Παρασκευή 20 Μαΐου 2022
Connect with us

Ερασιτεχνικό

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ- ΕΠΣ ΑΧΑΪΑΣ: Ο Χρονάς στο μεγάλο ντέρμπι

Δημοσιεύθηκε

στις

Ο Νίκος Χρονάς ορίστηκε από την αρμόδια επιτροπή της ΕΠΣ Αχαΐας να διευθύνει το μεγάλο παιχνίδι της 12ης αγωνιστικής ανάμεσα στο Πάτραι και τον Αρη Πατρών.

Στα Βραχνέϊκα θα βρεθεί ο Βαγγέλης Σαφαρίκας που θα σφυρίξει την αναμέτρηση της Δόξας Παραλίας με το Λιμνοχώρι ενώ στο γήπεδο του Αχιλλέα ο Δημήτρης Ρουμπάνης θα διευθύνει το γειτονικό ντέρμπι ανάμεσα στον Αετό Πατρών και τον Δαβουρλή.

Αναλυτικά το πρόγραμμα με τους διαιτητές έχει ως εξής:

 

ΣΑΒΒΑΤΟ 11/12

Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Α’ ΟΜΙΛΟΣ (3μ.μ.)

Γήπ. Βραχνεΐκων: Δόξα Παραλίας-Λιμνοχώρι, Βαγγέλης Σαφαρίκας

Γήπ. Ριόλου: Πανμοβριακός Ριόλου-Ικαρος Πετρωτού, Στέφανος Μαχαίρας

Γήπ. ΕΠΣΑ Α. Κάνιστρας: Αχαιός Σαραβαλίου-Δίας Σαραβαλίου, Γιώργος Παπαδόπουλος

Β’ ΟΜΙΛΟΣ

Γήπ. Ζαρουχλεΐκων, 3μ.μ.: Αναγέννηση Πατρών-Ατρόμητος Πατρών, Γιώργος Μπακόπουλος

Γήπ. ΕΠΣΑ Α. Κάνιστρας, 6μ.μ.: Πάτραι Α.Π.Σ.-Άρης Πατρών, Νίκος Χρονάς

Γ’ ΟΜΙΛΟΣ

Γήπ. Προαστίου, 3μ.μ.: Νίκη Προαστίου-Αιγείρα/Ακράτα, Χαράλαμπος Πετρόπουλος

Γήπ. Αχιλλέα, 3μ.μ.: Αετός Πατρών-Δαβουρλής K. 92, Δημήτρης Ρουμπάνης

Γήπ. Καλαβρύτων, 5μ.μ.: Καλάβρυτα-Αετός Ρίου, Γιώργος Αθανασόπουλος

Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ (3μ.μ.)

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

Γήπ. Μιντιλογλίου: Αστέρας Μιντιλογλίου-Αχαϊκός, Κώστας Βαβαρούτας

Β’ ΟΜΙΛΟΣ

Γήπ. Πλαστήρα: Αιγίου ΑΕ-Απόλλων Εγλυκάδος, Κώστας Τηλιγάδας

Γ’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Α’ ΟΜΙΛΟΣ (3μ.μ.)

Γήπ. Χαλανδρίτσας: Βασιλικό-Ωλενιακός, Γιώργος Ασπρουλόπουλος

Γήπ. Νιφορεΐκων, 3μ.μ.: Μετόχι-Κρίνος, Νίκος Μιχαλόπουλος

Β’ ΟΜΙΛΟΣ

Γήπ. Αχιλλέα, 6μ.μ.: Σπάρτακος-Α.Ε.Κ. Πατρών, Πέτρος Γεντεκάκης

 

ΚΥΡΙΑΚΗ 13/12

Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Α’ ΟΜΙΛΟΣ (3μ.μ.)

Γήπ. Δημοτικό Κ. Αχαΐας: Αχαϊκή-Δόξα Νιφορεΐκων, Χαράλαμπος Πετρόπουλος

Β’ ΟΜΙΛΟΣ

Γήπ. ΕΠΣΑ Α. Κάνιστρας, 3μ.μ.: Εθνικός /Πολύτεκνος-Πήγασος Μπεγουλακίου, Νίκος Μέρμηγκας

Γήπ. ΕΠΣΑ Α. Κάνιστρας, 5:30μ.μ.: Πάτρα 2005 -Θύελλα Πατρών, Κώστας Βαβαρούτας

Γ’ ΟΜΙΛΟΣ (3μ.μ.)

