Δευτέρα 23 Μαΐου 2022
Connect with us

Ερασιτεχνικό

ΕΠΣΑ:Επανεκκίνηση με πλούσια δράση (Oλα τα σημερινά παιχνίδια των πρωταθλημάτων)

Δημοσιεύθηκε

στις

Τα βλέμματα στραμμένα στο Αστέρας-Δόξα Παρ. και Κεραυνός-Αετός Πατρ.

 Επαναρχίζει σήμερα το πρωτάθλημα της Α’ Κατηγορίας με την 13η αγωνιστική και στους τρεις ομίλους.

Μετά τη διακοπή των εορτών των Χριστουγέννων και αυτή της μιας εβδομάδας, αναγκαστικής λόγω της Covid-19, σήμερα θα έχουμε δράση στο πρωτάθλημα της Α’ Κατηγορίας.

Οι αναμετρήσεις άκρως ενδιαφέρουσες ωστόσο δύο είναι τα μεγάλα παιχνίδια που θα κλέψουν την παράσταση.

Το ένα είναι του Α’ ομίλου όπου ο 4ος στον βαθμολογικό πίνακα Αστέρας Τσουκαλεΐκων υποδέχεται την 3η Δόξα Παραλίας. Το δεύτερο είναι στον Γ’ όμιλο με τον πρωτοπόρο Κεραυνό Αγίου Βασιλείου να υποδέχεται τον 3ο Αετό Πατρών. Δύο παιχνίδια πολύ σημαντικά και για τις τέσσερις ομάδες που θέλουν τη νίκη και τους βαθμούς που θα τους κρατήσουν σε τροχιά ανόδου.

Στο παιχνίδι του Αστέρα με τη Δόξα διαιτητής θα είναι ο έμπειρος Νίκος Χρονάς ενώ στο Κεραυνός-Αετός ρέφερι ορίστηκε ο Βαγγέλης Σαφαρίκας.

Από κει και πέρα και οι υπόλοιπες αναμετρήσεις έχουν το δικό τους ξεχωριστό ενδιαφέρον.

Στον Α’ όμιλο ο Ίκαρος Πετρωτού που βρίσκεται στην προτελευταία θέση υποδέχεται το δεύτερο Λιμνοχώρι με τους «πράσινους» να ζητούν τη νίκη.

Στον Β’ όμιλο ο 4ος Ατρόμητος φιλοξενεί την Αρόη σε ένα παιχνίδι που θέλουν να κερδίσουν πάση θυσία οι «πορτοκαλί», έτσι ώστε να έχουν τη διαφορά ασφαλείας από τον 5ο Εθνικό/Πολύτεκνο και να παραμείνουν στην πρώτη τετράδα που οδηγεί σε μπαράζ ανόδου.

Η Θύελλα που βρίσκεται στην 2η θέση αναζητά το «τρίποντο» στην έδρα της κόντρα στην Αναγέννηση Πατρών για να κυνηγήσει μέχρι το τέλος την πρώτη θέση που αυτή την στιγμή κατέχει το Πάτραι με μια διαφορά ασφαλείας 6 βαθμών.

Στον Γ’ όμιλο στον οποίο θα έχουμε τις περισσότερες αναμετρήσεις σημαντικό παιχνίδι θα διεξαχθεί στο γήπεδο του Αχιλλέα με τον Δαβουρλή να υποδέχεται την Θύελλα Αιγίου. Οι «κόκκινοι διάβολοι» που έχουν 14 βαθμούς θέλουν να μπουν με το δεξί τη νέα χρονιά ενώ οι Θυελλιώτες που έχουν 16 επίσης αναζητούν το τρίποντο έτσι ώστε να διεκδικήσουν μια θέση στα μπαράζ ανόδου.

Στο γήπεδο του Ρίου το Άνω Καστρίτσι υποδέχεται στο ντέρμπι ουραγών τον Αετό Ρίου ενώ η πρωτοπόρος Αιγείρα/Ακράτα υποδέχεται στο γειτονικό ντέρμπι τα Καλάβρυτα.

