Τρίτη 19 Μαρτίου 2024

Euro Cup: Ο Προμηθέας πάλεψε, αλλά έχασε 81-62 από την Γκραν Κανάρια

Την ήττα με 81-62 υπέστη ο Προμηθέας στα Κανάρια Νησιά από την Γκραν Κανάρια για την 11η αγωνιστική του Euro Cup και ύστερα από αυτή την αποτυχία, η πατρινή ομάδα έχασε κάθε ελπίδα περί βάσιμης πρόκρισης στη επόμενη φάση του θεσμού, καθώς έφτασε τις πέντε ήττες (2-8).

Ο αγώνας
Ο Προμηθέας ξεκίνησε το παιχνίδι με ενέργεια, άνοιξε το σκορ (0-2) και παρά τις ευκαιρίες που δεν εκμεταλλεύτηκε στην αρχή, βρέθηκε μπροστά με 5-6 στο 4ο λεπτό με τον Αγραβάνη. Οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό και έφτασαν στο 12-8 με τρίποντο του Μπρουσίνο, ενώ το δεκάλεπτο έκλεισε στο 14-12. Οι δύο ομάδες σε εκείνο το σημείο είχαν αρκετά λάθη και οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν στόχο από την περιφέρεια (0/5 τρίποντα).

Το 18-14 στις αρχές της δεύτερης περιόδου μετατράπηκε σε 18-17 από γκολ-φάουλ του Χαντ, με την συνέχεια να ανήκει στους γηπεδούχους που έκαναν το 22-17 με τον Ένις. Ένα γρήγορο επιμέρους 12-2 του Προμηθέα, όμως, που έκλεισε με τον Ρέι από την περιφέρεια, έδωσε ανάσα 5 πόντων 4’57’’ πριν το ημίχρονο. Οι παίκτες του Ηλία Ζούρου συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο με το 29-35, αλλά η Γκραν Κανάρια οδηγήθησε στα αποδυτήρια με το 36-38.

Το οποίο με την επιστροφή από την ανάπαυλα έγινε 38-38 και το προβάδισμα άλλαξε χέρια από τον Μπρουσίνο που έκανε το 43-38 στο 22’. Το υπόλοιπο του τρίτου δεκαλέπτου κύλισε με την Γκραν Κανάρια να βγαίνει συχνά στον αιφνιδιασμό υποχρεώνοντας σε 7(!) λάθη τον Προμηθέα. Η ομάδα της Πάτρας σκόραρε μόλις 7 πόντους και βρέθηκε να κυνηγά διαφορά 15 πόντων στο ξεκίνημα του καθοριστικού δεκαλέπτου (60-45).

Εκεί, οι εμπνεύσεις των Χαντ, Γκάντι και Ρογκαβόπουλου έφεραν το ματς ξανά σε μονοψήφιους αριθμούς (60-52), ωστόσο οι γηπεδούχοι είχαν απάντηση σε κάθε ένα από αυτά και η ψαλίδα άνοιξε ξανά στους 13 (67-54) 5’18”, πριν τη λήξη. Στα 3’45” ο Ένις εκτέλεσε και ευστόχησε από το τρίποντο για το 71-56 και κάπου εκεί φάνηκε να τελειώνει τις ελπίδες του Προμηθέα. Η εικόνα δεν άλλαξε και το τελικό σκορ (81-62) βρήκε τα Κανάρια με το ροζ φύλλο αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 14-12, 36-38 (ημ.), 60-45, 81-62.

ΓΚΡΑΝ ΚΑΝΑΡΙΑ (Φίζακ): Κρέιμερ 10 (2/3 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Ιλμάνε Ντιοπ 2, Αλμπισί 4 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σαλβό 7 (5 ριμπάουντ), Σλότερ 7 (1), Μπρουσίνο 10 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Λόπεθ, Πούστοβι 4, Καλίφα Ντιοπ 11 (3/5 δίποντα, 5/6 βολές, 5 ριμπάουντ), Μουτάφ 3 (1), Ένις 18 (3/7 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Στέβιτς 5

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Ζούρος): Ρέι 17 (5/7 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γκραντ 7 (3/10 δίποντα, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Γκάντι 4 (4 ασίστ), Χαντ 15 (5/5 δίποντα, 5/6 βολές, 4 ριμπάουντ), Αγραβάνης 9 (3/8 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ), Γκίκας, Ρογκαβόπουλος 8 (2/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Άντριτς 2, Μπαζίνας, Τανούλης