Απόλλων: «Πλήρωσε» τα λάθη του κι έχασε (68-83) από την ΑΕΚ

Όσο κι αν πίεσε ο Απόλλων την ΑΕΚ, προκειμένου να «κλέψει» τη νίκη, οι παίκτες της Ένωσης, δεν τον… άφησαν να πάρει ανάσα, με αποτέλεσμα να ηττηθεί 83-69 για την 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος Basket League.

Η μελανόλευκη ομάδα στο συγκεκριμένο παιχνίδι, πλήρωσε τα λάθη του (16) και το γεγονός πως οι ψηλοί του φορτώθηκαν με φάουλ από νωρίς. Έτσι οι γηπεδούχοι ανέβασαν «στροφές» και την πρώτη περίοδο, προηγήθηκαν 21-12.

Στη συνέχεια κι έχοντας το προβάδισμα η Ένωση συνέχισε να «πυροβολεί» ο Απόλλων Πάτρας αντιμετώπιζε όπως προείπαμε πολύ μεγάλα προβλήματα στον αέρα, ωστόσο οι παίκτες του, έκαναν φιλότιμη προσπάθεια κι έφτασαν σε απόσταση βολής (25-22) στα μισά της δεύτερης περιόδου, αλλά η ΑΕΚ -με πρωταγωνιστή τον Ακίλ Μίτσελ- πάτησε «γκάζι» και έχτισε το +12 (37-25), με το οποίο έκλεισε το πρώτο μέρος.

Έπειτα η λειψανδρία του Απόλλωνα Πάτρας κοντά στο καλάθι έγινε ακόμη πιο έντονη στο τρίτο δεκάλεπτο μετά από την αποβολή του Ιμπραχίμ Σίλα.

Παρόλα αυτά, η ΑΕΚ δεν κατάφερε να ξεφύγει τόσο ώστε να νιώσει ασφαλής, να νιώσει πως έχει «καθαρίσει» το παιχνίδι. Η αστοχία από την περιφέρεια (6/18 στο 30′) ήταν η αιτία αυτού, με το +11 (55-44) πάντως να δίνει ξεκάθαρο προβάδισμα νίκης.

Ό,τι κι αν επιχείρησε ο Απόλλωνας Πάτρας για την ανατροπή στην τελευταία περίοδο, δεν απέδωσε. Ακόμη κι όταν έβρισκε μαζεμένους πόντους, η απάντηση ήταν άμεση από την απέναντι πλευρά.

Η ΑΕΚ διατήρησε τη διαφορά ασφαλείας μέχρι τέλους, για να φτάσει στη νίκη και να δημιουργήσει σερί στη Basket League.

Οι διαιτητές: Κάρδαρης-Κατραχούρας-Σκαλτσής.

Τα δεκάλεπτα: 21-12, 37-25, 55-44, 83-68.

ΑΕΚ (Καντζούρης): Κόνιαρης, Φρέιζερ 11 (3), ΜακΓκριφ 14 (2), Φιλιππάκος, Γουίλιαμς 9 (2), Πετρόπουλος 3, Ξανθόπουλος 7, Περσίδης, Μάντσεν 5, Παπαδάκης, Μίτσελ 20, Στρέλνιεκς 14 (1).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΑΣ (Βετούλας): Γκρίφιν 9 (3), Ντέιβις 16 (2), Μπόγρης, Καράμπελας 10 (2), Καλχούν 5 (1), Σίλα 8, Χέινς – Τζόουνς 7, Τέιλορ 10 (1), Μαστρογιαννόπουλος 3 (1).