Τετάρτη 1 Φεβρουαρίου 2023
Connect with us

Ερασιτεχνικό

Ένα παιχνίδι, μία χρονιά

Δημοσιεύθηκε

στις

 

Μεθαύριο ολοκληρώνεται η τραγική διαδικασία των μπαράζ παραμονής της Α’ Κατηγορίας

 

Στην αυλαία της Α’ κατηγορίας θα κριθεί ποια ομάδα θα ακολουθήσει τις υπόλοιπες εννιά στο β’ τοπικό.

Η τραγελαφική αυτή διαδικασία των μπαράζ ολοκληρώνεται μεθαύριο με το ημερολόγιο να δείχνει 22/6. Και πώς φαίνεται ότι η διαδικασία ήταν παρωδία; Πολύ απλά αν κανείς ανατρέξει στις βαθμολογίες θα το καταλάβει εύκολα.

Πιο συγκεκριμένα στην τελική βαθμολογία της πρώτης φάσης του πρωταθλήματος της Α’ κατηγορίας η Αρόη τερμάτισε πάνω από τις υποβιβασμένες εξαρχής Αναγέννηση και Ηρακλή, έχοντας 2 νίκες, 1 ισοπαλία και 18 ήττες (7 βαθ.).

Με τη διαδικασία των μπαράζ λοιπόν η Αρόη τερματίζει στην 7η θέση έχοντας 7 νίκες, 2 ισοπαλίες και 3 ήττες (25 βαθ.) που είχε ως αποτέλεσμα η παρωδία να συνεχίζεται καθώς ισοβάθμησαν έξι ομάδες.

Η Αρόη αυτή τη φορά στη νέα διαδικασία βρίσκεται στην τελευταία θέση με 2 βαθμούς και την Τετάρτη δίνει παιχνίδι ζωής και θανάτου με τον Αχαιό.

Με λίγα λόγια η ΕΠΣ Αχαΐας μας έμαθε ότι στο πρωτάθλημα οι ομάδες δεν χρειάζεται να αγωνίζονται και να περιμένουν τη διαδικασία των μπαράζ για να παραμείνουν στην κατηγορία (τζάμπα ματώνουν όλη τη χρονιά).

Εδώ να σημειώσουμε ότι η Αρόη στα μπαράζ ανόδου πήρε όλα τα ματς μέσα στον αγωνιστικό χώρο και τις αξίζουν πολλά συγχαρητήρια είτε παραμείνει είτε υποβιβαστεί στην κατηγορία. Αυτό που θέλουμε να αναφέρουμε είναι ότι η διαδικασία των μπαράζ αδίκησε πολλές ομάδες που υποβιβάστηκαν ενώ είχαν τερματίσει στην 5η θέση της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος.

Βέβαια άνθρωποι της Ένωσης αναφέρουν: «Ας είχες ομάδα να παρέμενες στην κατηγορία». Είναι αυτό που λέμε καλύτερα να μασάς παρά να μιλάς…

Η Αρόη λοιπόν με τον Αχαιό μεθαύριο θα δώσουν ένα αγώνα έτσι ώστε μια εκ των δύο να ακολουθήσει της υπόλοιπες εννιά (Θύελλα Αιγίου, Δαβουρλή, Καλάβρυτα, Αετό Ρίου, Αναγέννηση Πατρών, Άνω Καστρίτσι, Δόξα Χαλανδρίτσας και Ηρακλή Πατρών) στη Β’ Κατηγορία.

Παιχνίδι ζωής και θανάτου και όλα τα βλέμματα θα είναι στραμμένα σε αυτή την αναμέτρηση καθώς οι υπόλοιπες -Πάτρα 2005, Λιμνοχώρι, Δόξα Νιφορεΐκων και Δίας- ανανέωσαν την παρουσία τους στη μεγάλη κατηγορία του τοπικού πρωταθλήματος.

Το μεθαυριανό (6:30 μ.μ.) πρόγραμμα:

Γήπ. Ζαρουχλεΐκων: Αχαιός- Αρόη

Γήπ. Μιντιλογλίου: Δίας- Λιμνοχώρι

Γήπ. Βραχνεΐκων: Πάτρα 2005- Δόξα Νιφ.

 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ – PLAY OUT

Σε 3 αγώνα

Πάτρα 2005 …………………7-4…….10

Δίας…………………………….5-2………7

Δόξα Νιφ……………………..7-6……..5

Λιμνοχώρι……………………6-5……..5

Αχαιός…………………………6-9……..3

——————————————

Αρόη…………………………..3-8………2

Περισσότερα

Αθλητισμός

ΕΠΟ: «Κανένα παιχνίδι δεν ξεκινά χωρίς απινιδωτή»

Δημοσιεύθηκε

στις

Tα περιστατικά των τελευταίων ετών αλλά και ημερών στα ελληνικά γήπεδα, που έχουν σοκάρει αλλά και θορυβήσει άπαντες και έτσι η ΕΠΟ έλαβε άμεσα μέτρα έτσι ώστε να μην θρηνήσουμε άλλον αθλητή.

