Αθλητισμός

Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κολύμβησης: «Ασημένιος» ο Χρήστου, «χάλκινος» ο Γκολομέεβ

Δημοσιεύθηκε

στις

Δύο νέες επιτυχίες για την ελληνική κολύμβηση στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Ρώμης, οι οποίες σημειώθηκαν με διαφορά λίγων λεπτών από τους Κριστιάν Γκολομέεβ και Απόστολο Χρήστου.

Αν και η φετινή χρονιά δεν έχει εξελιχθεί όπως ακριβώς θα περίμενε, ο Κριστιάν Γκολομέεβ απέδειξε για μια ακόμη φορά πόσο σπουδαίος αθλητής είναι ανεβαίνοντας και πάλι στο βάθρο ενός μεγάλου αγώνα.

Ο Έλληνας πρωταθλητής χάρισε στη χώρα μας το δεύτερο της μετάλλιο στα 50μ. ελεύθερο όπου με χρόνο 21.75 κατέλαβε την 3η θέση πίσω από τον Ιταλό Λεονάρντο Ντεπλάνο που ήταν δεύτερος με 21.60 και τον Βρετανό Μπέντζαμιν Πράουντ που πήρε την πρώτη θέση με 21.58 επιβεβαιώνοντας τα προγνωστικά.

Αυτό ήταν το τρίτο μετάλλιο του Γκολομέεβ σε ευρωπαϊκό πρωτάθλημα καθώς έχει ένα ασημένιο από το Ευρωπαϊκό του 2018 και ένα χάλκινο από πέρυσι στη Βουδαπέστη, επαναλαμβάνοντας σήμερα την ίδια επιτυχία.

Μπουκόφ (Ουκρανία) 22.19

Δέκα λεπτά αργότερα ο Απόστολος Χρήστου πανηγύρισε το δεύτερο του μετάλλιο στην αιώνια πόλη, με τον Ιταλό Τσεκόν να παίρνει τη ρεβάνς για την ήττα του στα 50μ. ύπτιο και να επικρατεί στον αντίστοιχο τελικό των 100μ.

Οι δύο τους έδωσαν μεγάλη μάχη με τον Ιταλό να επικρατεί για τρία εκατοστά του δευτερολέπτου καθώς είχε χρόνο 52.21 και ο Χρήστου 52.24!

Ο Χρήστου ισοφάρισε έτσι την καλύτερη επίδοση Έλληνα αθλητή σε ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, επαναλαμβάνοντας το επίτευγμα του Αρη Γρηγοριάδη, ο οποίος το 2008 στο Αϊντχόφεν είχε κερδίσει ακριβώς τα ίδια μετάλλια (χρυσό στα 50μ. ύπτιο, ασημένιο στα 100μ.)!

Παράλληλα, ο 26χρονος αθλητής του Ολυμπιακού έγινε ο πρώτος Ελληνας με τέσσερα ευρωπαϊκά μετάλλια σε ένα αγώνισμα, καθώς στις τρεις προηγούμενες διοργανώσεις είχε ανέβει στο τρίτο σκαλί του βάθρου.

Συνολικά τα 100μ. ύπτιο είναι μακράν το πιο επιτυχημένο αγώνισμα για τη χώρα μας, που έφτασε τα επτά μετάλλια (ένα χρυσό, δύο ασημένια, τέσσερα χάλκινα), εκ των οποίων ο Χρήστου έχει τέσσερα και ο Γρηγοριάδης τρία.