Πέμπτη 9 Φεβρουαρίου 2023
Connect with us

Ερασιτεχνικό

Τελευταία παράταση από τον Αυγενάκη

Δημοσιεύθηκε

στις

 

Μια μικρή παράταση έδωσε ο υφυπουργός Αθλητισμού Λευτέρης Αυγενάκης για την κατάθεση αιτήσεων εγγραφής στο Μητρώο.

Βέβαια δεν είναι η παράταση που ζήτησε η ΕΠΟ δηλαδή στις 30 Ιουλίου αλλά είναι λίγων ημερών έως και τις 23 Οκτωβρίου.

Αυτό σημαίνει ότι όσα σωματεία δεν έχουν κάνει την αίτηση πρέπει να επισπεύσουν έτσι ώστε να έχουν το δικαίωμα να αγωνιστούν στο πρωτάθλημα και να χρησιμοποιήσουν τις δημόσιες αθλητικές εγκαταστάσεις.

ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ

Πληροφορίες αναφέρουν ότι η ΕΠΟ θα πραγματοποιήσει γενική συνέλευση δύο ημέρες μετά τη λήξη της προθεσμίας (25/10) έτσι ώστε να πάρουν απόφαση αν θα ξεκινήσουν ή όχι τα πρωταθλήματα.

Η ΕΠΟ φαίνεται να τα βρίσκει μπαστούνια καθώς ο υφυπουργός δεν φαίνεται να είναι διατεθειμένος να υποχωρήσει οπότε και στριμώχνεται αρκετά καθώς ο καιρός περνάει και τα σωματεία των Ενώσεων ήδη έχουν αντιδράσει ζητώντας να παίξουν ποδόσφαιρο.

 

 

Ερασιτεχνικό

Γ’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Τα αποτελέσματα της 10ης αγωνιστικής και στους δύο Ομίλους

Δημοσιεύθηκε

στις

Δείτε όλα τ’ αποτελέσματα της 10ης αγωνιστικής και στους δύο ομίλους της Γ’ Κατηγορίας

Α΄ ΟΜΙΛΟΣ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

10η Αγωνιστική

Βασιλικό-Ατρόμητος Ζαρουχλεΐκων,………..3-1

Πυρσός Πατρών-Ολυμπιακός Φίλων……….0-0

Καμίνια -Προοδευτική Πατρών………………1-3

Δάφνη Πατρών-Ωλενιακός ……………………1-1

Ολυμπιακός Πατρών-Νεάπολη……..(αναβλήθηκε)

Ρεπό ο Ρομαϊκός

 

 

ΕΠΟΜΕΝΗ

11η Αγωνιστική

Βασιλικό-Πυρσός Πατρών

Ατρόμητος Ζαρουχλεΐκων-Καμίνια

Ολυμπιακός Φίλων Π. -Ολυμπιακός Πατρών

Προοδευτική Πατρών-Ρομαϊκός

Νεάπολη -Δάφνη Πατρών

Ρεπό ο Ωλενιακός.

 

Β΄ ΟΜΙΛΟΣ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

10η Αγωνιστική

Πετεινοί-Αυτόνομη Π.Ο…………………………..2-3

Α.Ε.Κ. Πατρών-Άβυθος Αιγιάλειας…………..0-2

Απόλλων Συνοικισμού-Φοίνικας Αγυιάς ……4-0

Φλόγα Κ. Καστριτσίου-Π.Α.Ο.Κ. Πάτρας..(αναβλήθηκε)

Αίας Πατρών-Σκεπαστό………………………..(αναβλήθηκε)

Ρεπό τα Ψηλαλώνια

 

ΕΠΟΜΕΝΗ

11η Αγωνιστική

Πετεινοί-Α.Ε.Κ. Πατρών

Αυτόνομη Π.Ο.-Απόλλων Συνοικισμού

Άβυθος Αιγιάλειας-Φλόγα Κάτω Καστριτσίου

Φοίνικας Αγυιάς-Ψηλαλώνια

Π.Α.Ο.Κ. Πάτρας-Αίας Πατρών

Ρεπό το Σκεπαστό

 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΕΣ

Α΄ΟΜΙΛΟΣ

Πυρσός                        17-9               19

Δάφνη Πατρών          20-3               18

Νεάπολη                       25-11             17

Ρομαϊκός                      27-18             17

Ολυμπιακός Φίλων    21-10              16

Βασιλικό                       13-14             14

Ολυμπιακός Πατρών  17-15             10

Προοδευτική               19-24             10

Ωλενιακός                      14-19             8

Καμίνια                          8-23               6

Ατρόμητος Ζαρ.            1-36               0

Β’ ΟΜΙΛΟΣ

Απόλλων Συνοικισμού     26-5              25

Αβυθος Αγιαλείας            20-6              21

Πετεινοί                              17-13             14

ΑΕΚ Πατρών                     19-12             13

Αυτόνομη                           13-16             11

Αίας Πατρών                    18-14             10

ΠΑΟΚ Πάτρας                 15-14             10

Φοίνικας Αγυιάς                11-16             6

Ψηλαλώνια                         15-27             5

Φλόγα Κ. Καστριτσίου     3-7                 2

Σκεπαστό                            6-33               0

 