Η ΕΠΟ με νεότερη ανακοίνωση πιέζει προς αυτή την κατεύθυνση, ζητώντας υποχρεωτικά την παρουσία απινιδωτών στα γήπεδα, ειδάλλως δεν θα διεξάγονται τα παιχνίδια.

Βέβαια το τελευταίο διάστημα και η ΕΠΣ Αχαΐας είχε σκεφτεί αυτό το ενδεχόμενο. Δηλαδή όπως αν δεν υπάρχει ιατρός στο γήπεδο ο διαιτητής να μην ξεκινήσει το παιχνίδι με υπαιτιότητα της γηπεδούχου ομάδας έτσι να πράξει και με τον απινιδωτή.

Η ΕΠΟ ωστόσο προχώρησε στην παρακάτω ανακοίνωση που πιέζει προς αυτή την κατεύθυνση: «Η Εκτελεστική Επιτροπή της Ελληνικής Ποδοσφαιρικής Ομοσπονδίας κατά τη σημερινή της συνεδρίαση συζήτησε εκ νέου και εκτενώς το θέμα των αιφνίδιων θανάτων ποδοσφαιριστών στα ερασιτεχνικά πρωταθλήματα.

Η Ε.Ε. της ΕΠΟ αποφάσισε λόγω των πρόσφατων γεγονότων και επειδή οι Δήμοι δεν έχουν φροντίσει να εφοδιάσουν με απινιδωτές τα γήπεδα της ιδιοκτησίας τους μη τηρώντας τις σχετικές διατάξεις, ουδείς αγώνας ερασιτεχνικών πρωταθλημάτων θα διεξαχθεί από εδώ και πέρα και έως ότου ο Δήμοι ασκήσουν τα νόμιμα καθήκοντά τους. Επιπλέον η Ε.Ε. της ΕΠΟ αποφάσισε να αποστείλει επιστολή στα αρμόδια Υπουργεία με την οποία θα ζητά την προμήθεια με κεντρική διαχείριση των απινιδωτών που απαιτούνται και την περαιτέρω ενημέρωση όλων των Δήμων για το θέμα».

Περισσότερα

Ερασιτεχνικό

Γ’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Ολα τα αποτελέσματα στον Α’ και Β’ όμιλο

Δημοσιεύθηκε

στις

 

Δείτε όλα τ’ αποτελέσματα της 9ης αγωνιστικής στον Α’ και Β’ όμιλο της Γ’ Κατηγορίας

 

Α΄ ΟΜΙΛΟΣ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

9η Αγωνιστική

Ολυμπιακός Φίλων Π.-Ατρόμητος Ζαρουχλεΐκων…..4-0

Προοδευτική Πατρών-Βασιλικό……………………………2-2

Νεάπολη-Πυρσός Πατρών…………………………………..3-1

Δάφνη Πατρών-Ολυμπιακός Πατρών…………………..1-1

Ωλενιακός-Ρομαϊκός………………………………………….2-3

Ρεπό τα Καμίνια.

 

ΕΠΟΜΕΝΗ

10η Αγωνιστική

Βασιλικό-Ατρόμητος Ζαρουχλεΐκων

Πυρσός Πατρών-Ολυμπιακός Φίλων Ποδοσφαίρου

Καμίνια -Προοδευτική Πατρών

Ολυμπιακός Πατρών-Νεάπολη

Δάφνη Πατρών-Ωλενιακός

Ρεπό ο Ρομαϊκός

 

 

Β΄ ΟΜΙΛΟΣ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

9η Αγωνιστική

Άβυθος Αιγιάλειας-Αυτόνομη………………2-0

Φοίνικας Αγυιάς-Πετεινοί…………………. 0-2

Π.Α.Ο.Κ. Πάτρας-Α.Ε.Κ. Πατρών……….2-5

Σκεπαστό-Ψηλαλώνια……………………….3-4

Αίας Πατρών-Φλόγα Κ. Καστριτσίου..(αναβλήθηκε)

Ρεπό ο Απόλλων Συνοικισμού

 

ΕΠΟΜΕΝΗ

10η Αγωνιστική

Πετεινοί-Αυτόνομη Π.Ο.

Α.Ε.Κ. Πατρών-Άβυθος Αιγιάλειας

Απόλλων Συνοικισμού-Φοίνικας Αγυιάς

Φλόγα Κ. Καστριτσίου-Π.Α.Ο.Κ. Πάτρας

Αίας Πατρών-Σκεπαστό

Ρεπό τα Ψηλαλώνια

 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΕΣ

Α΄ΟΜΙΛΟΣ

Πυρσός                            17-9      18

Δάφνη Πατρών               19-2     17

Νεάπολη                          25-11    17

Ρομαϊκός                         27-18    17

Ολυμπιακός Φ.                21-10   15

Βασιλικό                           10-13   11

Ολυμπιακός Π.                17-15   10

Ωλενιακός                        13-18    7

Προοδευτική                   16-23   7

Καμίνια                              7-20   6

Ατρόμητος Ζαρ.               0-33   0

 