Αναλυτικά το πρόγραμμα με τους διαιτητές έχει ως εξής:

Α΄ ΟΜΙΛΟΣ

Γήπ. Πετρωτού: Ίκαρος Πετρωτού-Λιμνοχώρι, Κώστας Τηλιγάδας

Γήπ. Βραχνεΐκων: Αστέρας Τσουκαλεΐκων-Δόξα Παραλίας, Νίκος Χρονάς

 

Β΄ ΟΜΙΛΟΣ

Γήπ. Ζαρουχλεΐκων: Ατρόμητος Πατρών-Α.Π.Ο. Αρόη, Κώστας Ταξιάρχης

Γήπ. Θύελλας: Θύελλα Πατρών-Αναγέννηση Πατρών, Κώστας Βαβαρούτας

 

Γ΄ ΟΜΙΛΟΣ

Γήπ. Ρίου: Άνω Καστρίτσι-Αετός Ρίου, Χαράλαμπος Πετρόπουλος

Γήπ. Αχιλλέα: Δαβουρλής K. ’92-Θύελλα Αιγίου, Αλέξης Καμζόλας

Γήπ. Ακράτας: Αιγείρα/Ακράτα-Καλάβρυτα, Γιάννης Πράνταλος

Γήπ. «Θ. Χρυσανθόπουλος»: Κεραυνός Αγίου Βασιλείου-Αετός Πατρών, Βαγγέλης Σαφαρίκας

 

Β΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Η Εγλυκάδα υποδέχεται τον Αστέρα

Συνέχεια θα έχουμε και στο πρωτάθλημα της Β’ Κατηγορίας με δύο αναμετρήσεις.

Στον πρώτο όμιλο η Αστραπή υποδέχεται το Σταροχώρι ενώ στον Β’ όμιλο ο Απόλλων Εγλυκάδος φιλοξενεί τον Αστέρα Τέμενης.

Αναλυτικά το πρόγραμμα με τους διαιτητές:

Α΄ ΟΜΙΛΟΣ

Γήπ. ΕΠΣΑ Α. Κάνιστρας, 3μ.μ.: Αστραπή Ψαροφαΐου-Σταροχώρι, Αλέξανδρος Φωκάς

 

Β΄ ΟΜΙΛΟΣ

Γήπ. ΕΠΣΑ Α. Κάνιστρας, 6μ.μ.: Απόλλων Εγλυκάδος-Αστέρας Τέμενης, Γιώργος Ασπρουλόπουλος

 

Γ΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Η Νεάπολη κοντράρεται με το Μετόχι

Δύο μόλις παιχνίδια έχουν οριστεί σήμερα για τον Α’ όμιλο της Γ’ Κατηγορίας. Αυτό που κλέβει… την παράσταση είναι το Νεάπολη- Μετόχι με τις δύο ομάδες να διεκδικούν μια θέση στην τετράδα.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου ο Κρίνος υποδέχεται το Βασιλικό. Αναλυτικά οι αναμετρήσεις με τους ρέφερι έχουν ως εξής:

Α΄ ΟΜΙΛΟΣ

Γήπ. Νιφορεΐκων, 3μ.μ.: Κρίνος-Βασιλικό, Γιώργος Μπακόπουλος

Γήπ. Αχιλλέα, 6μ.μ.: Νεάπολη ΑΕ-Μετόχι, Βασίλης Μαρδάς

 

Ερασιτεχνικό

A’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ- PLAY OUT: Εννιά ομάδες στην «πρίζα»

Δημοσιεύθηκε

στις

 

Μόνο ο Εθνικός/Πολύτεκνος ανανέωσε την παρουσία του στην Α’ κατηγορία, πιο κοντά στην παραμονή ο Πήγασος

Χαμός γίνεται στα μπαράζ παραμονής της Α’ Κατηγορίας και δεν είναι απίθανο να παίζουμε μπάλα ακόμα και τον Ιούνιο με μια σειρά νέων μπαράζ.

Εννιά ομάδες παρακαλώ βρίσκονται στην «πρίζα» μόλις μια αγωνιστική πριν ολοκληρωθεί η διαδικασία.

Η μοναδική ομάδα που μια στροφή πριν από το φινάλε κατάφερε να ανανεώσει και μαθηματικά την παρουσία της στα σαλόνια… του τοπικού πρωταθλήματος είναι ο Εθνικός/Πολύτεκνος, ο οποίος επικράτησε εκτός έδρας και με ανατροπή επί των Καλαβρύτων με 2-1 πηγαίνοντας στους 27 βαθμούς.