Γήπ. Ρίου: Αναγέννηση Ψαθόπυργου-Κεραυνός Αγίου Βασιλείου, Κώστας Τηλιγάδας

Γήπ. Δημοτικό Στ. Αιγίου: Θύελλα Αιγίου-Άνω Καστρίτσι, Νίκος Χρονάς

Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

Γήπ. ΕΠΣΑ Α. Κάνιστρας, 10π.μ.: Άτλας Α.Σ.-Περιβόλα, Στέφανος Μαχαίρας

Γήπ. Ζαρουχλεΐκων, 11:30π.μ.: Πυρσός Πατρών-Ικαρος Λακκόπετρας, Δημήτρης Σπυρόπουλος

Γήπ. Βραχνεΐκων, 3μ.μ.: Καμίνια-Ολυμπιακός Πατρών, Χρήστος Αργυρόπουλος

Γήπ. Χαλανδρίτσας, 3μ.μ.: Σταροχώρι-Δάφνη Πατρών, Ανδρέας Καραβασίλης

Γήπ. Λάππα, 3μ.μ.: Ατρόμητος Λάππα 2015-Πείρος Ισώματος, Αλέξης Καμζόλας

Β’ ΟΜΙΛΟΣ

Γήπ. ΕΠΣΑ Α. Κάνιστρας, 12:30μ.μ.: Π.Α.Ο.Κ. Πάτρας-Απόλλων Συνοικισμού, Νίκος Μιχαλόπουλος

Γήπ. Αχιλλέα, 3μ.μ.: Πανιώνιος/Αχιλλέας-Άβυθος Αιγιάλειας, Γιώργος Ασπρουλόπουλος

Γήπ. Τέμενης, 3μ.μ.: Αστέρας Τέμενης-Αυτόνομη, Νίκος Δανιήλ

Γήπ. Ροδιάς, 3μ.μ.: Φλόγα Ρόδιας-Ζαβλάνι/Αίας, Κώστας Ταξιάρχης

Γήπ. Προαστίου, 3μ.μ.: Αργυρά Πατρών-A.E. Δρέπανου, Γιώργος Παπαδόπουλος

Γ’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

Γήπ. Χαλανδρίτσας, 12μ.: ΑΟ Τριταίας -Δόξα Πατρών, Παναγιώτης Γκαβός

Β’ ΟΜΙΛΟΣ

Γήπ. Πετρωτού, 12μ.: Αστέρας Λεοντίου-Αίας Πατρών, Αλέξανδρος Γιαννόπουλος

Γήπ. Ντα Λουζ, 3μ.μ.: Ολυμπιακός Καμαρών-Α.Ε. Αρόης, Πέτρος Γεντεκάκης

Γήπ. Πετρωτού, 3μ.μ.: Παναχαϊκός-Ρωμανός, Γιώργος Αγγελόπουλος

Ερασιτεχνικό

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ- ΕΠΣ ΑΧΑΪΑΣ: Ο Πετρόπουλος στο Δίας-Δαβουρλής, ο Καδδάς στο Ικαρος – Αετός Ρίου

Δημοσιεύθηκε

στις

Κρίσιμη είναι η προτελευταία αγωνιστικά στα μπαράζ παραμονής της Α’ Κατηγορίας. Δυστυχώς οι αναμετρήσεις αντί να διεξαχθούν όλες μαζί όπως είθισται σε τέτοιες διαδικασίες, λάθη από την αρχή της Ενωσης αυτό δεν μπορεί να γίνει εφικτό.

Αναλυτικά τα πρόγραμματα με τους διαιτητές έχει ως εξής:

ΣΑΒΒΑΤΟ 21/5 

Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ-PLAYOUT

Γήπ. Καλαβρύτων, 5μ.μ.: Καλάβρυτα-Εθνικός/ Πολύτεκνος, Αλέξανδρος Φωκάς

Γήπ. ΕΠΣΑ Α. Κάνιστρας, 5μ.μ.: Ικαρος Πετρωτού-Αετός Ρίου, Παναγιώτης Καδδάς

Γήπ. Ζαρουχλεΐκων, 5μ.μ.: Αναγέννηση Πατρών-Δόξα Νιφορεΐκων, Κώστας Βαβαρούτας

Γήπ. ΕΠΣΑ Α. Κάνιστρας, 7:30μ.μ.: Δίας Σαραβαλίου-Δαβουρλής K. 92, Χαράλαμπος Πετρόπουλος.