Β’ ΟΜΙΛΟΣ

Απόλλων Συνοικισμού    22-5   22

Αβυθος Αγιαλείας            18-6    18

Πετεινοί                            15-10   14

ΑΕΚ Πατρών                    19-10  13

Αίας Πατρών                    18-14  10

ΠΑΟΚ Πάτρας                 15-14  10

Αυτόνομη                          10-14   8

Φοίνικας Αγυιάς              11-12    6

Ψηλαλώνια                       15-27   5

Φλόγα Κ. Καστριτσίου     3-7     2

Σκεπαστό                           6-33   0

 

 

Περισσότερα

Ερασιτεχνικό

B’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Τεσσάρα ο Αχαϊκός, «διπλό» η Θύελλα (Ολα τ’ αποτελέσματα)

Δημοσιεύθηκε

στις

 

Με αμείωτο ενδιαφέρον συνεχίστηκε το πρωτάθλημα της Β’ Κατηγορίας και στους δύο ομίλους για την 12η αγωνιστική.

Τα Ροΐτικα απώλεσαν εκ νέου βαθμούς καθώς ήρθαν ισόπαλοι με 1-1 στο ντέρμπι με τον Φαραϊκό με τον Αχαϊκό να συντρίβει εκτός με 4-1 τον Πείρο και να μεγαλώνει τη διαφορά στο +7.

Στον Β’ όμιλο ο η Θύελλα Αιγίου σημείωσε ένα σπουδαίο «διπλό» με 1-0 επί του Φοίνικα και συνέχισε να διατηρεί το απόλυτο νικών στο πρωτάθλημα. Τα Καλάβρυτα που ακολουθούν διέλυσαν… με 5-0 τον Αχιλλέα Καμαρών ενώ σπουδαίο «διπλό» απέσπασε ο Αετός Ρίου με 2-1 της Αργυράς.

Συνοπτικά τ’ αποτελέσματα:

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

12η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Φαραϊκός  – Ροΐτικα…………………1-1

Περιβόλα  – Σταροχώρι……………3-1

Αναγέννηση Π.  – ΑΟ Τριταίας….1-1

Παναχαϊκός  – Κρίνος……………..2-0

Άτλας – Αστέρας Λ………………….3-0

Πείρος  – Αχαϊκός…………………..1-4

ΑΠΟ Αρόης  – Ίκαρος Π………….3-3

 

ΕΠΟΜΕΝΗ

13η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Ροΐτικα – Σταροχώρι

ΑΟ Τριταίας  – Φαραϊκός

Κρίνος  – Περιβόλα

Αστέρας Λ.  – Αναγέννηση Π.

Αχαϊκός – Παναχαϊκός

Ίκαρος Π. – Άτλας

Πείρος  – ΑΠΟ Αρόης

 

Β’ ΟΜΙΛΟΣ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

12η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Αστέρας Τεμ. – ΑΕ Αρόης………….0-1

Άνω Καστρίτσι – Ζαβλάνι………….1-1

Καλάβρυτα – Αχιλλέας Καμ………5-0

ΑΕ Αιγίου – Φλόγα Ροδ…………….2-0

Φοίνικας – Θύελλα Αιγ…………….0-1

Δαβουρλής – Ηρακλής Π…………1-3

Αργυρά – Αετός Ρ…………………..1-2

 

ΕΠΟΜΕΝΗ

13η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΑΕ Αρόης – Ζαβλάνι

Αχιλλέας Καμ. – Αστέρας Τεμ.

Φλόγα Ροδ. – Ανω Καστρίτσι

Θύελλα Αιγ. – Καλάβρυτα

Ηρακλής Π. – ΑΕ Αιγίου

Αετός Ρ. – Φοίνικας

Δαβουρλής – Αργυρά

 

 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΕΣ

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

Αχαϊκός                  35-8      34

ΑΕ Ροϊτίκων          34-8      27

ΑΕ Περιβόλας       31-11     26

Αναγέννηση Π.     27-14    22

Σταροχώρι              31-26   19

ΑΟ Τριταίας            11-15   18

Άτλας Πατρών        25-23  17

Φαραϊκός                 25-17  16

Ίκαρος Πετρ.          19-28  14

Παναχαϊκός            28-35  13

Πείρος Ισ.               25-32  13

Αστέρας Λ.             19-24   12

Κρίνος                     19-33    7

ΑΠΟ Αρόη               5-60    1

 

Β’ ΟΜΙΛΟΣ

Θύελλα Αιγίου       41-9     36

ΑΕ Καλαβρύτων   48-15   31

Αετός Ρίου             36-20   25

Ηρακλής Π.           30-23  22

ΑΕ Αρόης               15-16    21

Δαβουρλής             28-16   19

Φοίνικας Ζήριας    15-14   16

Αστέρας Τέμενης  13-18   15

ΑΠΣ Ζαβλάνι         16-26  14

ΑΕ Αιγίου                15-22 12

Φλόγα Ροδιάς        14-30  10

Αργυρά                     9-25   9

Αχιλλέας Καμ.        10-32  6

Άνω Καστρίτσι       12-36  1

Περισσότερα
Advertisement

Ροή ειδήσεων

Advertisement

Αυτή την εβδομάδα