Πιο κοντά στην παραμονή βρίσκεται ο Πήγασος που νίκησε εντός έδρας του Λιμνοχωρίου με καθαρό σκορ 2-0, πηγαίνοντας στους 24 βαθμούς ωστόσο στην αυλαία υποδέχεται τον ήδη υποβιβασμένο Δαβουρλή.

Η Αρόη νίκησε με 3-0 το Άνω Καστρίτσι και στην αυλαία κοντράρεται με την Αναγέννηση Ψαθοπύργου που έχει 24 βαθμούς.

Με 22 βαθμούς βρίσκονται 6 ομάδες και αυτές είναι η Δόξα Νιφορεΐκων, ο Δίας, ο Αετός Ρίου, το Λιμνοχώρι, ο Αχαιός και η Πάτρα.

Η ομάδα της Δόξας επικράτησε με 2-0 της Αναγέννησης Πατρών ενώ ο Δίας πήρε σημαντικό «τρίποντο» με 3-1 επί του Δαβουρλή. Αχαιός και Πάτρα στο ντέρμπι της Κυριακής αναδείχθηκαν ισόπαλοι (0-0) με mvp τον Κώστα Μπάκαλο ο οποίος απέκρουσε δύο πέναλτι κρατώντας την ομάδα του «ζωντανή».

Ο Αετός Ρίου απέσπασε σπουδαίο «διπλό» με 2-1 επί του Ίκαρου και στην αυλαία υποδέχεται σε ένα ματς-τελικό την Πάτρα 2005.

Από κει και πέρα στη Β’ Κατηγορία επιστρέφουν και μαθηματικά ο Δαβουρλής, η Θύελλα Αιγίου, τα Καλάβρυτα, η Αναγέννηση Πατρών, ο Ίκαρος Πετρωτού, το Άνω Καστρίτσι και φυσικά η Δόξα Χαλανδρίτσας και ο Ηρακλής Πατρών που έχουν αποσυρθεί από το πρωτάθλημα.

 

ΠΑΤΡΑ 2005-ΑΧΑΙΟΣ ΣΑΡ. 0-0

ΓΚΟΛ:-

ΧΑΜΕΝΑ ΠΕΝΑΛΤΙ: 36′ Σωτηρόπουλος, 42′ Μικελάτος (απέκρουσε και τα δύο ο Πάγκαλος).

ΔΟΚΑΡΙ: 85’ Σταματέλος.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Νίκος Χρονάς.

ΠΑΤΡΑ 2005 (Γ. Αλεξανδρόπουλος): Πάγκαλος, Σοφιανός, Ψαθογιαννάκης, Νάσης, Θωμάς, Δημητρόπουλος, Σταματέλος, Βουρλούμης, Σουγλέρης (93’ Προσκεφαλάς), Βιλανάκης, Παναγόπουλος.

ΑΧΑΙΟΣ ΣΑΡ. (Π. Χρηστίδης): Βεντουρής, Μικελάτος, Κυριακόπουλος, Παπαστεργίου, Σωτηρόπουλος, Καλύβας (84’ Κλουκινιώτης), Κυριαζόπουλος, Σουβαλιώτης, Ανδριέλλος (71’ Καντάς), Γκέβορυ, Μούτσα.

 

 

ΙΚΑΡΟΣ ΠΕΤΡΩΤΟΥ-ΑΕΤΟΣ ΡΙΟΥ 1-2

ΓΚΟΛ: 74′ Κόλλιας- 13′ Παπαχριστόπουλος, 19′ Στάμος.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Παναγιώτης Καδδάς.

ΙΚΑΡΟΣ Π. (Α. Σταθόπουλος): Κατσαΐτης, Καγιάφας (83’ Οικονόμου), Μακρόπουλος (67’ Πετράτος), Καλομοίρης, Δημόπουλος, Τσουραμάνης (83’ Ρόδης), Φλώρος (67’ Κόλλιας), Τσάμης, Κοντογεωργόπουλος, Κλίτσας, Γαβριήλ.

