Μπάσκετ

Α1 ΕΣΚΑ-Η: Κλήρωση με εκκρεμότητες

Δημοσιεύθηκε

στις

Πραγματοποιήθηκε η κλήρωση του νέου πρωταθλήματος της Α1 ΕΣΚΑ-Η. Στην ομάδα του Προμηθέα 2014 έχει γίνει πρόταση από την ΕΟΚ να αντικαταστήσει τον Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας στον Α Όμιλο της Γ’ Εθνικής κι η τελική απάντηση θα δοθεί οριστικά την Παρασκευή. Αν η απάντηση είναι θετική την θέση του Προμηθέα θα πάρει η ομάδα του Πυρσού. Από τα παιχνίδια της πρεμιέρας ξεχωρίζουν τα ντέρμπι των νεοφώτιστων Πανωλενειακού-Αστέρα Τεμένης και Α.Ό. Δύμης – Φαέθωνα/Γέφυρας.

Αθλητισμός

Απόλλων Πατρών-Ν. Βετούλας: «Ξέρουμε ότι έχουμε δύσκολο έργο απέναντι στον νταμπλούχο Ολυμπιακό»

στις

Σε ρυθμούς πρωταθλήματος μπαίνει από τη Δευτέρα 3 Οκτωβρίου η ομάδα μας η οποία στη πρεμιέρα της Basket League  θα αντιμετωπίσει εντός έδρας, τον Ολυμπιακό.

Ο τεχνικός της ομάδας μας, Νίκος Βετούλας μίλησε για τον αγώνα με τους ερυθρόλευκους…

«Ξέρουμε ότι έχουμε δύσκολο έργο απέναντι στον νταμπλούχο Ολυμπιακό όμως εμείς θα προσπαθήσουμε να φανούμε όσο πιο ανταγωνιστικοί γίνεται σε ένα παιχνίδι που είναι η πρεμιέρα του πρωταθλήματος» είπε αρχικά ο Νίκος Βετούλας και πρόσθεσε: «Το σημαντικό για εμάς αυτή την στιγμή είναι να ενσωματώσουμε στις προπονήσεις τους τραυματίες μας ώστε να είναι διαθέσιμοι για τον αγώνα με τον Ολυμπιακό. Φυσικά θέλουμε και τον κόσμο στο πλευρό μας, να έρθει στο γήπεδο μας και να μας στηρίξει όπως αυτός ξέρει».

Την Κυριακή 2 Οκτωβρίου το πρόγραμμα περιλαμβάνει ρεπό για τους παίκτες και η επιστροφή στις προπονήσεις θα γίνει την Δευτέρα 3 Οκτωβρίου.

Περισσότερα

Αθλητισμός

Super Cup: Ο Προμηθέας επιβλήθηκε 95-71 του Κολοσσού και κατέκτησε την τρίτη θέση

στις

Ο Προμηθέας πιστοποίησε την κυριαρχία του και στη διοργάνωση του Super Cup που ολοκληρώθηκε στη Ρόδο, επικρατώντας του γηπεδούχου Κολοσσού με 95-71 στον μικρό τελικό, κατακτώντας την τρίτη θέση.

Έτσι διατήρησε τα… «σκήπτρα», που τον θέλουν να νικά τη ροδίτικη ομάδα είτε φιλικούς, είτε σε επίσημους αγώνες, όπως έγινε και προ ημερών στην αχαϊκή πρωτεύουσα, όταν τον είχε φιλοξενήσει στο «Δ. Τόφαλος».

ΟΙ ΠΑΙΚΤΕΣ «ΞΥΠΝΗΣΑΝ» ΑΠΟ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΑ

Σε ό,τι αφορά τον αγώνα, ο Κολοσσός ξεκίνησε εντυπωσιακά, φτάνοντας σε διψήφιο προβάδισμα ήδη από το 3-0 (10-0) του μικρού τελικού, ωστόσο το τάιμ άουτ που πήρε ο Μάκης Γιατράς αρκούσε για να «ξυπνήσει» τους παίκτες του, οι οποίοι ανέκαμψαν γρήγορα και κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα μετά από πέντε λεπτά (17-19 στο 8′) χάρη στην δράση των Τσαϊρέλη και Τζορτζ Κόντιτ. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, έμειναν κοντά, αλλά η αστοχία στα δίποντα (33% στο ημίχρονο) ήταν απαγορευτική για να ξαναπάρει το προβάδισμα. Από την άλλη, τα +8 ριμπάουντ (23 έναντι 15) και η ικανότητα στο ανοιχτό γήπεδο βοήθησαν τον Προμηθέα να μεγαλώσει το προβάδισμα και να το οδηγήσει μέχρι το +12 (32-44) στην ανάπαυλα.

Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΠΗΡΕ ΤΗΝ ΑΝΙΟΥΣΑ

Όσο περνούσε η ώρα στο δεύτερο μέρος, τόσο φαινόταν η ανωτερότητα του Προμηθέα, σε επίπεδο ετοιμότητας. Οι παίκτες του Μάκη Γιατρά συνέχισαν να πιέζουν στην άμυνα και να είναι αποτελεσματικοί κοντά στο καλάθι, έχοντας πλουραλισμό στην επίθεση και συνέπεια στον τρόπο με τον οποίο έτρεχαν το γήπεδο. Κάπως έτσι, η διαφορά πήρε την ανιούσα για να φτάσει στο +20 (48-68) στο τέλος της τρίτης περιόδου και να γράψει επί της ουσίας τον επίλογο της αναμέτρησης. Βλέπετε, στα τελευταία λεπτά του αγώνα οι δύο προπονητές έκαναν περισσότερο διαχείριση, ανοίγοντας το rotation (έφτασαν αμφότεροι μέχρι τον 12ο παίκτη) εν όψει της έναρξης της σεζόν στη Basket League, σε μια βδομάδα. Οι διαιτητές: Τσαρούχα – Κάρδαρης – Ζαχαρής. Τα δεκάλεπτα: 20-23, 32-44, 48-68, 71-95.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Παπαθεοδώρου): Σταρκς 21 (2), Μορέιρα 9, Χρυσικόπουλος, Κατσίβελης 7 (1), Στεφάνοβιτς 14 (3), Όσμπορν 6, Μπιλλής 6, Μπαρσέλο 5 (1), Χατζηδάκης, Ιορδάνου 2.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Κάουαν 5 (1), Γιανγκ 23 (5), Κόντι 13, Τσαϊρέλης 11 (1), Χέλεμς 11 (3), Πλώτας 2, Μουράτος 4, Γκίκας 7, Κακλαμανάκης 2, Σίμπσον 5 (1), Κουλμπόκα 12 (1).

Περισσότερα

Αθλητισμός

Super Cup: Ο Ολυμπιακός 93-65 τον Προμηθέα στη Ρόδο

στις

Την ήττα με 93-65 γνώρισε ο Προμηθέας στη Ρόδο από τον Ολυμπιακό στον δεύτερο ημιτελικό του Super Cup.

Οι ερυθρόλευκοι θα αναμετρηθούν στις 21:00 (ΕΡΤ3) αύριο Κυριακή 2 Οκτωβρίου 2022 με τον Παναθηναικό στον μεγάλο τελικό.

Ο Προμηθέας θα συναντηθεί στον μικρό τελικό με τον Κολοσσό που θα διεξαχθεί τέσσερις ώρες νωρίτερα (17:00, ΕΡΤ3)

ΤΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΤΗΣ ΗΤΤΑΣ ΣΤΗ ΡΟΔΟ

Το παλεύει όσο μπορεί ο Προμηθέας στη Ρόδο απέναντι στον Ολυμπιακό στο δεύτερο αγώνα της διοργάνωσης.

Η Πατρινή ομάδα βρίσκεται πίσω στο σκορ στο ημίχρονο της συνάντησης με 34-47.

Διαιτητές: Παπαπέτρου, Γ. Πουρσανίδης, Πιτσίλκας. Τα δεκάλεπτα: 23-19, 47-34, 69-48, 93-65.

Η ψαλίδα στην τρίτη περίοδο έχει ανοίξει με τον Ολυμπιακό να έχει μεγαλώσει τη διαφορά πόντων και 5 λεπτά πριν ολοκληρωθεί οι ερυθρόλευκοι προηγούνται 56-40.

Όσο τα λεπτά κυλούν ο Ολυμπιακός ανεβάζει την απόδοσή του και 3 λεπτά πριν τελειώσει το τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 59-43.

Πλέον ο Ολυμπιακός έχει παγιώσει τη διαφορά απέναντι στον Προμηθέα, απλοποιώντας τα πράγματα, καθώς η ερυθρόλευκη ομάδα βρίσκεται μπροστά με 23 πόντους διαφορά, κάνοντας το 43-66 1.20” πριν ολοκληρωθεί η 3η περίοδος.

Ο προπονητής του Προμηθέα Μάκης Γιατράς είναι εκνευρισμένος από τους παίκτες του.

Δόθηκε τεχνική ποινή στον Μάκη Γιατρα από τους διαιτητές της συνάντησης στην 4η περίοδο. Ο Ολυμπιακός στο 7.00 πριν το τέλος είναι μπροστά με 79-54.

Ο Ολυμπιακός πλέον είναι στον τελικό της Κυριακής 5.47″ πριν τελειώσει το παιχνίδι με τον Γ. Μπαρτζώκα να κάνει διαχείριση παικτών, καθώς προηγείται πέντε λεπτά πριν τη λήξη με 85-57.

Οι δύο τεχνικοί έριξαν ο μεν Γιατράς τον Τανούλη στο παρκέ και ο Μπαρτζώκας τον Πάππας. Στο 3.30″ 85-61.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 11 (1 τρίποντο, 7 ασίστ), Κάναν 3 (1/5 τρίποντα), Φαλ 2 (4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Βεζένκοβ 19 (5/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Παπανικολάου 8 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Λούντζης 11 (3/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Λαρεντζάκης, Πάπας, Σλούκας 7 (4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μπόλομποϊ 12 (5/7 δίποντα, 2/4 βολές, 8 ριμπάουντ), Πίτερς 17 (3/4 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 3 (1/5 σουτ, 1/2 βολές).

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Γιανγκ 3 (1/14 σουτ, 1/1 βολή, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γκίκας 5 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 λάθη), Κακλαμανάκης 4 (5 ριμπάουντ), Σίμπσον 16 (2/2 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 0/1 βολή), Κουλμπόκα 14 (3/6 τρίποντα), Κάουαν 11 (3/6 τρίποντα, 3 ασίστ), Κόντιτ 4 (2/7 σουτ, 0/1 βολή, 3 ριμπάουντ), Πλώτας.