Κυριακή 27 Νοεμβρίου 2022
Connect with us

Ερασιτεχνικό

Η κλήρωση της Α’ Κατηγορίας

Δημοσιεύθηκε

στις

 

Πραγματοποιήθηκε η κλήρωση Πρωταθλημάτων και Κυπέλλου της ΕΠΣ Αχαΐας.

Σε κλίμα ευφορίας πραγματοποιήθηκαν οι κληρώσεις της Α’ και Β’ Κατηγορίας όπως και η πρώτη φάση του Κυπέλλου Ερασιτεχνών.

Η εκδήλωση έλαβε χώρα στο γήπεδο των Προσφυγικών και το «παρών» έδωσαν πολλοί παράγοντες, ποδοσφαιριστές αλλά και σύσσωμη η διοίκηση της ΕΠΣ Αχαΐας.

Από την Ένωση παρέστησαν ο πρόεδρος Άγγελος Δανιήλ, ο Κώστας Ντάσιος, η Αριστέα Ρόμπολα, ο Δημήτρης Σαρρής, ο Νίκος Θεοδωρόπουλος, ο Κώστας Αγγελόπουλος, ο Σπύρος Βουκελάτος, ο Σταύρος Θεοδωρόπουλος, ο Γιώργος Σπυρούλιας, ο Γιώργος Κορφιάτης, ο Xρήστος Πλούμης, ο Χρήστος Λούβαρης και ο Κώστας Μπαλάσκας.

Παραβρέθηκαν επίσης βουλευτές του Νομού και εκπρόσωποι φορέων οι οποίοι απηύθυναν χαιρετισμό.

Η Α’ Κατηγορία αποτελείται από δύο ομίλους και θα ξεκινήσει το Σαββατοκύριακο 24-25 Σεπτεμβρίου.

Αναλυτικά:

Α΄ ΟΜΙΛΟΣ: Αστέρας Μιντιλογλίου, Αστέρας Τσουκαλεΐκων, Ατρόμητος Λάππα, Αχαϊκή, Αχαιός Σαραβαλίου, Διαγόρας Βραχνεΐκων, Δίας Σαραβαλίου, Δόξα Νιφορεΐκων, Δόξα Παραλίας, Θύελλα Πατρών, Λιμνοχώρι, Πανμοβριακός, Ίκαρος Λακκόπετρας.

Β΄ ΟΜΙΛΟΣ: Αετός/Αστραπή, Αιγείρα/Ακράτα, Αναγέννηση Ψαθοπύργου, Απόλλων Εγλυκάδας, Άρης Πατρών, Εθνικός Πατρών/Πολύτεκνος, Κεραυνός Αγίου Βασιλείου, Νίκη Προαστίου, Παναιγιάλειος, Πανιώνιος/Αχιλλέας, Πάτρα 2005, Πήγασος Μπεγουλακίου, Ατρόμητος Πατρών.

ΣΤΙΣ 18 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ ΤΟ ΣΟΥΠΕΡ ΚΑΠ

Το Σούπερ Καπ ανάμεσα στον Διαγόρα και τον ΑΠΣ Πάτραι αποφασίστηκε με τη σύμφωνη γνώμη και των σωματείων να διεξαχθεί στις 18 Σεπτεμβρίου.

Η κληρωτίδα δεν ανέδειξε κάποιο μεγάλο παιχνίδι ωστόσο αυτά που ξεχωρίζουν είναι της Θύελλας Πατρών με τον Πανμοβριακό, του Κεραυνού με τον Ατρόμητο και της Νίκης με τον Άρη Πατρών.

Αναλυτικά το πρόγραμμα:

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Θύελλα Π. – Πανμοβριακός

Λιμνοχώρι – Δόξα Παρ.

Αχαιός – Αστέρας Τσουκ.

Διαγόρας – Δίας

Ίκαρος Λακκ.- Αχαϊκή

Δόξα Νιφ. – Ατρόμητος Λ.

Ρεπό ο Αστέρας Μιντ.

 

2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Αστέρας Μιντ. – Θύελλα Π.

Πανμοβριακός – Λιμνοχώρι

Δόξα Παρ. – Διαγόρας

Αστέρας Τσουκ. – Ίκαρος Λακκ.

Δίας – Δόξα Νιφ.

Αχαϊκή – Ατρόμητος Λ.

Ρεπό ο Αχαιός

 

3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Θύελλα Π. – Λιμνοχώρι

Αχαιός – Αστέρας Μιντ.

Διαγόρας – Πανμοβριακός

Δόξα Νιφ. – Δόξα Παρ.

Ατρόμητος Λ. – Αστέρας Τσουκ.