ΑΕΤΟΣ ΡΙΟΥ (Ν. Αθανασακόπουλος-Θ. Κατσαντούλας): Κωστόπουλος, Αποστολόπουλος, Μαρουντάς, Ιντζές, Παπαχριστόπουλος (64’ Σούλι), Ζακυνθινός (67’ Λούσκος), Σάχι, Μητρόπουλος (80’ Βάρδας), Μπουρίκας (80’ Βενιζέλος), Στάμος, Κατσιούρας.

 

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΠΑΤΡΩΝ-ΔΟΞΑ ΝΙΦΟΡΕΪΚΩΝ 0-2

ΓΚΟΛ: 7’ Μαγκαφάς, 37′ Κοσιώνης.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Κωνσταντίνος Βαβαρούτας.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ Π. (Σ. Παναγόπουλος): Αγοράκης, Ρόδης, Μασούρας, Πέτρου, Ξυπολιάς, Ρόντος, Παντιώρας, Νικολόπουλος (65’ Τσίμπιτσης), Φραντζής (46’ Ζαχαρόπουλος), Τζελέπης, Γκοτσόπουλος.

ΔΟΞΑ ΝΙΦ. (Α. Κίκινας): Πετρόπουλος, Β. Γεωργίου (88’ Π. Νικολόπουλος), Δ. Ανδρικόπουλος (60’ Ν. Νικολόπουλος), Νταλάπας, Β. Αγγελόπουλος, Ραυτακόπουλος (78’ Καραμαλίκης), Βρύνιας, Ταπεινός, Κοσιώνης (60’ Π. Ανδρικόπουλος), Χρυσανθόπουλος (78’ Π. Γεωργίου), Μαγκαφάς.

 

ΔΙΑΣ ΣΑΡΑΒΑΛΙΟΥ-ΔΑΒΟΥΡΛΗΣ K. ’92 3-1

ΓΚΟΛ: 26′ Δ. Παναγιωτόπουλος, 32′ Β. Παναγιωτόπουλος, 78′ Ζησιμόπουλος- 29′ Κουλούρης.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Χαράλαμπος Πετρόπουλος.

ΔΙΑΣ (Α. Ανδρούτσος): Διαμαντόπουλος, Νικολάου (81’ Κουραχάνης), Μαρκεζίνης, Παπανικολάου, Σπαθάρας, Ζησιμόπουλος, Καπερώνης (88’ Μαντάς), Στρέκλας (88’ Τασσόπουλος), Δ. Παναγιωτόπουλος (88’ Φραντζέσκος), Μαλτέζος (81’ Σταθόπουλος), Β. Παναγιωτόπουλος.

ΔΑΒΟΥΡΛΗΣ Κ. ’92 (Ε. Μαράτος): Φατούρος (75’ Παπανικολάου), Βερβίτας, Τόγιας, Κλαφουντζής, Σ. Πρέμτος, Κατσαΐτης (64’ Γερόπουλος), Μπάνη, Γεράνιος, Γαλαριώτης (68’ Μπιρλής), Κουλούρης (77’ Βελίγκος), Ανδρεοσόπουλος.

 

ΚΑΛΑΒΡΥΤΑ-ΕΘΝΙΚΟΣ/ΠΟΛΥΤΕΚΝΟΣ 1-2

ΓΚΟΛ: 15’ Σ. Τσαβαλάς- 62′ πεν. Μαντάς, 79′ Παπαγεωργίου.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αλέξανδρος Φωκάς.

ΚΑΛΑΒΡΥΤΑ (Ν. Παπαχριστόπουλος-Κ. Βλάχος): Παπαδημητρόπουλος, Βλάχος, Παπαδόπουλος, Αντύπας, Παπαγεωργίου, Σκιαδάς, Κουτρουμάνης (67’ Βραχλιώτης), Μητρόπουλος, Γ. Τσαβαλάς (70’ Κέφα), Σ. Τσαβαλάς, Αλεξόπουλος.

ΕΘΝΙΚΟΣ/ΠΟΛ. (Χ. Γερολυμάτος- Β. Καραβίας): Σουτζόγλου, Σεγγούνης, Φραντζής (86’ Θεοδωρακόπουλος), Χαριτάτος, Σαλαμαλίκης, Σωτηρόπουλος, Κακαφώνης (59’ Παπαγεωργίου), Μαντάς, Γιάννης (86’ Τασιόπουλος), Αναγνωστόπουλος, Μπαζάρογλου (73’ Μεμάγκα).