 

Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Β’ ΟΜΙΛΟΣ

Γήπ. Πλαστήρα, 5μ.μ.: ΑΕ Αιγίου-Πετεινοί, Νίκος Δανιήλ

 

ΚΥΡΙΑΚΗ 22/5

Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ-PLAYOUT

Γήπ. ΕΠΣΑ Α. Κάνιστρας, 5μ.μ.: Πήγασος Μπεγουλακίου-Λιμνοχώρι, Γιώργος Παπαδόπουλος

Γήπ. Προσφυγικών, 5μ.μ.: Α.Π.Ο. Αρόη-Άνω Καστρίτσι, Γιάννης Πράνταλος

Γήπ. ΕΠΣΑ Α. Κάνιστρας, 7:30μ.μ.: Πάτρα 2005 -Αχαιός Σαραβαλίου, Νίκος Χρονάς.

 

Β΄ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

Γήπ. Αχιλλέα, 1:30μ.μ.: Γαλήνη-Πείρος Ισώματος, Νίκος Δανιήλ

Γήπ. ΕΠΣΑ Α. Κάνιστρας, 2μ.μ.: Αχαϊκός-Ολυμπιακός Πατρών, Ανδρέας Μπαρλής

Γήπ. Ντα Λουζ, 5μ.μ.: Φαραικός-Ατρόμητος Λάππα, Νίκος Μέρμηγκας

Γήπ. Μιντιλογλίου, 5μ.μ.: Αστέρας Μιντιλογλίου-Πυρσός Πατρών, Γιώργος Ασπρουλόπουλος

Γήπ. Χαλανδρίτσας, 5μ.μ.: Σταροχώρι-Ικαρος Λακκόπετρας, Αλέξανδρος Γιαννόπουλος

Γήπ. Ζαρουχλεΐκων, 5μ.μ.: Δάφνη Πατρών-Περιβόλα, Αλέξης Καμζόλας

Β’ ΟΜΙΛΟΣ

Γήπ. ΕΠΣΑ Α. Κάνιστρας, 11:30π.μ.: Π.Α.Ο.Κ. Πάτρας -Φλόγα Ρόδιας, Κώστας Τηλιγάδας

Γήπ. Ροδιάς, 5μ.μ.: Απόλλων Συνοικισμού Αιγίου-Αυτόνομη, Σταύρος Παπιγκιώτης

Γήπ. Ρίου, 5μ.μ.; A.E. Δρέπανου-Απόλλων Εγλυκάδος, Βαγγέλης Σαφαρίκας

Γήπ. Ζήριας, 5μ.μ.: Φοίνικας/Ζήριας-Αστέρας Τέμενης, Σπύρος Παλαιολόγος

Γήπ. Αχιλλέα, 5μ.μ.: Πανιώνιος/Αχιλλέας -Αργυρά Πατρών, Νίκος Μιχαλόπουλος

Γήπ. Πλαστήρα, 5μ.μ.: Άβυθος Αιγιάλειας-Ζαβλάνι/Αίας, Αριστόβουλος Σπηλιόπουλος

 

Γ’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ-PLAYOFF

Α ΟΜΙΛΟΣ

Γήπ. Μετοχίου, 5μ.μ.: Μετόχι-ΑΟ Τριταίας, Χαράλαμπος Πετρόπουλος

Γήπ. Νιφορεΐκων, 5μ.μ.: Κρίνος-ΑΕ Ροϊτίκων, Γιάννης Κονιδάρης

Β’ ΟΜΙΛΟΣ

Γήπ. Προσφυγικών, 1:30μ.μ.: Α.Ε. Αρόης-Ολυμπιακός Καμαρών, Κώστας Ταξιάρχης

Περισσότερα

Ερασιτεχνικό

Ξεσπά η Δόξα Νιφορεϊκων κατά τους ορισμού της ΕΠΣ Αχαΐας

Δημοσιεύθηκε

στις

 

Το gnomip.gr το πρωί της Πέμπτης ανέφερε τις έντονες αντιδράσεις που είχαν αρκετές ομάδες λόγω του ότι την προτελευταία αγωνιστική όπου παίζονται αρκετά παιχνίδια κρίσιμα για την παραμονή η ΕΠΣ Αχαΐας είχε ορίσει διαφορετικές ημέρες και ώρες με αποτέλεσμα οι ενδιαφερόμενοι στο τέλος να γνώριζαν το αποτέλεσμα.