Αχαϊκή – Δίας

Ρεπό ο Ίκαρος Λακκ.

 

4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Αχαιός – Θύελλα Π.

Λιμνοχώρι – Διαγόρας

Αστέρας Μιντ. – Ίκαρος Λακκ.

Πανμοβριακός – Δόξα Νιφ.

Δόξα Παρ. – Αχαϊκή

Αστέρας Τσουκ. – Δίας

Ρεπό ο Ατρόμητος Λ.

 

 5η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Θύελλα Π. – Διαγόρας

Ίκαρος Λακκ. – Αχαιός

Δόξα Νιφ. – Λιμνοχώρι

Ατρόμητος Λ. – Αστέρας Μιντ.

Αχαϊκή – Πανμοβριακός

Αστέρας Τσουκ. – Δόξα Παρ.

Ρεπό ο Δίας

 

6η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Ίκαρος Λακκ. – Θύελλα Π.

Διαγόρας – Δόξα Νιφ.

Αχαιός – Ατρόμητος Λ.

Λιμνοχώρι – Αχαϊκή

Αστέρας Μιντ. – Δίας

Πανμοβριακός – Αστέρας Τσουκ.

Ρεπό ο Δόξα Παρ.

 

7η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Θύελλα Π. – Δόξα Νιφ.

Ατρόμητος Λ. – Ίκαρος Λακκ.

Αχαϊκή – Διαγόρας

Δίας – Αχαιός

Αστέρας Τσουκ. – Λιμνοχώρι

Δόξα Παρ. – Αστέρας Μιντ.

Ρεπό Πανμοβριακός

 

8η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Ατρόμητος Λ. – Θύελλα Π.

Δόξα Νιφ. – Αχαϊκή

Ίκαρος Λακκ. – Δίας

Διαγόρας – Αστέρας Τσουκ.

Αχαιός – Δόξα Παρ.

Αστέρας Μιντ. – Πανμοβριακός

Ρεπό το Λιμνοχώρι

 

9η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Θύελλα Π. – Αχαϊκή

Δίας – Ατρόμητος Λ.

Αστέρας Τσουκ. – Δόξα Νιφ.

Δόξα Παρ. – Ίκαρος Λακκ.

Πανμοβριακός – Αχαιός

Λιμνοχώρι – Αστέρας Μιντ.

Ρεπό ο Διαγόρας

 

10η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Δίας – Θύελλα Π.

Αχαϊκή – Αστέρας Τσουκ.

Ατρόμητος Λ. – Δόξα Παρ.

Ίκαρος Λακκ. – Πανμοβριακός

Διαγόρας – Αστέρας Μιντ.

Αχαιός – Λιμνοχώρι

Ρεπό η Δόξα Νιφ.

 

11η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Θύελλα Π. – Αστέρας Τσουκ.

Δόξα Παρ. – Δίας

Πανμοβριακός – Ατρόμητος Λ.

Αστέρας Μιντ. – Δόξα Νιφ.

Λιμνοχώρι – Ίκαρος Λακκ.

Διαγόρας – Αχαιός

Ρεπό η Αχαϊκή

 

12η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Δόξα Παρ. – Θύελλα Π.

Δίας – Πανμοβριακός

Αχαϊκή – Αστέρας Μιντ.

Ατρόμητος Λ. – Λιμνοχώρι

Δόξα Νιφ. – Αχαιός

Ίκαρος Λακκ. – Διαγόρας

Ρεπό ο Αστέρας Τσουκ.

 

13η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Πανμοβριακός – Δόξα Παρ.

Αστέρας Μιντ. – Αστέρας Τσουκ.

Λιμνοχώρι – Δίας

Αχαιός – Αχαϊκή

Διαγόρας – Ατρόμητος Λ.

Δόξα Νιφ. – Ίκαρος Λακκ.

Ρεπό η Θύελλα Π.

 

Β’ ΟΜΙΛΟΣ

1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Παναιγιάλειος – Απόλλων Εγλ.

Εθνικός Π. – Παν./Αχιλλέας

Αετός Π. – Αναγέννηση Ψ.

Κεραυνός – Ατρόμητος Π.

Νίκη – Άρης

Αιγ./Ακράτα – Πήγασος

Ρεπό η Πάτρα 2005

 

2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Πάτρα 2005 – Παναιγιάλειος

Απόλλων Εγλ. – Εθνικός Π.

Παν./Αχιλλέας – Κεραυνός

Αναγέννηση Ψ. – Νίκη

Ατρόμητος Π. – Αιγ./Ακράτα

Άρης – Πήγασος

Ρεπό ο Αετός Π.

 

3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Παναιγιάλειος – Εθνικός Π.

Αετός Π. – Πάτρα 2005

Κεραυνός – Απόλλων Εγλ.

Αιγ./Ακράτα – Παν./Αχιλλέας

Πήγασος – Αναγέννηση Ψ.

Άρης – Ατρόμητος Π.

Ρεπό η Νίκη

 

4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Αετός Π. – Παναιγιάλειος

Εθνικός Π. – Κεραυνός

Πάτρα 2005 – Νίκη

Απόλλων Εγλ. – Αιγ./Ακράτα

Παν./Αχιλλέας – Άρης

Αναγέννηση Ψ. – Ατρόμητος Π.

Ρεπό ο Πήγασος

 

5η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Παναιγιάλειος – Κεραυνός

Νίκη – Αετός Π.

Αιγ./Ακράτα – Εθνικός Π.

Πήγασος – Πάτρα 2005

Άρης – Απόλλων Εγλ.

Αναγέννηση Ψ. – Παν./Αχιλλέας

Ρεπό ο Ατρόμητος Π.

 

6η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Νίκη – Παναιγιάλειος

Κεραυνός – Αιγ./Ακράτα

Αετός Π. – Πήγασος

Εθνικός Π. – Άρης

Πάτρα 2005 – Ατρόμητος Π.

Απόλλων Εγλ. – Αναγέννηση Ψ.

Ρεπό ο Παν./Αχιλλέας

 

7η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Παναιγιάλειος – Αιγ./Ακράτα

Πήγασος – Νίκη

Άρης – Κεραυνός

Ατρόμητος Π. – Αετός Π.

Αναγέννηση Ψ. – Εθνικός Π.

Παν./Αχιλλέας – Πάτρα 2005

Ρεπό Απόλλων Εγλ.

 

8η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Πήγασος – Παναιγιάλειος

Αιγ./Ακράτα – Άρης

Νίκη – Ατρόμητος Π.

Κεραυνός – Αναγέννηση Ψ.

Αετός Π. – Παν./Αχιλλέας

Πάτρα 2005 – Απόλλων Εγλ.

Ρεπό ο Εθνικός Π.

 

9η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Παναιγιάλειος – Άρης

Ατρόμητος Π. – Πήγασος

Αναγέννηση Ψ. – Αιγ./Ακράτα

Παν./Αχιλλέας – Νίκη

Απόλλων Εγλ. – Αετός Π.

Εθνικός Π. – Πάτρα 2005

Ρεπό ο Κεραυνός

 

10η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Ατρόμητος Π. – Παναιγιάλειος

Άρης – Αναγέννηση Ψ.

Πήγασος – Παν./Αχιλλέας

Νίκη – Απόλλων Εγλ.

Κεραυνός – Πάτρα 2005

Αετός Π. – Εθνικός Π.

Ρεπό η Αιγ./Ακράτα

 

11η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Παναιγιάλειος – Αναγέννηση Ψ.

Παν./Αχιλλέας – Ατρόμητος Π.

Απόλλων Εγλ. – Πήγασος

Πάτρα 2005 – Αιγ./Ακράτα

Εθνικός Π. – Νίκη

Κεραυνός – Αετός Π.

Ρεπό ο Άρης

 

12η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Παν./Αχιλλέας – Παναιγιάλειος

Ατρόμητος Π. – Απόλλων Εγλ.

Άρης – Πάτρα 2005

Πήγασος – Εθνικός Π.

Αιγ./Ακράτα – Αετός Π.

Νίκη – Κεραυνός

Ρεπό η Αναγέννηση Ψ.

 

13η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Απόλλων Εγλ. – Παν./Αχιλλέας

Πάτρα 2005 – Αναγέννηση Ψ.

Εθνικός Π. – Ατρόμητος Π.

Αετός Π. – Άρης

Κεραυνός – Πήγασος

Αιγ./Ακράτα – Νίκη

Ρεπό ο Παναιγιάλειος

* Τα παιχνίδια του β’ γύρου θα διεξαχθούν αντίστροφα.

 

Ερασιτεχνικό

Γ’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: “Διπλά” για Πυρσό και Ολυμπιακό Πατρών (Φωτογραφίες)

Δημοσιεύθηκε

στις

Συνεχίστηκε το πρωτάθλημα της Γ’ Κατηγορίας με την δεύτερη αγωνιστική και στους δύο ομίλους.

Συνοπτικά τ’ αποτελέσματα:

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

Καμίνια-Ολυμπιακός Πατρών 1-2

Νεάπολη ΑΕ-Ολυμπιακός Φίλων Ποδοσφαίρου 1-1

Ρομαϊκός Α.Σ.-Πυρσός Πατρών 1-2

Β’ ΟΜΙΛΟΣ

Απόλλων Συνοικισμού -Φλόγα Κάτω Καστριτσίου 0-0

ΔΕΙΤΕ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣΣ ΑΠΟ ΤΟ ΝΕΑΠΟΛΙ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΦΙΛΩΝ ΠΟΔ. 

Περισσότερα

Ερασιτεχνικό

Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Μοίρασαν «τεσσάρες»

Δημοσιεύθηκε

στις

 

Με αμείωτο ενδιαφέρον συνεχίστηκε το πρωτάθλημα της Β’ Κατηγορίας και στους δύο ομίλους.

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

Φαραικός-Παναχαϊκός 4-0 (18′, 23′, 40′ Απ. Βέρρας, 90′ Λάβδας)

Β’ ΟΜΙΛΟΣ

Άνω Καστρίτσι-Καλάβρυτα 2-4 (31′ πεν., 65′ πεν. / 21′ Σαλάι, 47′ Καλαμαράς, 55′ Ασπρούκος)

Ζαβλάνι-Φοίνικας/Ζήριας 2-1 (Zησιμόπουλος, Ανδρικόπουλος – Αναστόπουλος).

Περισσότερα

Ερασιτεχνικό

ΕΠΣ ΑΧΑΪΑΣ: Πέρασε και από το Σαραβάλι η Θύελλα Πατρών – “Διπλό” στο 95′ ο Παναιγιάλειος (Ολα τ’ αποτελέσματα- Φωτογραφίες)

Δημοσιεύθηκε

στις

Ούτε ο Αχαιός κατάφερε να σταματήσει την πορεία της Θύελλας Πατρών που επικράτησε με 2-1 εκτός έδρας και συνέχισε να διατηρεί το απόλυτο νικών.

Ο Διαγόρας έκανε το καθήκον του και επικράτησε με 1-0 εκτός έδρας του Λιμνοχωρίου ενώ η Αχαϊκή σημείωσε μεγάλη εκτός έδρας νίκη με 3-0 απέναντι από την Δόξα Παραλίας.

Τέλος για τον α’ όμιλο ο Πανμοβριακός ήταν αυτός που πήρε το ντέρμπι της Δυτικής Αχαΐας με σκορ 2-0 κόντρα στην Δόξα Νιφορεϊκων.

Στον β’ όμιλο τώρα ο Παναιγιάλειος σε ένα ακόμα παιχνίδι παίρνει μεγάλη νίκη στις καθυστερήσεις καθώς επικράτησε με 1-0 του Αετού/Αστραπής. Τέλος η Αιγείρα/Ακράτα σημείωσε τεράστιο «διπλό» με 2-0 του Απόλλωνα Εγλυκάδος ενώ χωρίς τέρματα ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση της Αναγέννησης Ψαθοπύργου με τον Ατρόμητο Πατρών 0-0.

 Α’ ΟΜΙΛΟΣ

Αχαιός Σαραβαλίου-Θύελλα Πατρών 1-2 (27′ πεν. Γραμματικόπουλος / 2′ Κωνσταντινίδης, 72′ Κουτσαντώνης)

Λιμνοχώρι-Διαγόρας Βραχνεΐκων 0-1 (56′ Θωμάς)

Δόξα Παραλίας-Αχαΐκή 0-3 (75′, 90′ Φωτόπουλος, 77′ Σέρμπος) – 58′ Χαμ. Πέναλτι : Στάμος (Δόξα Παραλίας) άουτ

Πανμοβριακός Ριόλου-Δόξα Νιφορεΐκων 2-0 (43′ Βαλογιάννης, 84′ Κριμπάς) – ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 32′ Γ. Λαγός (προπονητής Πανμοβριακού) / 88′ Κυριακόπουλος (Δόξα Νιφορείκων) –  ΧΑΜ. ΠΕΝΑΛΤΙ: 41′ Νιφορόπουλος (Πανμοβριακός) απέκρουσε ο Πετρόπουλος

 

Β’ ΟΜΙΛΟΣ

Αναγέννηση Ψαθόπυργου-Ατρόμητος Πατρών 0-0

Απόλλων Εγλυκάδος-Αιγείρας Ακράτας ΑΕ 0-2 (30′ πεν. Μητρόπουλος, 35′ Καλούδης)

Αετός/Αστραπή- Παναιγιάλειος 0-1 (95′ Μ. Σπανός)

 

ΔΕΙΤΕ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ

 

Περισσότερα
Advertisement

Ροή ειδήσεων

Advertisement

Αυτή την εβδομάδα