Περισσότερα

Ερασιτεχνικό

B’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Ισόπαλοι οι πρωτοπόροι αλλά και πρωταθλητές χειμώνα (Ολα τα αποτελέσματα)

Δημοσιεύθηκε

στις

 

Συνεχίστηκε με αμείωτο ενδιαφέρον το πρωτάθλημα της Β’ Κατηγορίας με την 13η αγωνιστική και στους δύο ομίλους. Η αυλαία του πρώτου γύρου ολοκληρώθηκε και ο Αχαϊκός παρά την ισοπαλία με 1-1 απέναντι στον Παναχαϊκό αναδείχθηκε πρωταθλητής χειμώνα για τον Α’ όμιλο. Το ίδιο ισχύει και στον Β’ όμιλο καθώς το ντέρμπι κορυφής ανάμεσα στην Θύελλα Αιγίου και τα Καλάβρυτα δεν ανέδειξε νικητή όμως οι γηπεδούχοι έχοντας 37 βαθμούς αναδείχθηκαν πρωταθλητές χειμώνα.

Συνοπτικά τ’ αποτελέσματα:

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

13η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Ροΐτικα – Σταροχώρι…………………………..2-0

Κρίνος – Περιβόλα……………………………..0-6

Αστέρας Λ. – Αναγέννηση Π………………..0-1

Αχαϊκός – Παναχαϊκός………………………..1-1

Ίκαρος Π. – Άτλας………………………………1-5

Πείρος – ΑΠΟ Αρόης………………………….2-2

ΑΟ Τριταίας – Φαραϊκός…………………….1-1

 

ΕΠΟΜΕΝΗ

14η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΑΟ Τριταίας- Ροΐτικα

Σταροχώρι- Κρίνος

Φαραϊκός- Αστέρας Λ.

Περιβόλα- Αχαϊκός

Αναγέννηση Π.- Ίκαρος Π.

Παναχαϊκός- ΑΠΟ Αρόης

Άτλας- Πείρος

 

Β’ ΟΜΙΛΟΣ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

13η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Αχιλλέας Καμ. – Αστέρας Τεμ…………..2-0

Φλόγα Ροδ. – Άνω Καστρίτσι…………..6-0

Θύελλα Αιγ. – Καλάβρυτα……………….1-1

Ηρακλής Π. – ΑΕ Αιγίου…………………0-1

Αετός Ρ. – Φοίνικας……………………….0-0

Δαβουρλής – Αργυρά…………………….3-2

ΑΕ Αρόης – Ζαβλάνι………………………3-2

 

ΕΠΟΜΕΝΗ

14η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Αχιλλέας Καμ.- ΑΕ Αρόης

Ζαβλάνι- Φλόγα Ροδ.

Αστέρας Τεμ.- Θύελλα Αιγ.

Άνω Καστρίτσι- Ηρακλής Π.

Καλάβρυτα- Αετός Ρ.

ΑΕ Αιγίου- Αργυρά

Φοίνικας- Δαβουρλής

 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΕΣ

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

Αχαϊκός                         36-9               35

ΑΕ Ροϊτίκων                36-8               30

ΑΕ Περιβόλας             37-11             29

Αναγέννηση Π.          28-14             25

Άτλας Πατρών           30-24             20

Σταροχώρι                  31-28             19

ΑΟ Τριταίας                12-16             19

Φαραϊκός                    26-18             17

Παναχαϊκός               29-36             14

Πείρος Ισώματος      27-34             14

Ίκαρος Πετρωτού    20-33             14

Αστέρας Λεοντίου     19-25             12

Κρίνος                           19-39             7

ΑΠΟ Αρόη                    7-62              2

 

 

Β’ ΟΜΙΛΟΣ

Θύελλα Αιγίου           42-10             37

ΑΕ Καλαβρύτων        49-16             32

Αετός Ρίου                  36-20             26

Δαβουρλής Κ. ’92      31-18             22

Ηρακλής Πατρών     30-24             22

ΑΕ Αρόης                     18-18             24

Φοίνικας Ζήριας          15-14             17

ΑΕ Αιγίου                     16-22             15

Αστέρας Τέμενης        13-20             15

ΑΠΣ Ζαβλάνι               18-29             14

Φλόγα Ροδιάς              20-30             13

Αργυρά Πατρών           11-28             9

Αχιλλέας Καμ.               12-32             9

Άνω Καστρίτσι              12-42             1

Περισσότερα

Ερασιτεχνικό

Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ (Β’ ΟΜΙΛΟΣ): “Ερυθρόλευκος” πρωταθλητής- Πρώτη νίκη για Απόλλωνα- Μεγάλο “διπλό” ο Ψαθόπυργος