 

 

ΠΗΓΑΣΟΣ ΜΠΕΓΟΥΛΑΚΙΟΥ-ΛΙΜΝΟΧΩΡΙ 2-0

ΓΚΟΛ: 20′, 88′ Αποσκίτης.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Γιώργος Παπαδόπουλος.

ΚΟΚΚΙΝΗ: 89’ Καρίτσας.

ΠΗΓΑΣΟΣ (Σ. Αθανασόπουλος): Ψυχράμης, Πλέγας, Γρουζής, Αθανασόπουλος, Μπονόβας, Κριμπάς, Μπαρλάς (71’ Φωτόπουλος), Ανδρεόπουλος, Παπαδημητρακόπουλος (90’ Κανελλάκης), Καλογερόπουλος (90’ Κακαβούλας), Αποσκίτης (90’ Βέρρας).

ΛΙΜΝΟΧΩΡΙ (Δ. Κουτσογιαννόπουλος): Δρόσος, Χ. Γερασιμόπουλος, Παρασκευόπουλος, Μούζος, Τζίμας, Γκοτσόπουλος (71’ Δούλας), Π. Νιφόρας (46’ Καρίτσας), Βλάχος (75’ Γ. Νιφόρας), Γκότσης, Μαντάς, Γκολφινόπουλος.

 

ΑΠΟ ΑΡΟΗΣ – ΑΝΩ ΚΑΣΤΡΙΤΣΙ 3-0

ΓΚΟΛ: 26’ Κόγιος, 82’ Στουπάκης, 89’ Σχοινάς.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Κωνσταντίνος Βαβαρούτας.

ΚΟΚΚΙΝΗ: 86’ Πολυχρονόπουλος.

ΑΠΟ ΑΡΟΗΣ (Γ. Δρακοπαναγιωτάκης-Κ. Στουπάκης): Μούζος, Γεράρδης, Δημητρέλης, Τσιούλος, Λαμπρόπουλος, Δριβήλας, Κώτσιας (88’ Κουκίδης), Κόγιος (86’Συρμπόπουλος), Δημητρίου, Σχοινάς, Στουπάκης.

ΑΝΩ ΚΑΣΤΡΙΤΣΙ (Δ. Σγούρας): Τουλίτσης, Πολυχρονόπουλος, Δουληγέρης (73’ Νικολακόπουλος), Μπαλατής, Ηρειώτης, Μπόμπολας (46’ Χριστόπουλος), Μπουρδούλης (46’ Μέρμελας), Κωνσταντόπουλος, Ραυτόπουλος (82’ Αλεξανδρόπουλος), Μπουρνάκας, Γεωργίου (55’ Φασούλας).

 

Το πρόσωπο

Δεν θα μπορούσε να ήταν άλλος ο mvp της αγωνιστικής από τον τερματοφύλακα του Αχαιού Κώστα Πάγκαλο. Η ομάδα του Σαραβαλίου έδινε ένα πολύ κρίσιμο παιχνίδι με την Πάτρα 2005 με τον Πάγκαλο να αποκρούει όχι ένα αλλά δύο πέναλτι παρακαλώ.

Ο έμπειρος «κίπερ» κράτησε ανέπαφη την εστία του αλλά και ζωντανή την ομάδα του στην υπόθεση παραμονής.

Για την ιστορία ο Πάγκαλος απέκρουσε πέναλτι του Σωτηρόπουλου στο 36’ και του Μικελάτου στο 42’ της συνάντησης.

 

ΕΘΝΙΚΟΣ ΓΙΑ ΦΙΛΗΜΑ

Μεγάλη προσπάθεια έκανε στο να παραμείνει στην Α’ Κατηγορία η ομάδα του Εθνικού/Πολύτεκνου και αν κανείς γνωρίζει το συγκρότημα του Βύρωνα Καραβία θα καταλάβει ότι θα ήταν και άδικο να υποβιβαστεί. Οι «μπλε» πήραν σπουδαίο «διπλό» στα Καλάβρυτα και μάλιστα με ανατροπή 2-1 και πανηγύρισαν την παραμονή τους στην μεγάλη κατηγορία του τοπικού πρωταθλήματος έχοντας φτάσει ήδη τους 27 βαθμούς μια αγωνιστική πριν από το φινάλε.

