Πέμπτη 28 Μαρτίου 2024

Χωρίς κατηγορία

AΟΠ ΕΡΜΗΣ : Επιτυχίες στο Πανελλήνιο Τοξοβολίας Ανοιχτού χώρου Εφήβων – Νεανίδων

Εξαιρετικοί οι τοξότες του ΑΟ Πατρών Ερμής στο πανελλήνιο πρωτάθλημα ανοιχτού χώρου Εφήβων/ Νεανίδων που έγινε στο ΟΑΚΑ.
Οι αθλητές του Αθλητικού Ομίλου Πατρών Ερμής δίνουν το παρόν πάντα στις κορυφαίες διοργανώσεις με αξιοσημείωτες επιδόσεις. Αυτό το Σαββατοκύριακο 23/24 Οκτωβρίου έδειξαν ξανά την υψηλή τους κλάση. Στο σύνθετο τόξο εφήβων ο Στολάκης Άγγελος κατέκτησε για άλλη μια φορά την 2 θέση και το ασημένιο μετάλλιο στο βάθρο των Πρωταθλητών Ελλάδας. Στο Ολυμπιακό τόξο ο Πατρινός σύλλογος ΑΟΠ Ερμής εντυπωσίασε και τις δύο ημέρες των αγώνων. Το μικτό ομαδικό του Ερμή στον Ολυμπιακό Τόξο (60m)με τους Λυγιδάκη Νίκο και Στρεμμένου Έλενα κέρδισε στον ημιτελικό τον ομάδα της Κατερίνης και πέρασε στον μεγάλο τελικό με την έμπειρη ομάδα του ΑΟ Στόχου ( Αθήνα), φέρνοντας το ασημένιο μετάλλιο στην ομάδα και στην πόλη τους. Στην ατομική κατάταξη ο Λυγιδάκης τερμάτισε 7ος ενώ τις εντυπώσεις έκλεψε η μολις13 ετών Στρεμμένου Έλενα που πέρασε με ευκολία στους ημιτελικούς . Εκεί αντιμετώπισε την 17χρονη Χαλκιοπούλου Σοφία , με την Στρεμμένου να παίρνει την νίκη και την πρόκριση στον μεγάλο τελικό με ένα καθηλωτικό shoot off( ξαφνικός θάνατος με ένα βέλος) . Ο μεγάλος τελικός κόντρα στην Πρωταθλήτρια Ελλάδας και μέλος της Εθνικής Ομάδας την 18χρονη Νάνου Λήδα ,εξελίχθηκε σε ντέρμπι και η πατρινή αθλήτρια έχασε με μια μικρή διαφορά. Επιστρέφει με την δεύτερη θέση και το ασημένιο μετάλλιο από το Πρωτάθλημα Ελλάδας 2021, σε μια από τις πιο απαιτητικές κατηγορίες της τοξοβολίας. ” Η Έλενα έπαιξε με τόσο θάρρος , συγκέντρωση και ψυχραιμία απέναντι στις δυνατές και έμπειρες αντιπάλους της, που την βοήθησαν να ξεπεράσει την απειρία των Μεγάλων Τελικών και κάποια λάθη της τεχνικής της. Συνεχίζουμε την επίμονη δουλειά για μεγαλύτερες διακρίσεις τόσο από την Έλενα όσο και από τα υπόλοιπα ταλαντούχα παιδιά του ΑΟΠ Ερμή. ” Δήλωσε ο προπονητής τους Μάνθος Στρεμμένος.α