Παρασκευή 19 Απριλίου 2024

Το “αφεντικό” στην Αγυιά η Παναχαϊκή

Η Παναχαϊκή πήρε εύκολα την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα και χρειάστηκε μόλις ένα ημίχρονο καθώς επικράτησε με σκορ 3-1 του ΠΑΟ Βάρδας για την 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Οι κοκκινόμαυροι από τα πρώτα κιόλας λεπτά της αναμέτρησης έδειξαν ποιος είναι το “αφεντικό” ανοίγοντας το σκορ αρχικά στο 3′ της συνάντησης με τον Καρακλάιτς (1-0). Δύο λεπτά αργότερα ο Μπουρλάκης με δυνατό σουτ “έγραψε” το 2-0 ενώ στο 25′ και πάλι ο Καρακλάιτς έκανε το 3-0.

Στην επανάληψη η Παναχαϊκή θα μπορούσε να είχε πετύχει ένα ακόμα γκολ με την καλύτερη στιγμή της να καταγράφεται στο 76΄όταν ο Στεργίδης έκανε τη σ6έντρα με τον Λούσκο να “κερδίζει” στον αέρα τον αμυντικό του ΠΑΟ Βάρδας και να στέλνει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Στην επαναφορά ο Κόκας με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα άουτ. Οι Ηλείοι κατάφεραν να μειώσουν σε 3-1 στο 89′ με προσωπική ενέργεια του Λαθύρη  όπου και ήταν το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Ζ. Κάλαϊτζιτς): ΑΘανασόπουλος, Μπελεζάκης, Σελινιωτάκης, Σπίλτος, Τεγούσης (62΄ Κωνσταντακόπουλος), Λιποράτσε, Μπουρλάκης (62΄ Στεργίδης), Χαντί (71΄Γούλας), Καρακλάγιτς (71΄Λούσκος), Κυβελίδης (77΄Καστής), Κόκας.

ΠΑΟ ΒΑΡΔΑΣ (Χ. Παρασκευόπουλος): Τσεκούρας, Νικολακόπουλος, Βασιλόπουλος, Σακελλαρόπουλος, Παπασπηλιόπουλος, Λιόσης, Λαθύρη, Φερεκίδης (72΄ Θωμάς), Πυρρής (69΄ Πλαστουργός Δ, Β), Πλαστουργός Δ. Χ. (61΄Τσιρίκος), Μπίσα (61΄Θεοδωρόπουλος).

Τα υπόλοιπα αποτελέσματα

Παναγρινιακός – Εθνικός Σκουλικάδου 1-0 (16′ Μήλιος)
Αίας Γαστούνης – Διαγόρας Βραχνεΐκων 2-0 (36′ Φονσέκα, 59′ Σταθάτος)
Τηλυκράτης – Ναυπακτιακός Αστέρας 1-1 (56′ Σιμόνι / 8′ Μαχαίρας πεν)
Παναιγιάλειος – Αχέρων Καναλακίου 1-1 (61′ Βλαχόπολος / 53′ Κωσταμένας)
ΑΟ Διαβολιτσίου – Αμβρακικός Λουτρού 6-1 (6′-50′ Ηλιόπουλος, 48′ Στραβάκος, 66′ , 85′ Πιτσιλής, 89′ Βλάχος/ 9′ Σπανός)
Παναχαϊκή – ΠΑΟ Βάρδας 3-0 (3′-25′ Καρακλάιτς, 5′ Μπουρλάκης)
Ρεπό: Αναγέννηση Άρτας