 

 

 PLAY-OUT

Εθνικός Π……………………..22-10 27

Πήγασος……………………….21-13 25

ΑΠΟ Αρόη…………………….18-9   25

Αναγέννηση Ψαθ…………..22-14 24

Δόξα Νιφορεΐκων…………..19-11 22

Δίας Σαραβαλίου……………19-11 22

Αχαιός………………………….22-15 22

ΑΕ Πάτρα…………………….16-10 22

——————————————-

Αετός Ρίου……………………18-14 22

Λιμνοχώρι …………………..11-8   22

Θύελλα Αιγίου…………….10-8   18

Καλάβρυτα………………….19-15 17

Δαβουρλής Κ. ’92 …………17-21 17

Ίκαρος Πετρωτού…………16-13 16

Αναγέννηση Π………………13-2  10

Άνω Καστρίτσι……………..13-24 10

Δόξα Χαλανδρίτσας          – –        –

Ηρακλής Πατρών  – –       –

 

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

10η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

 

Καλάβρυτα-Εθνικός/Πολύτεκνος…………….1-2

Αναγέννηση Πατρών-Δόξα Νιφορεΐκων…..0-2

Ίκαρος Πετρωτού- Αετός Ρίου…………………1-2

Δίας Σαραβαλίου- Δαβουρλής K. ’92………..3-1

Πάτρα 2005 -Αχαιός Σαραβαλίου…………..0-0

Α.Π.Ο. Αρόη-Άνω Καστρίτσι ………………….3-0

Πήγασος Μπεγουλακίου-Λιμνοχώρι………..2-0

Ηρακλής Πατρών- Θύελλα Αιγίου….. ..α.α. 0-3

Αναγέννηση Ψαθόπυργου-Δόξα Χαλ….α.α. 3-0

ΕΠΟΜΕΝΗ

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ

Θύελλα Αιγίου-Δόξα Χαλανδρίτσας

Αχαιός Σαραβαλίου-Ηρακλής Πατρών

Αετός Ρίου-Πάτρα 2005

Αναγέννηση Ψαθόπυργου-Α.Π.Ο. Αρόη

Καλάβρυτα-Ίκαρος Πετρωτού

Αναγέννηση Πατρών-Δίας Σαραβαλίου

Λιμνοχώρι-Άνω Καστρίτσι

Εθνικός/Πολύτεκνος-Δόξα Νιφορεΐκων

Πήγασος Μπεγουλακίου -Δαβουρλής K. ’92

 

 

Περισσότερα

Ερασιτεχνικό

Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Το διπλό «δείχνει» πρωτάθλημα

Δημοσιεύθηκε

στις

 

Ο Απόλλωνας Εγλυκάδος νίκησε στο ντέρμπι το Δρέπανο και υποδέχεται στην αυλαία τον Συνοικισμό – Στον πόντο πλησίασε ο Αστέρας τον Ίκαρο, τεράστιο «διπλό» της Περιβόλας

 

Με τον Απόλλωνα Εγλυκάδος να είναι ο μεγάλος νικητής της 29ης αγωνιστικής στον Β’ όμιλο συνεχίστηκε το πρωτάθλημα της Β’ Κατηγορίας.

Η ομάδα του Άρη Πλέγα επικράτησε εκτός έδρας στο ντέρμπι κορυφής με 3-2 του Δρεπάνου και βρίσκεται μια ανάσα από την κατάκτηση του πρωταθλήματος καθώς στην αυλαία υποδέχεται τον Απόλλωνα Συνοικισμού και με νίκη πηγαίνει στους 70 βαθμούς.

Το Δρέπανο παρά την ήττα του παίρνει και αυτό την άνοδο ως δεύτερος.

Από κει και πέρα για τον ίδιο όμιλο σημαντικό «διπλό» απέσπασαν οι Πετεινοί στην προσπάθεια που κάνουν για την παραμονή τους με 5-4 της ΑΕ Αιγίου όπως και ο ΠΑΟΚ που επικράτησε με 4-0 της Φλόγας Ροδιάς. Ο Πανιώνιος/Αχιλλέας παραχώρησε ισοπαλία (2-2) στην Αργυρά ενώ η Άβυθος πέτυχε μεγάλη εντός έδρας νίκη με 4-2 του Ζαβλανίου. Ο Φοίνικας επιβλήθηκε με 2-1 του Αστέρα Τέμενης και τέλος ο Απόλλων Συνοικισμού επικράτησε εύκολα της Αυτόνομης με 5-2.

