Παρασκευή 29 Μαρτίου 2024

Μπάσκετ

Έβγαλε τα μάτια του-Ο Προμηθέας αν και προηγήθηκε 21 πόντους, έχασε 84-88 στον κάμπο από τη Λάρισα

Ο Προμηθέας “έβγαλε τα μάτια του” καθώς αν και έπαιξε διαστημικό μπάσκετ στο πρώτο δεκάλεπτο, έχασε τον αγώνα με 88-84 στη Λάρισα με τους γηπεδούχους να κάνουν το 2-0 στις νίκες και να έχει προβάδισμα για την τρίτη θέση.

Έτσι η τρίτη πράξη του μικρού τελικού θα παιχτεί το προσεχές Σάββατο στο “Δ. Τόφαλος” με τον Προμηθέα να υποδέχεται τη Λάρισα.

ΌΤΙ ΣΟΥΤ ΕΚΑΝΕ, ΈΜΠΑΙΝΕ…
Με αιχμή του δόρατος τον νεαρό Τανούλη ο Προμηθέας μπήκε φουριόζος στο κλειστό της Νεάπολης απέναντι στη Λάρισα και στο πρώτο δεκάλεπτο έκανε ότι ήθελε την αντίπαλό του, καθώς έδειχνε να παίζει μόνος του. Οι γηπεδούχοι είχαν βγει εκτός αγώνα με αποτέλεσμα οι προμηθείς να προηγηθούν πότε με οκτώ και και πότε με δέκα πόντους διαφορά. Οι παίκτες του Μάκη Γιατρά είχαν πάρει από την αρχή τα ηνία και δεν τα άφησαν, καθώς έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με τρομακτική διαφορά, αυτή των 17 πόντων (19-36).

ΤΑ ΕΙΔΕ ΟΛΑ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ…
Οι παίκτες του Προμηθέα, μπορεί να είχαν την ίδια απόδοση στα πρώτα λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου, φτάνοντας να προηγηθούν ακόμη και με 21 πόντους (30-51) διαφορά (16ο), αλλά ως εκεί. Στη συνέχεια έγιναν λάθη επί λαθών, ο Μάκης Γιατράς ωρυόταν στον πάγκο, λέγοντάς τους: “Τίποτα δεν τελείωσε” και δικαιώθηκε, καθώς η Λάρισα, ανέβασε στροφές και αφού έκανε ένα 15-2 μέσα σε τέσσερα λεπτά έως τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, μείωσε στους οκτώ πόντους και έκανε το 45-53.

ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΝΤΕΡΜΠΙ…
Ο Προμηθέας έκανε ντέρμπι το τρίτο και πιο καθοριστικό δεκάλεπτο με τη Λάρισα, καθώς μπορεί να έπαιρνε συνεχώς τη διαφορά και να τη διατηρούσε (στο 25ο 59-64, στο 27ο 66-71), αλλά οι γηπεδούχοι βρήκαν τα αποθέματα και ισοφάρισαν δύο φορές (71-71, 73-73), το παιχνίδι, τελικά οι φιλοξενούμενοι κράτησαν το μικρό προβάδισμα με 73-75.

ΕΓΙΝΕ ΜΑΧΗ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΟΜΑΔΕΣ
Μεγάλη μάχη δόθηκε στο τελευτσίο δεκάλεπτο από τις δύο ομάδες με τους γηπεδούχους να παίρνουν το προβάδισμα για πρώτη φορά στο παιχνίδι (35ο) όταν πέρασαν μπροστά με 81-79 αφού πρώτα είχαν προηγηθεί δύο ισοπαλίες (στο 33ο 77-77 και στο 37ο 81-81). Οι Θεσσαλοί προσπάθησαν να “κλέψουν” τη νίκη, ωστόσο ο Τανούλης έδωσε ανάσα στους συμπαίκτες του, κάνοντας το 83-81, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν εκ νέου σε 83-83. Ο Φόστερ με φάουλ που κέρδισε ξόδεψε τη μια ελεύθερη βολή κάνοντας το 83-84 για να πάρει τη νίκη τελικά η Λάρισα (88-84) αφενός με το τρίποντο του Μούντι και εν συνεχεία με ελεύθερες βολές του Χάντσον.

Τα δεκάλεπτα: 19-36, 45-53, 73-75, 88-84.

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης.