Ερασιτεχνικό

«Χρυσός» Μπαρλάς, τους “ξύλιασε” στο 93’!

Ο Διαγόρας Βραχνεϊκων πήρε στις καθυστερήσεις μεγάλη πρόκριση για την επόμενη φάση (3η) του Κυπέλλου Ελλάδος καθώς επικράτησε της ΑΕΡ Αφάντου με σκορ 1-0.

Σκόρερ ο Μπαρλάς στο 93’ της συνάντησης, η «χρυσή» αλλαγή του Ανδρέα Ζήκου ο οποίος στο 76’ τον έριξε… στην μάχη στην θέση του Θωμά.

Οι γηπεδούχοι σαφώς ήταν ανώτεροι κυρίως στην επανάληψη πιέζοντας ασφυκτικά τους Βραχνιώτες όμως ο Αποστολόπουλος στην κόντρα επίθεση έβγαλε μια καταπληκτική μπαλιά πίσω από τη άμυνα της ΑΕΡΑ με τον Μπαρλά να γίνεται κάτοχος αυτής και με ωραίο πλασέ έστειλε την μπάλα αρχικά στο κάθετο δοκάρι και εν συνεχεία στα δίχτυα του Κεφάλα.

Ο Διαγόρας στην επόμενη φάση του Κυπέλλου θα αντιμετωπίσει στη Θεσσαλονίκη τον Ιωνικό Ιωνίας.

Τα υπόλοιπα αποτελέσματα

Βύρων Καβάλας – ΠΟ Φήκης 1-0

ΑΕ Ποντίων Κοζάνης-Ελασσόνα 1-2

Ηλιούπολη-Ερμής Μελιγούς 7-0

ΠΑΟ Βάρδας-Πανελευσινιακός 0-2

Αστέρας Σταυρού-Βατανιακός παρ. 3-2 (κ.δ. 2-2)

Αστέρας Πετριτή-Απόλλων Παραλιμνίου πεν. 2-4 (κ.δ. 0-0)

Αστέρας Τριποτάμου-Ιωνικός Ιωνίας 0-3 α.α.

Αλμυρός-Απόλλων Ευπαλίου (25/9)

Άρης Βούλας-Ναυπακτιακός Αστέρας (δεν έχει οριστεί)