Στον Α’ όμιλο τώρα στο ντέρμπι παραμονής η Περιβόλα πήρε μεγάλο «διπλό» με 3-2 της Δάφνης ενώ ο Ίκαρος Λακκόπετρας έχασε έδαφος καθώς ήρθε ισόπαλος εκτός έδρας απέναντι στο Σταροχώρι (3-3). Ο Αστέρας νίκησε εύκολα με 4-1 τον Πυρσό και πλησίασε στη 2η θέση τον Ίκαρο στον πόντο. Ισόπαλο με 1-1 ολοκληρώθηκε το παιχνίδι της Γαλήνης με τον Πείρο ενώ ο Αχαϊκός συνέτριψε με 5-0 τον Ολυμπιακό Πατρών. Τέλος ο Φαραϊκός επικράτησε εντός έδρας του Ατρόμητου Λάππα με 3-1.

 

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

 

28η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Αχαϊκός- Ολυμπιακός Π……………..5-0

Δάφνη- Περιβόλα………………………2-3

Γαλήνη- Πείρος………………………….1-1

Σταροχώρι- Ίκαρος Λακ……………..3-3

Αστέρας Μιντ.- Πυρσός……………..4-1

Φαραϊκός- Ατρόμητος Λ……………..3-1

Καμίνια- Άτλας…………………..α.α. 0-3

Αστραπή- Λέων…………………..α.α. 3-0

 

ΕΠΟΜΕΝΗ

29η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Λέων- Ολυμπιακός Π.

Περιβόλα- Αστραπή

Πείρος- Αχαϊκός

Ίκαρος Λακ.- Δάφνη

Πυρσός- Γαλήνη

Ατρόμητος Λ.- Σταροχώρι

Άτλας- Αστέρας Μιντ.

Καμίνια- Φαραϊκός

 

 Β’ ΟΜΙΛΟΣ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

29η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΑΕ Αιγίου-Πετεινοί…………………………………4-5

Φοίνικας Ζήριας-Αστέρας Τέμενης…………..2-1

Π.Α.Ο.Κ. -Φλόγα Ρόδιας…………………………4-0

Πανιώνιος/Αχιλλέας-Αργυρά Πατρών……..2-2

Άβυθος Αιγιάλειας-Ζαβλάνι/Αίας…………….4-2

Απόλλων Συνοικισμού -Αυτόνομη Π.Ο……..5-2

A.E. Δρέπανου-Απόλλων Εγλυκάδος………..2-3

Ρεπό: Αχιλλέας Καμαρών.

 

ΕΠΟΜΕΝΗ

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ

Απόλλων Εγλ.- Απόλλων Συν.

Αχιλλέας Καμ.- Άβυθος

Αυτόνομη- Παν./Αχιλλέας

Ζαβλάνι- ΠΑΟΚ

Αργυρά- Φοίνικας Ζ.

Φλόγα Ροδιάς- ΑΕ Αιγίου

Αστέρας Τέμενης- Πετεινοί

* Ρεπό το Δρέπανο.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΕΣ

 Α’ ΟΜΙΛΟΣ

ΟΜΑΔΕΣ                              Α.        Ν.        Ι.          Η         ΓΥ        ΓΚ        Β.

Ατρόμητος Λάππα                   28       24        1             3          100        27          73

Ίκαρος Λακκόπετρας             28       18       6              4          64           29       60

——————————————————————————————-

Αστέρας Μιντιλογλίου           28       18       5              5          70           20       59

——————————————————————————————

Αχαϊκός                                     28       17         5             6          58          28       56

Σταροχώρι                                28       14          6            8          56         41        48

Πείρος Ισώματος                    28       13          6            9          54         43       45

Γαλήνη                                      28       12         7            9          44         37        43

Φαραϊκός                                  28        12         6          10          59         53       42

Άτλας Πατρών                         28        12        6           10          54         48       42

Περιβόλα                                  28       10         8           10         44         51        38

—————————————————————————————–

Πυρσός                                      28       10       5             13          36         43       35

Αστραπή                                   28       9          8            11          39          41       35

Δάφνη Πατρών                       28       8          6            14         44         58        30

Ολυμπιακός Πατρών             28        6          1             21         30         80       19

Καμίνια                                     28       3          0            25         18          87        9

Λέων Αλισσού                          28       0          0           28         0          84         0

Β΄ΟΜΙΛΟΣ

ΟΜΑΔΕΣ                               Α.        Ν.        Ι.          Η         ΓΥ        ΓΚ        Β.

