Παρασκευή 2 Δεκεμβρίου 2022
Connect with us

Ποδόσφαιρο

Υφυπουργείο Αθλητισμού: Τροπολογία για την εγγραφή σωματείων στο μητρώο-Στο βάθος έναρξη των πρωταθλημάτων

Δημοσιεύθηκε

στις

Την άμεση κατάθεση τροπολογίας στη Βουλή, με την οποία θα παρέχεται δικαίωμα χρήσης των Δημόσιων αθλητικών εγκαταστάσεων και θα επιτρέπεται να εκδίδουν οι Περιφέρειες άδειες διεξαγωγής αγώνων, και σε εκείνα τα σωματεία που ολοκληρώνουν την υποβολή αίτησης στο Μητρώο της ΓΓΑ και κατέχουν την Ειδική Αθλητική Αναγνώριση (ανεξάρτητα εάν ακόμα δεν είναι οριστικά εγγεγραμμένα), προανήγγειλε ο υφυπουργός Αθλητισμού, Λευτέρης Αυγενάκης, σε επιστολή που απέστειλε σήμερα (26/9) στις FIFA και UEFA.

Οπως τονίζει ο υφυπουργός Αθλητισμού, η ενέργεια αυτή αποσκοπεί στο να βοηθηθούν όλα ανεξαιρέτως τα ποδοσφαιρικά σωματεία για να διαθέτουν όσα οι ελληνικοί νόμοι ορίζουν.

Ο κ. Αυγενάκης παραθέτει στην επιστολή του τα αναλυτικά στοιχεία της έως και σήμερα κατάστασης εγγραφής των ποδοσφαιρικών σωματείων στο Ηλεκτρονικό Μητρώο Ερασιτεχνικών Αθλητικών Σωματείων (2.264 σωματεία έχουν προσέλθει στο Μητρώο από τα συνολικά 2.581, ήτοι το 88% της ενεργούς δύναμης των 54 ΕΠΣ), ενώ σημειώνει ότι η ΕΠΟ δεν έχει παρουσιάσει στο Υφυπουργείο κάποιον άλλο κατάλογο ενεργών σωματείων σε όλη τη χώρα και δεν προσέρχεται για τη συνέχιση γόνιμου διαλόγου και την εξεύρεση βέλτιστης λύσης, όπως είχε δεσμευθεί, δημιουργώντας, όπως τονίζει, συνθήκες τεχνητού αδιεξόδου.

Αναλυτικά, η επιστολή του Υφυπουργού Αθλητισμού:

«Σε συνέχεια της παραγωγικής πολύωρης συνάντησης που είχαμε στις 02/09/2022 και των όσων συζητήθηκαν και συμφωνήθηκαν μεταξύ μας, σας ενημερώνω για τα εξής:

Α.Η ΕΠΟ, αναβάλλοντας το προκαθορισμένο ραντεβού της 07/09/2022, δεν μας παρουσίασε έως και σήμερα κάποιον άλλο κατάλογο ενεργών σωματείων σε όλη τη χώρα, διαφορετικό εκείνου που επίσημα είχαν αποστείλει στις υπηρεσίες μας οι 54 ΕΠΣ και όπως σας είχαμε πει, αριθμούσε 2.581 ενεργά ποδοσφαιρικά σωματεία και όχι περισσότερα από 4.500, όπως σας είχαν παραπληροφορήσει.

Έχοντας κάθε διάθεση από πλευράς μας -όπως γνωρίζετε άριστα- για τη συνέχιση γόνιμου διαλόγου και την εξεύρεση βέλτιστης λύσης ώστε όλα τα ποδοσφαιρικά σωματεία να πληρούν τις νόμιμες προϋποθέσεις, ευελπιστούμε ότι η ΕΠΟ θα αλλάξει στάση, κατόπιν και των συστάσεών σας, αποφεύγοντας τη δημιουργία συνθηκών τεχνητού αδιεξόδου.

