4, Μανωλόπουλος, Βεργανελάκης 5, Κεφαλάς 8, Ιατρόπουλος, Χριστοδούλου 1, Τσογκίδης, Γκόβας 6, Καραγιάννης 1, Ντουλές 17(3), Τσεκλένης 2.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ – ΚΑΛΑΜΑΤΑ 57-74
Η Παναχαϊκή γνώρισε απρόσμενη την ήττα από την Καλαμάτα στην Αγυιά με 57-74. Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν και προηγήθηκαν στο 10λεπτο 11-25. Οι κοκκινόμαυροι κατάφεραν στο ημίχρονο να κλείσουν την ψαλίδα 35-42. Εφιαλτικό ήταν όμως και το τρίτο δεκάλεπτο μιας και οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 30΄ 42-59 και έφθασαν τελικά στην νίκη με 47-54.

Διαιτητές: Αποστολίδης – Ευφρασιμίδης. Τα 10λεπτα: 11-25, 35-42 (ημίχρ.), 42-59, 57-74.
Παναχαϊκή (Λιόνας): Μοσχοβάκης, Νικολάου, Κατοπώδης, Κούτρας, Λυμπερέας, Μπαρδάκας, Βανδώρος, Τριπολίδης, Εφεπουλός, Χάρης, Τσουλέας, Λυμπερέας, Γιοβάς.
Καλαμάτα: Μπούσι, Σαλάι, Περρωτής, Πεζός, Νάκης, Χατζηαγγέλου, Χρονόπουλος, Πολίτης, Πετρίδης, Παναγόπουλος, Φραγγέας, Μπάκας.