Απόλλων Εγλυκάδος              27       20         7             0          78         22         67

Δρέπανο                                     28       21         4              3          83       23        67

——————————————————————————————-

Πανιώνιος/Αχιλλέας                 27       19        4             4            82       32       61

——————————————————————————————

Αχιλλέας Καμαρών                  27         16         5            6           56       38         53

Φοίνικας Ζήριας                       27         12         2            13         46       45         38

ΑΕ Αιγίου                                    27       10          5           12           59       48       35

ΑΠΣ Ζαβλάνι                              27       9            8           10          51       43        35

Αργυρά                                         27       9           7           11           42        37       34

Αστέρας Τέμενης                       27       10         4           13           46        54       34

Φλόγα Ροδιάς                            27         10         3          14           42         56       33

——————————————————————————————

ΠΑΟΚ Πάτρας                          27        9            4            14         41         49       31

Πετεινοί                                      27       9            3             15         48       65       30

Απόλλων Συνοικισμού            27        9            2               16          37       61       29

Αβυθος Αιγιαλείας                   27        8           4               15          35       41       28

Αυτόνομη                                    27       1            0              26           14       146     3

 

Περισσότερα

Ερασιτεχνικό

Γ’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Επέστρεψαν στην κορυφή τα Ροΐτικα

Δημοσιεύθηκε

στις

 

Στην κορυφή της βαθμολογίας επέστρεψαν τα Ροΐτικα καθώς επικράτησαν εύκολα για την 5η αγωνιστική των μπαράζ ανόδου στον Α’ όμιλο με 3-0 του Κρίνου.

Σε αυτό βέβαια συνέβαλαν Μετόχι και Τριταία που η αναμέτρησή τους ολοκληρώθηκε με λευκή ισοπαλία.

Στο Β΄ όμιλο η A.E. Αρόης μέσα σε δύο λεπτά «καθάρισε» τον Ολυμπιακό Καμαρών με 2-0 στα Προσφυγικά και ανέβηκε στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Ο Βλάσης Μάλλιαρης στο 40ο λεπτό και ο Νίκος Λάμπρου δύο λεπτά αργότερα ήταν οι σκόρερ για το συγκρότημα του Σπύρου Νάκου.

Την Τετάρτη θα διεξαχθεί το παιχνίδι του Παναχαϊκού με τον Αστέρα Λεοντίου.

 

 

Α’ ΟΜΙΛΟΣ – PLAY OFF

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

 5η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Μετόχι-Α.Ο. Τριταίας………..0-0

Κρίνος-ΑΕ Ροϊτίκων…………..0-3

 

ΕΠΟΜΕΝΗ

6η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Τριταία- Ροΐτικα

Μετόχι – Κρίνος

 

Β’ ΟΜΙΛΟΣ – PLAY OFF

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

5η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

A.Ε. Αρόης-Ολυμπιακός Καμαρών……………2-0

Παναχαϊκός-Αστέρας Λεοντίου…………(25/5, 19.30)

 

EΠΟΜΕΝΗ

6η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΑΕ Αρόης- Παναχαϊκός

Ολυμπιακός Καμαρών- Αστέρας Λεοντίου

 

ΒΑΘΟΜΟΛΟΓΙΕΣ- PLAY OFF

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

Ροΐτικα………………………….. 10-8   12

Τριταία…………………………..8-5      11

Μετόχι…………………………..7-6       8

Κρίνος……………………………5-11     3

 

Β’ ΟΜΙΛΟΣ  

Παναχαϊκός……………………….13-2  15

ΑΕ Αρόης…………………………..7-10  9

Αστέρας Λεοντίου………………5-4    8

Ολυμπιακός Καμ………………..2-11  0

 

 

Περισσότερα
Advertisement

Ροή ειδήσεων

Advertisement

Αυτή την εβδομάδα