Μια από αυτές που φώναξε… ήταν και η Δόξα Νιφορεϊκων και μετά τις δύο μόλις αλλαγές που έκανε ξεσπά με ανακοίνωση η οποία αναφέρει αναλυτικά:

«Δύο αγωνιστικές πριν το τέλος των play out για την Α κατηγορία, με καμία ομάδα να μην έχει εξασφαλίσει την παραμονή της και οι περισσότερες να έχουν ακόμα μαθηματικές ελπίδες , η ΕΠΣΑ έπρεπε να σταθεί στο ύψος των περιστάσεων και όλα τα παιχνίδια των δύο τελευταίων αγωνιστικών να οριστούν ίδια μέρα και ίδια ώρα.

Με αυτόν τον τρόπο θα εξασφαλισθεί η αξιοπιστία του πρωταθλήματος χωρίς καμία ομάδα να έχει προβάδισμα εκ των προτέρων γνωρίζοντας τα αποτελέσματα από τα παιχνίδια του Σαββάτου. Την απάντηση από πλευράς ΕΠΣΑ ότι δεν υπάρχουν γήπεδα για να διεξαχθούν οι αγώνες , δεν μπορεί να την δεχθεί κανείς, με πιο κοντινό παράδειγμα την διεξαγωγή της  προηγούμενης αγωνιστικής την Τετάρτη 18/5 ίδια μέρα, ίδια ώρα .

ΥΓ 1. Ακόμα και οι αγώνες που έχουν οριστεί για το Σάββατο 21/5, δεν διεξάγονται την ίδια ώρα, κάτι που θα συμβεί και στους αγώνες της Κυριακής 22/5 .

ΥΓ 2. Αναμένουμε από την ΕΠΣΑ έστω και τελευταία στιγμή να πράξει τα δέοντα.

ΥΓ 3. Σύμφωνα με την ΕΠΣΑ, μετά τις αλλαγές που έκανε από το αρχικό πρόγραμμα, το μοναδικό πρόβλημα που αναγνώρισε στην διεξαγωγή της αγωνιστικής ήταν το γεγονός πως είχε ορίσει το Δίας – Δαβουρλής στις 14:00 την Κυριακή και το άλλαξε για Σάββατο στις 19:30. Στους υπόλοιπους έξι αγώνες λογικά δεν θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα κατά τη γνώμη τους. ΔΣ  Δόξα Νιφορεΐκων».

Περισσότερα

Αθλητισμός

 Αντιδράσεις για το πρόγραμμα της προτελευταίας στροφής- Ανφέρ απο τη Ένωση

Δημοσιεύθηκε

στις

Αρκετές είναι οι ομάδες που έχουν αντιδράσει για το πρόγραμμα με τις ώρες διεξαγωγής της προτελευταίας αγωνιστικής των μπαράζ παραμονής της Α’ Κατηγορίας.

Κάποιες μάλιστα έχουν ήδη επικοινωνήσει με την ΕΠΣ Αχαΐας αναφέροντας τους τις ενστάσεις τους.

Δυστυχώς όμως το πρόβλημα έχει να κάνει με την αρχή της διαδικασίας και τώρα πλέον είναι αργά.

Κανονικά η τρεις τελευταίες αγωνιστικές των μπαράζ ανόδου θα έπρεπε να διεξάγονται όλες μαζί και πόσο μάλλον αυτή την χρονική στιγμή όταν ο όγκος των σωματείων που υποβιβάζονται είναι μεγάλος.

Η διαδικασία των μπαράζ αποδείχθηκε ότι ήταν τραγική κάτι που αναφέρουν αρκετοί ποδοσφαιριστές, προπονητές αλλά και παράγοντες των ομάδων.

Το απίστευτο είναι ότι την προτελευταία αγωνιστική στο Ενωσιακό γήπεδο «Α. Κάνιστρας» διεξάγονται τέσσερις αναμετρήσεις στις οποίες οι ομάδες καίγονται για την παραμονή τους. Το ακόμα πιο τραγελαφικό είναι ότι ο Δίας με τον Δαβουρλή παίζουν δύο το μεσημέρι όταν οι θερμοκρασίες αυτό τον καιρό είναι αρκετά υψηλές και απαγορευτικές για ποδόσφαιρο.

Ποιος νοιάζεται όμως; Το πρόγραμμα να βγει να τελειώνουμε… και το ιδρώτα των ομάδων και των ποδοσφαιριστών δεν τον υπολογίζει κανείς…

Περισσότερα
Advertisement

Ροή ειδήσεων

Advertisement

Αυτή την εβδομάδα