Β.Η τρέχουσα κατάσταση εγγραφής των ποδοσφαιρικών σωματείων στο Ηλεκτρονικό Μητρώο Ερασιτεχνικών Αθλητικών Σωματείων έχει ως εξής:
-1.884 σωματεία πλήρως εγγεγραμμένα και νόμιμα,
-293 σωματεία με κατατεθειμένες αιτήσεις, οι οποίες βρίσκονται στο στάδιο της εξέτασης των δικαιολογητικών τους ή χρειάζεται να τις διορθώσουν (με περιθώριο έως και τις 30/11),
-87 σωματεία που ακόμα επεξεργάζονται στις αιτήσεις τους (κι έχουν δικαίωμα υποβολής έως και τις 30/09).

Ερασιτεχνικό

ΕΠΣ ΑΧΑΪΑΣ-ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ο Καδδάς στο Αίγιο, ο Πράνταλος στο «Φ. Αραβαντινός»

Δημοσιεύθηκε

στις

 

Τα πρώτα μεγάλα ντέρμπι της χρονιάς είναι αυτά που θα διεξαχθούν το Σάββατο (3/12) και την Κυριακή (4/12).

Πιο συγκεκριμένα η Θύελλα Πατρών υποδέχεται αύριο τον Διαγόρα με διαιτητή τον Γιάννη Πράνταλος ενώ την Κυριακή ο Παναιγιάλειος φιλοξενεί τον Κεραυνό με διαιτητή τον Παναγιώτη Καδδά.

Αναλυτικά τα προγράμματα της ΕΠΣ Αχαΐας με τους διαιτητές έχουν ως εξής:

 

ΣΑΒΒΑΤΟ 3/12

Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Α΄ΟΜΙΛΟΣ (3μ.μ.)

Γήπ. Νιφορεΐκων: Δόξα Νιφορεΐκων-Λιμνοχώρι, Κώστας Οικονόμου

Γήπ. Θύελλας: Θύελλα Πατρών-Διαγόρας Βραχνεΐκων, Γιάννης Πράνταλος

 

Β’ ΟΜΙΛΟΣ

Γήπ. ΕΠΣΑ Α. Κάνιστρας, 3μ.μ.: Πήγασος Μπεγουλακίου-Πάτρα 2005, Νίκος Δανιήλ

Γήπ. Προαστίου, 3μ.μ.: Νίκη Προαστείου-Αετός Πατρών, Νίκος Μέρμηγκας

Γήπ. ΕΠΣΑ Α. Κάνιστρας, 6μ.μ.: Αναγέννηση Ψαθόπυργου-Πανιώνιος/Αχιλλέας, Γιώργος Παπαδόπουλος

Γήπ. Προσφυγικών, 6μ.μ.: Άρης Πατρών-Απόλλων Εγλυκάδος, Κώστας Ταξιάρχης

 

Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Α΄ΟΜΙΛΟΣ (3μ.μ.)

Γήπ. Ζαρουχλεΐκων: Αναγέννηση Πατρών-Σταροχώρι, Γιώργος Μπακόπουλος

Γήπ. Προσφυγικών: Άτλας Α.Σ.-Κρίνος, Μιχάλης Ζήκος

Γήπ. Ροιτίκων: Ροϊτίκων ΑΕ-Ικαρος Πετρωτού, Παναγιώτης Γκαβός

 

Β’ ΟΜΙΛΟΣ

Γήπ. Ρίου, 3μ.μ.: Άνω Καστρίτσι-Αστέρας Τέμενης, Διονύσης Βαβίλης

Γήπ. Πλαστήρα, 3μ.μ.: Αιγίου ΑΕ-Αχιλλέας Καμαρών, Γιώργος Ασπρουλόπουλος

Γήπ. Αχιλλέα, 3μ.μ.: Δαβουρλής K. 92-Θύελλα Αιγίου, Χαράλαμπος Πετρόπουλος

Γήπ. Καλαβρύτων, 4μ.μ.: Καλάβρυτα-Ζαβλάνι/Αίας, Κώστας Τηλιγάδας

 

Γ’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Α΄ΟΜΙΛΟΣ

Γήπ. Χαλανδρίτσας, 3μ.μ.: Βασιλικό-Νεάπολη, Σπύρος Παπιγκιώτης

 

ΚΥΡΙΑΚΗ 4/12

Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ (3μ.μ.)