Δημοσιεύθηκε

στις

Πρωταθλητής χειμώνα αναδείχθηκε ο Άρης Πατρών (ο Κεραυνός πραγματοποίησε το ρεπό του) καθώς επικράτησε εκτός έδρας με 3-1 του Αετού/Αστραπής για την 13η αγωνιστική του Β’ ομίλου της Α’ Κατηγορίας. Τα τέρματα των «ερυθρόλευκων» σημείωσαν οι Κωστής (10’), Μετζελόπουλος (31’) και Σπανός (58’). Η ομάδα του Αετού μείωσε στο 74’ με πέναλτι του Λαζανά.

Ο Απόλλων Εγλυκάδος μετά από δεκατρείς αγωνιστικές κατάφερε να πάρει την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα καθώς στο ντέρμπι των ουραγών επιβλήθηκε με 2-0 του Πανιώνιου/Αχιλλέα χάρης στα δύο γκολ που πέτυχε ο Μανιάτης (16’, 33’).

Ο Κεραυνός Αγ. Βασιλείου επικράτησε με 4-2 του Πήγασου με χατ-τρικ του Καϊμακά (60′, 62′, 66′ πεν.) και ένα γκολ του Γραμματικόπουλου (84’). Τα δύο τέρματα του Πήγασου σημείωσε με ισάριθμα πέναλτι (58’, 78’) ενώ ο διαιτητής στο 85’ καταλόγισε ένα ακόμα υπέρ του Πήγασου όμως με την υπόδειξη του δεύτερου βοηθού Παύλου Μπαλαρούτσου δόθηκε επιθετικό φάουλ.

Ο Εθνικός Πατρών σημείωσε μια ακόμα σημαντική νίκη αυτή τη φορά με 2-1 επί του Ατρόμητου. Τα τέρματα των νικητών σημείωσαν οι Νίκας (πεν. 60’) και Παπαδόπουλος (97’) ενώ για τους φιλοξενούμενους είχε ισοφαρίσει προς στιγμήν στο 44’ ο Χριστόπουλος.

Με γκολ του Παύλου Μητρόπουλου η Αιγείρα/Ακράτα επικράτησε με 1-0 της Νίκης Προαστίου ενώ η Αναγέννηση Ψαθοπύργου απέσπασε ένα πολύ σημαντικό «διπλό» και μάλιστα με ανατροπή με 2-1 επί της Πάτρας. Για τους νικητές σκόραραν οι Αθανασόπουλος (46’) και Ταγάρας (80’) ενώ για τους ηττημένους ο Αλιφιεράκης (2΄). Η Πάτρα έχασε και πέναλτι στο 82’ με τον Σταματέλο το οποίο απέκρουσε ο Κατσαΐτης.

 

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

ΑΓ.      Ν-Ι-Η         ΓΚΟΛ              Β.

Άρης Πατρών               12       11-0-1           31-6               33

Παναιγιάλειος              12       10-1-1           30-7               31

Κεραυνός                      12       9-1-2              31-13             28

Εθνικός Πατρών         12       8-2-2              14-5              26

Νίκη Προαστίου         12       5-3-4              15-10             18

Αετός/Αστραπή          12       5-3-4              16-14             18

Αιγείρα/Ακράτα         12       5-3-4              13-16             18

Πήγασος                      12       5-2-5              18-17             17

Ατρόμητος                   12       3-3-6              11-13             12

Αναγέννηση Ψαθ.     12       2-3-7              13-27             9

ΑΕ Πάτρα                   12       1-2-9              10-30             5

Πανιώνιος/Αχιλλέας  12       1-1-10           10-36             4

Απόλλων Εγλυκάδας  12       1-0-11           6-24               3

 

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

13η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Απόλλων Εγλ. – Παν./Αχιλλέας………2-0

Πάτρα 2005 – Αναγέννηση Ψ………..1-2

Εθνικός Π. – Ατρόμητος Π…………….2-1

Αετός Π. – Άρης……………………………1-3

Κεραυνός – Πήγασος……………………4-2

Αιγ./Ακράτα – Νίκη………………………1-0

Ρεπό ο Παναιγιάλειος.

 

ΕΠΟΜΕΝΗ

14η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Απόλλων Εγλ.- Παναιγιάλειος

Παν./Αχιλλέας- Εθνικός Π.

Αναγέννηση Ψ.- Αετός Π.

Ατρόμητος Π.- Κεραυνός

Άρης- Νίκη

Πήγασος- Αιγ./Ακράτα

Ρεπό η Πάτρα 2005

 

Περισσότερα
Advertisement

Ροή ειδήσεων

Advertisement

Αυτή την εβδομάδα