Τρίτη 5 Ιουλίου 2022

Λοιπά Αθλήματα

Ανδρέας Μιχόπουλος: Εντυπωσιακός και πρωταθλητής – Χρυσό μετάλλιο με το 4ο ΓΕΛ ο αθλητής της Έκρηξης

Δημοσιεύθηκε

στις

Ο αθλητής του 4ου ΓΕΛ και της Έκρηξης Ανδρέας Μιχόπουλος πέτυχε μία σπουδαία επιτυχία! Με 5 νίκες στο Πανελλήνιο Σχολικό Πρωτάθλημα ΤΑΕ KWON DO κέρδισε το χρυσό μετάλλιο και υπό την καθοδήγηση του προπονητή του Αντώνη Αντωνακόπουλου εκτός από το χρυσό πήρε και μόρια για την εισαγωγή του στις ανώτατες σχολές.

Αυτό ήταν το πρώτο μετάλλιο για πατρινό αθλητή στους αγώνες!

Αθλητισμός

Πρωταθλήτρια Ελλάδας η Nεφέλη Λεβαντή

στις

Πρωταθλήτρια Ελλάδας αναδείχθηκε κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο η Λεβαντή Νεφέλη του FIGHT CLUB PATRAS στην κατηγορία -68 kg κατοχυρώνοντας έτσι και τη θέση της στην Εθνική Ομάδα για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Εφήβων – Νεανίδων στη Βουλγαρία τον Αύγουστο.

Ο Μιχάλης Κοτσόπουλος προπονητής του FIGHT CLUB PATRAS εμφανώς ικανοποιημένος από την Νεφέλη Λεβαντή τόνισε: “Πολλά συγχαρητήρια κούκλα, μας έκανες υπερήφανους όλους σήμερα (σ.σ. Σάββατο) εύχομαι πάντα τέτοιες επιτυχίες! Πολλά συγχαρητήρια σε όλη την ομάδα για την παρουσία της”

Περισσότερα

Ασημένιος ο Μιχόπουλος στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα στη Χαλκίδα

στις

Εντυπωσιακός έως και τον τελικό ήταν ο ταλαντούχος αθλητής της Έκρηξης Ανδρέας Μιχόπουλος.

Ο Μιχόπουλος έφτασε μέχρι τον τελικό στα 55 κιλά του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Εφήβων TAE KWON DO και κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο. Με την παρουσία του ωστόσο άφησε ικανοποιημένο τον προπονητή του Αντώνη Αντωνακόπουλο καθώς η εμφάνιση του αθλητή του ήταν τέτοια που θα μπορούσε να του δώσει ακόμα και το χρυσό.

Περισσότερα

Ελλάδα – Κροατία 9-7: Χάλκινο μετάλλιο για την Εθνική Πόλο Ανδρών στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα υγρού στίβου

στις

Η Εθνική Πολό των Ανδρών έγραψε ιστορία για ακόμα μία φορά. Η γαλανόλευκη κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα υγρού στίβου, νικώντας την πανίσχυρη Κροατία με 9-7 στον μικρό τελικό της Βουδαπέστης.

Η Εθνική Πόλο ανέβηκε για τρίτη φορά στην ιστορία της στο βάθρο, κατακτώντας και πάλι το χάλκινο μετάλλιο όπως και τις προηγούμενες δύο φορές. Παράλληλα, η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου έδωσε συνέχεια στις επιτυχίες, μετά το ασημένιο μετάλλιο του περασμένου καλοκαιριού στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

Η Εθνική Πόλο, αν και λαβωμένη, κατάφερε να κάνει την υπέρβαση κόντρα στους Κροάτες. Μπορεί να αγωνίστηκε χωρίς τον βασικό της τερματοφύλακα, Ζερδεβά, αλλά και χωρίς τον Παπαναστασίου, ωστόσο οι παίκτες του Θοδωρή Βλάχου έκαναν κατάθεση ψυχής κι έφτασαν στη νίκη.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 4-0 (!). Η Κροατία αντεπιτέθηκε και κατάφερε να μειώσει στο γκολ (5-4), ωστόσο η γαλανόλευκη ξέφυγε και πάλι με τέσσερα γκολ (8-4) στο τρίτο οκτάλεπτο.

Οι Κροάτες έκαναν εκ νέου την αντεπίθεση τους και μείωσαν στα δύο γκολ (8-6), ωστόσο με έναν “κεραυνό” του Γενηδουνιά, η Εθνική Πόλο ξέφυγε και πάλι με 9-6 δύο λεπτά πριν το τέλος και “κλείδωσε” τη νίκη.

Πρόκειται για μία ιστορική επιτυχία για την Εθνική Πόλο, η οποία κατάφερε να αφήσει την πανίσχυρη Κροατία εκτός βάθρου για πρώτη φορά ύστερα από 15 χρόνια.

Οκτάλεπτα: 1-0, 4-3, 3-2, 1-2.