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

Γήπ. Λάππα: Ατρόμητος Λάππα 2015-Αστέρας Μιντιλογλίου, Γιάννης Πράνταλος

Γήπ. Λακκόπετρας: Ικαρος Λακκόπετρας-Αχαιός Σαραβαλίου, Χαράλαμπος Πετρόπουλος

Γήπ. Βραχνεΐκων: Αστέρας Τσουκαλεΐκων-Δόξα Παραλίας, Κώστας Οικονόμου

Γήπ. Δημοτικό Κ. Αχαΐας: Αχαϊκή-Πανμοβριακός Ριόλου, Γιάννης Καλύβας

 

Β’ ΟΜΙΛΟΣ

Γήπ. Ακράτας: Αιγείρα/Ακράτας ΑΕ-Εθνικός – Πολύτεκνος, Νίκος Μέρμηγκας

Γήπ. Δημοτικό Στ. Αιγίου: Παναιγιάλειος-Κεραυνός Αγίου Βασιλείου, Παναγιώτης Καδδάς

 

Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Α’ ΟΜΙΛΟΣ (3μ.μ.)

Γήπ. Χαλανδρίτσας: Πείρος Ισώματος-Αστέρας Λεοντίου, Κώστας Ταξιάρχης

Γήπ. Προσφυγικών: Αρόη Α.Π.Ο.-Αχαϊκός, Χρήστος Αργυρόπουλος

Γήπ. ΕΠΣΑ Α. Κάνιστρας: Περιβόλα-Φαραικός, Νίκος Δανιήλ

 

Β’ ΟΜΙΛΟΣ

Γήπ. Προσφυγικών, 12:30μ.μ.: Αρόης Α.Ε.-Αετός Ρίου, Κώστας Τηλιγάδας

Γήπ. Καμαρών, 3μ.μ.: Φοίνικας Ζήριας-Φλόγα Ρόδιας, Βασίλης Μαρδάς

Γήπ. Προαστίου, 3μ.μ.: Αργυρά Πατρών-Ηρακλής Πατρών, Γιώργος Παπαδόπουλος

 

Γ’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

Γήπ. Βραχνεΐκων,12μ.: Καμίνια-Δάφνη Πατρών, Παναγιώτης Γκαβός

Γήπ. Ζαρουχλεΐκων, 3μ.μ.: Ατρόμητος Ζαρουχλεΐκων-Προοδευτική, (Δεν έχει οριστεί)

Γήπ. Θύελλας, 3μ.μ.: Ωλενιακός-Ολυμπιακός Φίλων, Σπύρος Παλαιολόγου

Γήπ. Προσφυγικών, 6μ.μ.: Ολυμπιακός Πατρών-Ρομαϊκός Α.Σ., Γεράσιμος Ξουρής

 

Β’ ΟΜΙΛΟΣ

Γήπ. Προσφυγικών, 10π.μ.: Πετεινοί-Π.Α.Ο.Κ. Πάτρας 2018, (Δεν έχει οριστεί)

Γήπ. Ροδιάς, 3μ.μ.: Απόλλων Συνοικισμού -Αίας Πατρών, Γιώργος Ασπρουλόπουλος

Γήπ. Αγυιάς, 3μ.μ.: Αυτόνομη Π.Ο.-Φοίνικας Αγυιάς, Διονύσης Βαβίλης

Γήπ. Ρίου, 3μ.μ.: Φλόγα Κάτω Καστριτσίου-Ψηλαλώνια (Δεν έχει οριστεί)

Γήπ. Καλαβρύτων, 4μ.μ.: Σκεπαστό-Άβυθος Αιγιάλειας, Σωτήρης Παπαχρήστος.

 

Περισσότερα

Παναχαϊκή

Ο Τζαμουτζαντώνης σφυρίζει… την Παναχαϊκή (Όλο το πρόγραμμα με τους διαιτητές)

Δημοσιεύθηκε

στις

 

Ο Επαμεινώνδας Τζαμουτζαντώνης από τον Σύνδεσμο Χίου ορίστηκε να από την ΚΕΔ της ΕΠΟ να διευθύνει το παιχνίδι της Ηλιούπολης με την Παναχαϊκή για την 5η αγωνιστική της Super League 2.

Βοηθοί του θα είναι ο Παύλος Χρήστος από την Δυτ. Αττική  και ο Γιώργος Δασκαλομαρκάκης από το Ρέθυμνο.

Αναλυτικά όλο το πρόγραμμα με τους διαιτητές έχει ως εξής:

 

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ (2/11 – 15:00)

ΠΑΟ Ρουφ-Ηρόδοτος  

Διαιτητής: Χουλιάρας (Εύβοιας)

Βοηθοί: Πριόνας (Εύβοιας), Φίλος (Βοιωτίας)

 

Ηλιούπολη-Παναχαϊκή

Διαιτητής: Τζαμουτζαντώνης (Χίου)

Βοηθοί: Παύλος (Δυτ. Αττικής), Δασκαλομαρκάκης (Ρεθύμνου)

 

Απόλλων Σμύρνης-Χανιά (Σάββατο 3/11 – 13:45)

Διαιτητής: Κουκούλας (Λέσβου)

Βοηθοί: Ψύλλος (Λέσβου), Χλεμπογιάννης (Φωκίδας)

 

Σάββατο (3/11 – 15:00)

Αιγάλεω-Ολυμπιακός Β  

Διαιτητής: Κόκκορης (Αρκαδίας)

Βοηθοί: Κύριος, Τσούκας (Αρκαδίας)

 

Καλαμάτα-Επισκοπή (14:30)

Διαιτητής: Τσάκαλης (Ηλείας)

Βοηθοί: Μαραθωνίτης, Μητροφάνης (Αθηνών)

 

Προοδευτική-Κηφισιά

Διαιτητής: Ρούτσης (Κορινθίας)

Βοηθοί: Πάγκαλος (Λασιθίου), Δέτση (Δωδ/νήσου)

 

ΔΕΥΤΕΡΑ (5/11 – 15:15)

Καλλιθέα-ΑΕΚ Β  

Διαιτητής: Αλιάγας (Δυτ. Αττικής)

Βοηθοί: Ισσά (Αθηνών), Γουρνιάς (Ανατ. Αττικής)

 Ρεπό: ΟΦ Ιεράπετρας

 

Περισσότερα

Ποδόσφαιρο

Σεφτέ στην Super League 2 για τον Χρονά

Δημοσιεύθηκε

στις

 

Άρωμα… Αχαΐας θα έχει η αναμέτρηση του Παναθηναϊκού Β’ με τον Πανσερραϊκό την Κυριακή για το πρωτάθλημα της Super League 2

Η αρμόδια επιτροπή της ΕΠΟ όρισε για πρώτη φορά φέτος το Αχαιό ρέφερι Νίκο Χρονά ο οποίος μάλιστα πέφτει στα βαθιά σε ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι για τον Βόρειο όμιλο.

Βοηθοί του θα είναι οι επίσης Αχαϊοί Μιχάλης Κακαφώνης και Παναγιώτης Ζούλης ενώ 4ος ορίστηκε ο Κωνσταντίνος Ανδριανός.

 

Περισσότερα
Advertisement

Ροή ειδήσεων

Advertisement

Αυτή την εβδομάδα